Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Praha třicátých let minulého století. Do nabité tramvaje nastupuje mladá hezká dívka. Rázem upoutá pozornost mládence, který nejen oceňuje dívčin půvab, ale hlavně se snaží nenápadně ukrást její kabelku. A tak se seznamujeme s jednou z hlavních postav filmu Smrt černého krále, s podvodníkem, kapsářem a vůbec podivnou existencí Josefem Kořínkem alias Pépim. Kromě něj je příběh zalidněn dalšími postavičkami z pražské periferie. Ve filmu pochopitelně nechybí ani rozšafný rada Vacátko a jeho nerozluční vyšetřovatelé Brůžek a Bouše. Mají smutnou povinnost - vypátrat vraha inkasisty Krále, jenž byl nalezen mrtev a jenž cestou z banky přišel o sumu, která by mohla zajímat spoustu lidí z jeho okolí... Námětem k filmu se stala povídka "Otec Goriot ze Záběhlic" z knihy povídek Jiřího Marka "Panoptikum hříšných lidí". Vedle představitelů populární pražské mordparty pana Vacátka - Jaroslava Marvana, Josefa Bláhy a Josefa Vinkláře - se ve filmu setkáte s Vlastimilem Brodským, Stanislavem Fišerem, Janou Brejchovou, Josefem Somrem a Antonií Hegerlíkovou. Uslyšíte i několik "staropražských" písniček Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse v interpretaci Věry Nerušilové. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (134)

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Souhlasím s některými hodnotícími, že by filmu klidně slušela stopáž dalšího dílu seriálu, zároveň ale musím konstatovat, že film je zajímavou kriminálkou i přes svou délku. Případ pana rady Vacátka je dostatečně zašmodrchaný a postavy mají dost prostoru na to ukázat, co je v nich. Rozuzlení příběhu je uspokojivé, i když se na něj čeká opravdu dlouho. S povděkem kvituji kvalitní herecké obsazení, včetně pana Krále a jeho kamarádů z mokré čtvrti v podání panů Brodského a Kemra. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Nečakajte žiaden Hollywood ani exponované dramatické scény. Je to klasická kvalitná československá detektívka s prostou atmosférou bez veľkej snahy produkcie o dramatizáciu, takže príbeh plynie pokojne a všetka ťarcha visí na vynikajúcich výkonoch hercov. Tí však neukážu nič viac ako len výborne zahrané figúrky, ktoré scenárista posúva po šachovnici pred našimi očami až do záverečného relatívne prekvapivého rozuzlenia. 70% ()

Reklama

krijka 

všechny recenze uživatele

Další ze série Hříšných lidí, oproti Partii krásného dragouna o poznání smutnější, ale zachovávající si svůj přístup k podezřelým-svině jsou více méně všichni a tady jsou to opravdu mrchy par excelence. Královou manželkou počínaje, přes dceru, sestru, potencionálního zetě, zelináře, továrníka staršího i mladšího a konče kapsářem Pépim (skvostná role „Vinetou“ Stanislava Fišera). Člověk se vlastně nediví, že se Král rozhodl skončit, tak jak skončil. Jinak je film opět profesionálně natočen, výborně zahrán, ale přece jen, ta posmutnělá atmosféra mně nějak nesedla. Ale špatný film to rozhodně není. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Aj v prípade Smrti čierneho kráľa platí, podobne ako pri zvyšných celovečerákoch obľúbenej seriálovej partie, že takýmto príbehom svedčí viac seriálová stopáž. Ale ak by som mal vybrať, myslím že zo štvorice celovečerákov, ten najobľúbenejší, bol by to práve tento. Pri množstve komentárov sa tu polemika ohľadom dĺžky, keď je divák zvyknutý na polovičnú, dosť opakuje. 70% VIDENÉ ZNOVA: Takže peniaze vládnu svetom, to pochopíme po 20tich minútach a je nám to pre istotu opakované pravidelne až do konca. Pointa je v celku priehľadná, ale logická a tú hlavnú myšlienku filmu, či lepšie povedané dlhometrážnej časti seriálu, skvele podtrhuje. ()

BosMutus 

všechny recenze uživatele

Výborný celovečerní film s radou Vacátkem a ostatními pány ze čtyřky. Je zde hodně postav, přičemž každá z nich má v příběhu svoji nezastupitelnou funkci a na každé ulpívá stín podezření. Tradičně znamenitý Marvan, Bláha a Vinklář, ale též Fišer, Somr a hlavně mladý Čepek. B Nejvíc se mi líbil onen již někým zmíněný sociálně kritický podtón – firma Globus, která jde do kytek se snaží fúzí oddálit svůj konec, přičemž Berger sr. dá místo toho přednost kartám, Berger jr. se chce zařídit podle sebe a vyjukaný prokurista Hrádek si chce taky utrhnout nějaký ten ždibec... povedená partička. Na druhé straně taky neméně vydařená partička: Vycpálek, tehdejší taxikář a dacan od koní, študent "Pépi Kapsa", zelinář Kopečný či alkoholem odrovnaný bývalý koncertní mistr Franz Florián. Třídní rozdíly dobře vystiženy – jednání prokuristy vůči inkasistovi Královi, jiná volba slov Vacátka, když mluví s továrníkem či nějakým obyčejným člověkem – naštěstí ne přístup, chování podřízených vůči představeným apod. Kulisy zdevastovaných dělnických čtvrtí a všudypřítomná bída nemá od zachycení odvrácené tváře první republiky příliš daleko. Pokladník Král, zvláštní to patron, je v podání pana Brodského naprosto uvěřitelný. Scény při kterých se chystá ke svému plánu a rozmlouvá naposled s lidmi a známými, které, jak ví, už nikdy nepotká, mají až mrazivý nádech. Ten smutný pohled v očích znavených nemocí a mizerným životem, tu odevzdanost v hlase a dojem celkové sešlosti by, myslím, dovedl zahrát stejně obstojně jen málokdo. Paralela se skutečným koncem pana Brodského napadne asi každého. Liškova hudba je zde přenádherná. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (11)

  • Točilo se v místech dnešní stanice metra Vltavská. Scény na vlakovém nádraží se pak filmovaly na dnes již neexistující stanici Praha - Těšnov. (M.B)

Reklama

Reklama