Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ruský ultranacionalista Vladimir Radčenko se po vypuknutí občanské války v Rusku zmocnil vojenské základny ve Vladivostoku a vyhrožuje světu odpálením jaderných střel. Korvetní kapitán Ron Hunter je odvolán z oslavy narozenin své dcery, aby nahradil nemocného prvního důstojníka na ponorce Alabama. Ta pod velením kapitána Franka Ramseye vyplouvá, aby v případě nouze zničila protivníkovy rakety. Už třetí den cesty však dojde mezi oběma muži k prvnímu konfliktu. O tři dny později přijde zpráva, že se Radčenko zmocnil kódů potřebných k odpálení raket. Sonar zachytí přítomnost ruské ponorky a vzápětí přijde zpráva nařizující odpálení raket. Alabama se ukryje v hloubce a unikne útoku Rusů. Kvůli tomu však radisté nedokáží zachytit další zprávu určenou kapitánovi Alabamy. Ramsey je odhodlán splnit první rozkaz a pohádá se kvůli tomu s Hunterem, který trvá na tom, že útok provedou až poté, co obdrží celou zprávu. (TV Nova)

(více)

Recenze (290)

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Ti co milují soundtrack Skály, tak nechť prověří hudbu v Krvavém přílivu. Hans Zimmer totiž naplno udeřil už zde. Hudební složka jinými slovy tedy vynikající. Jinak samozřejmě souboj o kapitánský můstek Hackman versus Washington nedokáže nudit ani po letech. Film prakticky nestárne. Vzpomínám si, že jsem kdysi nepokrytě fandil Hackmanovi a nyní bych se přidal určitě do Washingtonova týmu. 70% ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Máte-li rádi přirovnání, pak vězte, že jde o slabý americký odvar německé Ponorky od Petersona. Té jsem si dovolil vytknout nedostatek akce na její dlouhou metráž. Jenže Ponorka vše doháněla psychologií a napětím. Krvavý příliv nejen, že akci nenabízí už vůbec žádnou, ale pokulhává i ve zbylých disciplínách. Scottovi se nepodařilo dostatečně vystihnout stísněnost, kterou musejí všichni pociťovat uvnitř té ponorné obludy. Na co se navíc těšíme u filmu o ponorkách snad nejvíce? Ano, na záběr periskopu pročesávající hladinu moře. Ani jeden! Z charakterů jednotlivých postav nebyl žádný rozveden do takové míry, aby divákovi přirostl k srdci. Vše bylo dopředu jasně nalajnované a bohužel i průhledné. Co bychom ale od těch zapřísáhlých patriotů chtěli, že? Denzel Washington hraje svůj standard, Gene Hackman je coby pejskař sice roztomilý, ovšem nepředpokládám, že to byl prvotní záměr. A světe div se, tentokráte mě nechala chladným i Zimmerova muzika. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Crimson Tide je rozhodně podceněným filmem. Jednoduchý příběh odehrávající se na klaustrofobické palubě jaderné ponorky je působivý nejen díky hvězdné herecké sestavě, ale též díky hudbě Hanse Zimmera, která mi trochu připomněla tóny Trevora Rabina. Navzdory všem těmto plusům se jedná hlavně o další Bruckheimerovku, která se stylem snímání blíží trochu České spojce, a kdo čeká více, bude jistě zklamán. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Navzdory uzavřeným prostorům svižné, rozmáchlé a napínavé jako kšandy. Oba kohouti, kteří se utkají o kapitánský můstek ponorky jsou charismatičtí bouráci a i když je Hackman o fous lepší, Washington s ním drží krok i tempo. Solidní scénář s řadou vymazlených dialogů, vizuál i hudba šlapou, a přestože to nejspíš nebude film, ke kterému bych se někdy vracel, ty necelé dvě hodiny jsem si užil a napětím ani nedýchal. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Skvěle zahraná ponorková partie pod taktovkou Tonyho Scotta s dnes již legendárním Zimmerovým soundtrackem. Mlaďas Washington jako morální kormidlo se pere o velení s Hackmanovým starým psem. Motivy spravedlnosti a argumentace proti bezmyšlenkovitému plnění rozkazů a násilí jsou jednoduché, ale funkční. Atmosféra blížícího se nukleárního holocaustu téměř hmatatelná. Přesto jsou tu i lepší ponorkové thrillery. P.S: Vsadil bych že Tarantinova úlitba scénáři je jistě v konverzaci o Silver Surferovi. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (33)

  • Film sa natáčal v Burbank, Orange (Kalifornia, USA) a Lanvéoc (Francúzsko). Obdobie natáčania trvalo od 15. augusta do 1. decembra 1994. (Arsenal83)
  • Keďže námorníctvo odmietlo spolupracovať pri natáčaní, produkčná spoločnosť nebola schopná zabezpečiť zábery ponorky. Po kontrole, aby sa ubezpečili, že neexistuje zákon proti natáčaniu námorných plavidiel, počkali producenti na ponorkovej základni v Pearl Harbor, kým sa ponorka nevyplaví na more. Keď ponorka (zhodou okolností skutočná USS Alabama) opustila prístav, prenasledovali ju na člne a helikoptére a natáčali za pochodu. Pokračovali v tom, až kým sa neponorila, čím im poskytli zábery, ktoré potrebovali zakomponovať do filmu. (Arsenal83)
  • Jason Robards, který si zahrál roli admirála ve scéně, kdy probíhá vyšetřování onoho incidentu na palubě ponorky USS Alabama, skutečně sloužil u námořnictva během druhé světové války. Byl honorován vyznamenáním „Navy Cross“, které se uděluje se za učení ostatních zemí Paraliance, jak správně vést boj. (becki_tu)

Související novinky

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012

V neděli 19. srpna zhruba ve 12:30 režisér Tony Scott „bez zaváhání“ skočil z mostu Vincenta Thomase v San Pedru. Skok byl smrtelný. V Scottově kanceláři byl posléze nalezen dopis na rozloučenou,… (více)

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (více)

Nový Scott opäť s Denzelom

Nový Scott opäť s Denzelom

26.04.2005

Denzel Washington si po Mužovi v ohni zahrá v ďalšom projekte Tonyho Scotta (na obr.), ktorým má byť romantický sci-fi thriller DEJA VU. Denzel stvárni agenta FBI so schopnosťou cestovať v čase do… (více)

Reklama

Reklama