Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jak se dokáže hrstka vojáků ubránit německé přesile v pekle u Siegfriedovy linie? Siegfriedova linie představovala německé obranné pásmo, o které se během 2. sv. války vedly tvrdé boje. Děj komorního válečného snímku Peklo je pro hrdiny se točí kolem jediného manévru oslabené americké jednotky, která se snaží nacistům zabránit v překročení linie. Jedním z vůdců hrstky vojáků se stává ostřílený Reese, který byl k jednotce převelen krátce před jejím návratem na frontu. Ve válečné vřavě musí čelit mohutné německé přesile a držet pozici na frontě, než dorazí posily. V pekle zákopů, minových polí a vojenských bunkrů se jedná o sebevražednou misi pro opravdové hrdiny. Skvělému hereckému obsazení vévodí hvězdný Steve McQueen v typické roli ostříleného tichého hrdiny, který svou odvahou dokáže strhnout celou jednotku. (Česká televize)

(více)

Recenze (46)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Skvělý komorní válečný film s výborným hereckým osazenstvem - pochopitelně v čele se Stevem McQueenem jako nepříliš vzorovým - zato v boji neocenitelným vojákem. Vedle několika výborných dramatických okamžiků (Jablko? -Závin! ) se tu vyskytuje i pár vychytávek, které jsme už někde viděli (házení helmou, zoufalé umírání, pohazování si s náloží) - jenomže to bylo v Ryanovi - tedy mnohem "později". Alespoň se Spielberg dívá na dobré filmy (viz. mrtvé ryby ukradené z Mostu u Remaggenu). Ústředním tématem filmu je voják, který není příliš spokojený s mašinérii, v níž slouží, ale ví (a co je důležitější - také podle toho jedná) že v boji musí odevzdat maximum a že jednou prostě nastane okamžik, kdy nelze smrtelné nebezpečí a smrt samu brát jinak než jako nutnou součást svého úkolu. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Klasický ešte čiernobiely vojnový film o vojakoch v zákopoch - neznámych, neslávnych, predsa hrdinských. Nesmie chýbať zmeska rôznych naturelov, aj podivínskych. McQueen, ktorý si v rovnakom roku zahral aj inom vojnovom filme, v roli jedného z nich - mlčanlivého drsňáka. Škoda, že to viacmenej stojí iba na ňom, aj keď niečo pohral aj ďalší statočný - Coburn. Vojnové scény sú v pohode, aj keď občas je vidno miesto výbuchov iba svetlice. ()

Reklama

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Komorní příběh kratičkého úseku fronty.Chce se říct banální příběh malé skupinky figurek ve vojenském ZOO.Ale jak už to bývá, matička válka přinutí každého, aby vyložil karty na stůl.Pravda s přispěním štěstí anebo smůly.Trocha válečného kumštu, trocha lsti,něco osobních střetů, pár milých scén na odlehčení.A konec je branou do pekla......Slušný film bez patosu. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Dle mého názoru filmu prospělo, když se změnou režiséra výrazně ubylo počátečních vtipů (později se objeví už jen ve scéně falešného telefonního hovoru), a příběh několika vojáků se překlopil do mnohem dramatičtější podoby. Když byl McQueen na začátku kariéry obsazován jako jeden z kolektivu, hrál většinou výrazně na sebe. V tomto případě to ovšem podporuje vyznění jeho postavy jako mlčenlivého, charismatického vojáka, který má problém s autoritami (v armádě podstatná vada). Přemýšlím, jestli jeho Reese nakonec neprotlačil dopředu právě nový režisér (Siegel). A závěr, který už tady stejně kdekdo vyzradil, se může směle měřit s heroismem sovětských válečných velkofilmů. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Toto je dosť typická úloha pre sympaťáka S. McQueena a tieto polohy vzdorovitého typu mu sedia. Popravde, čakal som od filmu niečo viac. Po úvodnom obkecávaní sa dostávame na frontu, kde McQueen môže ukázať v čom je dobrý. Problém som videl v tom, že film má väčšie množstvo postáv a v niektorých záberoch sa McQueen strácal v dave a pripadal mi ako jeden z komparzistov. Takmer po celú stopáž je to iba priemer, až ma dostalo jeho záverečné obetovanie a zničenie betónového bunkra. Dobrý záver iba posunul moje váhanie k slabším štyrom hviezdam. Mám pre McQueena slabosť, preto film bez jeho účasti objektívne skôr za tri hviezdy. 70%. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (8)

  • Robert Pirosh založil postavu Homera (Nick Adams), polského maskota oddílu, na skutečné 17leté polské vysídlené osobě, kterou jeho jednotka objevila ukrývající se ve sklepě v Německu. Protože nedokázali vyslovit jméno mladého muže, dali mu přezdívku „Homer“. Stejně jako ve filmu se i tento skutečný Homer chtěl stát americkým vojákem a Pirosh zkoušel vše, co ho napadlo, aby ho dostal do armády, ale neúspěšně. Nakonec se Homer spojil s další četou a Pirosh ho už nikdy neviděl. (sator)
  • Scenárista Robert Pirosh byl seržantem během druhé světové války a sloužil u 320. pluku, 35. divize. Bojoval v bitvě v Ardenách a Porýní. Velel jednotce v Bastogne během bitvy v Ardenách a byl oceněn Bronzovou hvězdou. (sator)
  • Počas produkcie množstvo hercov, vrátane Steva McQueena a Fessa Parkera, často prichádzalo na natáčanie neskoro a nakrúcalo množstvo svojich scén buď s malým, alebo žiadnym skúšaním. (westerns)

Reklama

Reklama