V mrazivém a drsném prostředí Aljašky dokáže být někdy i pořádně horko. Zvlášť v místech, kde dravá naftařská společnost Aegis Oil Company buduje své nedostatečně zabezpečené plošiny nad vrty. A tak není divu, že to občas pořádně vybuchne a z ledových hlubin vyšlehnou žhavé plameny. V úctyhodné vzdálenosti přitom nervózně přešlapují šéfové firmy a netrpělivě očekávají Forresta Tafta, specialistu na exploze naftových vrtů, pro kterého je tento druh katastrofy přesně tím jako voda pro rybu... (Magic Box)

kingik

Seagal si chtěl vyzkoušet režii, sám se obsadil do hlavní role, ale nedopadlo to dobře. Měl si vybrat rozhodně kvalitnější scénář nezatížený ekologickým posláním, který navíc neohrabaně kombinuje akční film s dramatem doplněným o eko agitkou. A to se mu vymstilo. Akce je pomálu, všude zní ochranářský apel, když dojde na akci, je jen průměrně natočena a scénář je značně schematický. Snad jen Michael Caine nejvíce zaujme v roli záporáka, ale i on dost přehrává. Tenhle film je prostě hodně nevýrazný. ()

Falko

Michael Caine si tu zahral nesympatickeho parchanta, az tak nesympatickeho, ze som sa musel na jeho postave chvilkami smiat. Tento film mal v kinach premieru presne pred 17-timi rokmi od dnesneho dna, ale v tom obdobi ma vsetky tie Seagalovky alebo Van-Dammovky bavili. Dnes, ked si tieto filmy zopakujem, bavia ma stale, ale uz to nie je ten zazitok, ako vtedy, preto som klesol s hodnotenim na 3*. Podobne zle dopadol aj TIMECOP s Van Dammon (1994), pricom filmy o cestovani v case ma velmi bavia. Ale naspät k Aljaske. Film ma tak trosku ekologicky nadych a Seagal sa snazil natocit dobry film, ale niektore jeho predchadzajuce filmy, ktore on nereziroval sa mi pacili omnoho viac. Niektore kamerove zabery na krasnu prirodu boli uzasne, ale ani tie akcne sceny nestacili na 4*. _______ Steven Seagal - (Forrest Taft) +++ Michael Caine - (Michael Jennings) +++ Joan Chen - (Masu) +++ John C. McGinley - (MacGruder) +++ R. Lee Ermey - (Stone) +++ Shari Shattuck - (Liles) +++ Billy Bob Thornton - (Homer Carlton) +++ Richard Hamilton - (Hugh Palmer) +++ Produkcia: Steven Seagal +++ ()

Derek

je skoda ze aljasku reziroval seagal, ak by si vybral niekoho schopnejsieho (napriklad andrew davids by potesil a tiez scenaristu ktory by mu vysvetlil ze snova pasaz s medvedami nie je prave najlepsi napad) tak by urcite islo o jeden z jeho najlepsich filmov zaciatok ma slusny nabeh (vybuch rafinerie, bitka v bare, mucenie stareho hugha), ale potom sa film premiestni k eskimakom a straca totalne tempo. ku koncu sa to nastastie opat rozbehne ale zial uz je trocha neskoro. btw neviem ako vy ale mne sa vzdy mystifikacia jeho minulosti v C.I.A. strasne pacila:-) ()

Faidra

Pro případ, že bych někdy uvažovala o bulimii, mi bude k vyvolání žádoucího efektu stačit fotka Stevena Seagala, ale bývaly doby, kdy se mi Aljaška nezdála úplně strašlivá. Dnes si už jen povzdechnu nad časy, kdy jsem byla mladá a blbá (tedy o něco málo pitomější než teď) a kdy Seagal nebyl hroudou sádla. ()

sniper18

Po veľmi úspešnom Prepadnutí v pacifiku bol Steven Seagal na vrchole svojej slávy, kedy si mohol vyberať medzi množstvom atraktívnych ponúk, rozhodol sa pre pomerne riskantný projekt, Aljašku v plameňoch, ktorá už do čistokrvného akčného žánru prináša aj nejaké to posolsvo, v tomto prípade ekologický podtext. To mu komerčne, ale aj pri množstve jeho fanúšikov nevyšlo, ale to určite nie je môj prípad, práve naopak, neviem, či mám vlastne nejaký jeho film radšej. Tiež musím priznať, že je to vo viacerých ohľadoch trochu naivné a napríklad v serióznej dráme s podobnou tématikou by to po niektorých stránkach mohlo pôsobiť aj celkom hlúpo, ale toto je predsa len stále plnohodnotný akčný film, len s trochu odlišným typom protivníka, teraz to nie je žiadna mafia, gangy alebo teroristi, ale vplyvná naftárska spoločnosť, ktorá si ale tiež pomáha zabijakmi a žoldniermi a v rámci toho to funguje perfektne. A tak je tu vlastne stále štandardný Seagalov film tej doby s dejom, ktorý sa väčšinu času úplne drží mantinelov žánru, čo mi vyhovuje, ale ešte doplnený o nádhernú prírodu Aljašky, priatelenie s eskimákmi a dokonca aj nejakej tej mystiky, ale iba v primeranom množstve. Jedine mi v detstve vadila tá snová sekvencia, ktorá mi tu nesedela, ale ako starší som ju pochopil a spätne docenil, zaujímavý nápad s prerodom hlavnej postavy, aj keď Seagal sa k tomu aj tak postaví po svojom, síce s úctou, ale vie, ako to v skutočnom svete chodí a tak musí zase siahnuť po svojich metódach. Steven Seagal má na svojom konte plno skvelých postáv, ale práve Forrest Tuft je podľa mňa najlepší, je tu mimoriadne charizmatický, skvelo sa oblieka, nemá si problém zajazdiť na koni alebo psom záprahu a v týchto časoch ešte bez dabléra, vtedy mu na tom ešte záležalo a opäť má okolo seba auru neohrozenosti, najlepší z najlepších a všetky tie reči o ňom ma teda mimoriadne bavili, toto je jednoducho akčný hrdina, ako sa patrí. A film rozhodne nezaostáva ani v akcii, skôr naopak. Síce sa tu nájdu možno dve, tri nevhodne použité spomaľovačky, ale inak je akcia skvelo natočená, slušne drsná, ale aj rozmanitá a dosť nápaditá, na momenty ako výroba tlmiču, pretočenie brokovnice alebo zničenie vrtuľníku sa len tak nezabúda. Súboje majú perfektnú choreografiu, takže nechýbajú vynikajúce chvaty a lámanie končatín, úvod v bare, ale aj časť s tyčou patria medzi moje najobľúbenejšie Seagalove súboje a k tomu parádne prestrelky, množstvo efektných explózií a aj zábavná časť s pascami. Takže tu som aj po akčnej stránke nadšený, finále v rafinérii patrí v rámci akčného žánru medzi moje najobľúbenejšie, ale aj zvyšná akcia je skvelá. Perfektné je aj obsadenie, Steven Seagal tu má sympatickú pomocníčku Joan Chen, páčili sa mi aj zvyšné vedľajšie postavy, no veľkým plusom sú skvelí záporáci, či už Michael Caine, jeho pravá ruka John C. McGinley a pomocník Sven-Ole Thorsen, veliteľ žoldnierov R. Lee Ermey, ale aj tí radoví. Režijne je to v rámci žánru až na pár detailov prvotriedna práca, skvelý vizuál, nádherné lokácie a ten spôsob prístupu k nim, tu ma Steven Seagal veľmi potešil, že je aj prekvapivo zručný režisér. A aby toho nebolo málo, Basil Poledouris sa postaral o úžasnú hudbu, v akčnom žánri som sa s lepšou asi ani nestretol. Takže pre mňa je Aljaška v plameňoch kultová klasika, jeden zo Seagalových vrcholov a teda aj jeden z najlepších akčných filmov vôbec, ktorý nezaostáva po žiadnej stránke. Videl som ju nespočetnekrát, keďže každý rok si ju musím aspoň raz, dvakrát pozrieť a stále ma baví rovnako. 93% () (méně) (více)

• Záverečná scéna, kedy má Forrest Taft (Steven Seagal) príhovor o ropných spoločnostiach a znečistení ovzdušia, trvala pôvodne 11 minút. Nakoniec musela byť ešte pred uvedením filmu do kín upravená. (m.a.t.o.)