Reklama

Reklama

Životopisné drama zachycující osud obyčejného chlapce, který během 2. světové války bojuje jako velitel tanku. Po těžkém zranění se však již na frontu vrátit nemůže, ale rovněž nedokáže jen tak sedět v týlu, když jeho vlasti hrozí nacisté. Z obyčejného samouka se postupně stává uznávaný konstruktér, který ve věku 28 let navždy změní dějiny. Útočná puška AK-47 se díky své jednoduchosti a spolehlivosti stala legendou a Michailu Kalašnikovovi tak přinesla celosvětovou slávu. (překlad: FiRST) (sashazv)

(více)

Recenze (41)

Martrix 

všechny recenze uživatele

Při hodnocení životopisných filmů mám vždycky dilema. Na jednu stranu se moc rád dozvím pravdivý příběh někoho známého/zajímavého, případně zajímavý příběh někoho, koho jsem do té doby neznal. Na stranu druhou mě velmi irituje, když se životopisný film nezakládá na pravdivých událostech, je upravovaný, nebo záměrně zavádějící. Vyhnout se tomu asi úplně nedá, vždyť obraz hlavní postavy často zkresluje už jen to, jaké hlavní události tvůrci vypíchnou/nezmíní, nebo období, kterému se věnují nejvíc. Zkrátka kontext. U ruských filmů je navíc ta věrohodnost, často překryta ideologií a nacionalismem. Takže pak už je to jen o tom, jestli bude dost i těch faktických informací, aby neměl divák čas pochybovat. A v tom je velká slabina Kalašnikova. Tvůrci vystavěli pomník prostému, ale talentovanému vynálezci, který překonal pár těžkostí, aby nakonec přišel s ikonickým samopalem AK-47. Samozřejmě za podpory matičky Rusi. O konstrukci AK-47 se mimochodem nedozvíte skoro nic. Těch pár zajímavých věcí, jako byly soutěže konstruktérů, mi na kvalitní životopisný film naprosto nestačí, takže za mě slabota. PS: nejsem hnidopich, třeba u Vremja Pěrvych mi bylo vcelku fuk, jak to bylo doopravdy a u Kódu Enigmy jsem taky nešťoural. Oba filmy totiž měly i něco navíc...solidní dramaturgický přesah. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Jasný.. AKčka jsou kult, všichni je milujeme a konstruktér takové zbraně si zaslouží poklonu. Problém je, že i když se to přibarví a zdramatizuje, pořád je to o pendlování mezi nákresy, dílnou a střelnicí a to prostě není materiál pro vtahující drama. Jurij Borisov to hraje na takového toho jednoduše bodrého vidláka s vizí, až to zavání kýčem. Olga Lermanová je krásná ženská. Chemie mezi ní a Jurijem funguje a ta romantická linka je tak překvapivě nejsilnější složkou filmu. Osobně mi to přišlo málo syrové. Všichni tady byli vlastně docela pozitivní, všechno vypadá mnohem hezčí a načančanější, než by člověk v Rusku na konci války čekal. Rusové si prostě natočili takovou nablýskanou pohádku o jejich národním pokladu. Nic víc, nic méně. ()

Reklama

CaladanChmur 

všechny recenze uživatele

Je to hodně špatně udělané a možná s vyjímkou prvních scén s tankem i neskutečně hloupoučce a naivně.Kalašnikov je pojem,o tom žádná,ale evidentně jen co se týká konstruktérství.Jinak nebylo čím naplnit 110 minut.Film je patetický,přehrávaný a jediné co kooperuje s historickým aspektem,jsou jména,která v průběhu života a tudíž i filmu potkal.V podstatě 80% scén zbytečných až kontraproduktivních.Škoda,protože jméno Kalašnikov mělo neskutečný potenciál. ()

pafka 

všechny recenze uživatele

Jestli film ma nejake plus, tak rozhodne z nej necpi propaganda Ruska, komunismu a podobnych zvracenin. Ovsem tam ma spokojenost konci. Nelakave, nezajimave, tvurci se z bodu A do bodu B dostanou jakymsi samospadem, ktery je dejove podprumerny. A nakonec se vam vubec nechce verit, ze by to vsechno tak slo v te dobe bez nejakych rudych kydu. Holt Rusove nejsou schopni a dlouho nebudou, si nalit ciste vino a rict svetu, ze to s temi bolseviky stalo pekne za hovno a zaplatbuh se sem tam objevil nekdo, kdo se touhle luzou nenechal zmasakrovat, nepremyslel jen knizkou KSSS a pouzival svuj vlastni mozek. Podprumer. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Film o stvoriteľovi asi najslávnejšieho samopalu AK47 ( skratka Avtamat Kalašnikova vzor 1947), nepovažujem úplne za plnohodnotný vojnový film aj keď sa dej z veľkej časti odohráva počas vojny. "Súdruh" Kalašnikov chcel svojím iným pohľadom na konštrukciu samopalu prispieť k podstatne lepšej spoľahlivosti a efektívnosti. Robil čo mohol no vývoj , skúšky i ukončenie vojny prispeli k tomu, že samopal uzrel svetlo sveta až 2 roky po vojne. Film je celkom vydarený, nie žeby sa nedal urobiť lepšie. Každopádne je to zaujímavý pohľad, jednoducho pohľad na vojnu trochu z iného uhla. Pohľad chlapa, ktorý chcel pomocou kvalitnej zbrane prispieť k ukončeniu vojny. Za mňa spokojnosť. 80%. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (18)

  • Michail Kalašnikov zomrel vo svojom rodisku 23. decembra 2013 vo veku 94 rokov. Na poslednú cestu ho vyprevadili čestné salvy – ako inak – z kalašnikovov. Hrob legendárneho zbrojného konštruktéra Michaila Kalašnikova je prvým v centrálnej aleji nového panteónu na moskovskom predmestí Mytišči, ktorý má po Červenom námestí prevziať rolu čestného cintorína. (Dajman)
  • Už počas aktívnej služby v armáde Michail Kalašnikov uplatňoval svoj technický talent. Vymyslel počítadlo výstrelov tankového kanónu, prispôsobil dôstojnícku pištoľ Tokarev, aby sa ňou dalo strieľať priamo z tankov. (Dajman)
  • AK-47 odsával z hlavne prachové plyny prostredníctvom plynového kanálika, čím sa zbraň stala odolnou. Automatické pušky iných výrobcov riešili problém zasekávania sa či „mrznutia“, kalašnikov bol spoľahlivý v akomkoľvek počasí –  zvládal vodu, bahno, piesok či mráz. Jednoduchá konštrukcia ho umožňovala rýchlo rozložiť a poskladať, vyrobiť sa dal nenáročným spôsobom. (Dajman)

Reklama

Reklama