Bolek Polívka v hlavní roli Molièrovy komedie, v níž jde o peníze až v první řadě, inscenované v Městském divadle Brno. Příběh se odehrává v Paříži roku 1620 v domě sobeckého lakomce Harpagona. Hromadění peněz tvrdou lichvou i sebeodříkáním je Harpagonovou vášní a okázale projevovanou životní náplní. Peníze miluje více než svoje dobré jméno, čest i důstojnost. Majetek je pro něj více než jeho vlastní děti. Dceru Elišku plánuje provdat bez věna za stárnoucího boháče, syna Kleanta za majetnou vdovu – a sám si jako nevěstu vyhlédl krásnou mladou Marianu, bez ohledu na to, že je do ní zamilovaný právě jeho syn. Eliška zase přislíbila svoje srdce správci Valérovi, který se proto snaží vetřít do Harpagonovy přízně. O Valérově skutečném původu nikdo nemá ani tušení. A to je teprve začátek přetvářek, pokrytectví a manipulací, které se pod vlivem Harpagonova skrblictví v jeho rodině a mezi služebnictvem rozvíjí… Divadelní hra je stará přes tři a půl tisíce let, témata chorobné posedlosti penězi a kritika maloměšťáctví a pokrytectví jsou ale natolik univerzální, že je platná nadčasově. O její popularitě do dnešní doby svědčí i řada hereckých představitelů významných jmen, kteří se již v ústřední roli vystřídali. Bolek Polívka svojí komikou a herectvím rozpjatým v tragikomické roli od klaunství po verbální humor dodává inscenaci Městského divadla Brno nový rozměr. Inscenace zachovává dobovou scénu a kostýmy, a za využití nového moderního překladu, se dočkala aktualizace spíše výjimečně v několika jazykových obratech a v improvizovaných hereckých polohách Bolka Polívky. (Česká televize)

cimrman2.

Dnes večer se mi splnil sen, který vznikl po dočtení originálního Lakomce (31.5. 2023). Byla to haluz poslední dvě místa vůbec do 3. řady, takže jak by řekl Bolek špica jak sviňa. Obával jsem se že tuhle hru naživo už neuvidím ale povedlo se - jde se na to. Žádnou jinou inscenaci (Filipovský, Preiss) jsem neviděl avšak dovolím si tvrdit i na základě recenzí, že Bolek do této role zakomponoval humoru zcela nejvíce a konečně ode dne kdy jsem viděl Bolka v dědictví aneb Kurvahošigutntág k němu vzhlížím. Jeho roli Bohuše, komickou hantec-brněnštino-moravštinu smíchanou s best humorem, řečí těla, a prostě každý jeho krok hltám na 130%. Samotná hra je prošpikovaná nespočtem vtípků a Bolkových narážek na ostatní aktéry. Je neuvěřitelné jak 350 let stará hra jen "trošku" pozměněná dokáže mnohé dát i dnešnímu divákovi. Exceluje zde samozřejmě samotný Bolek avšak určitě bych neřekl, že se jedná o one man show fenomenální jsou zde také Frosina - Alena Antalová a kuchař/kočí/doktor - Michal Istenik. Best of divadlo v životě? ANO. Některé muzikály z MDB nezaostávají o Macochu ale tento Lakomec se mi do paměti vryje úplně nejhlouběji. Dovolím si přidat ještě nějaké další důvody mého nadšení. Představení jsem měl možnost zhlédnout na Biskupském dvoře pod Petrovem to místo je fakt špica. Bolkovo dogma - PRŠET NEBUDE se nenaplnilo. Ještě před první pauzou chalo a chcalo po 15 minutách vyčkávání se hra opět rozjela. Právě déšť přidal do hry možnost improvizace a že toho herci (hlavně Bolek) využili, nebo také venkovního prostředí - Co to je to za zvuk Frosino? To je šalina pane Harpagone. Čekání na dozvonění zvonů na petrově a mnohem víc. Za mě jak zde někteří píšou Bolek nepřehrává avšak balancuje na hraně Harpagon-a on sám přesně tak jak se mi to od něho líbí. Zkrátka Bolkovi sedla tato role jako hrnec na prdel (Plautus by mě možná za toto přirovnání pochválil) a já jsem nesmírně rád že jsem byl u toho. Hru jsem hltal až do poslední scény kdy přichází starý moudrý (konečně herec) Anselm - jedním slovem (potřetí) ŠPICA. Díky Moliérovi a ještě více díky Bolkovi Polívkovi za splnění snu. Ať žije Brno! ()

jfaba

Polívka, Antalová, Isteník. Asi tři nejlepší podle mého hodnocení - pořadí si určete sami. A potom ti dva sluhové. ,,Běžte, jeden po druhým." ()

FuLister

Ze začátku jsem si říkal, že se mi to asi nebude líbit víc, než verze s Kopeckým jako Harpagonem. Ale možná, že nakonec i jo, protože se to postupně rozjelo a fakt jsem se hodně bavil. Kromě samozřejmě výborného Bolka se mi moc líbil Michal Isteník, ten mě opravdu dostával. ()

ssarka

Tato verze Lakomce z MDB s Bolkem jako Harpagonem je více komická než starší díla, ale je stejně výborná... BOLKA netřeba komentovat, je geniální i s Alenou Antalovou a Istenikem... Zbytek jim zdatně sekunduje... V Brně se běžně improvizuje a každé hře to dává originalitu a vždy je to nenásilné a vtipné...viděno na YouTube a hlavně naživo na Biskupskem dvoře ()