Cesta

Dívka a chlapec (jména se nedozvíme a nejsou důležitá) se jednoho dne vydávají autem se svým otcem na piknik do pustiny. Tam dojde k překvapivému zvratu. Poté, co se otec pokusí své děti zastřelit, obrátí zbraň proti sobě a zapálí auto. Sourozenci se pak vydávají zpátky do civilizace. Pro děti vychované ve městě to není snadná cesta. Nebýt toho, že se k nim později připojí domorodý mladík, není jisté, jestli by přežili. Onen mladík právě podstupuje dlouhou zkoušku dospělosti, během které se o sebe musí postarat úplně sám a přežitím v divočině dokázat, že už patří mezi muže. Dvojice sourozenců tuto zkoušku částečně absolvuje s ním tím, že jsou oba nuceni změnit své postoje, návyky i intuici. Na dívce vidíme, jak se učí přebírat odpovědnost a jak začíná chápat své ženství, na jejím bratrovi zase to, že se v něm už rodí budoucí dospělý muž, schopný komunikovat a rozhodovat se. (ČSFD)

madcap

Hodně zvláštní, ale zajímavý film, který má rozhodně svoje kouzlo. Je na něj ale potřeba mít klid a správnou náladu, jedná se totiž spíš o artový počin, než o survival, jak by naznačoval popis příběhu. Také je podle mě těžko představitelné, že by tento příběh někdo podobným způsobem natočil dnes ... což ale rozhodně nepovažuji za negativum filmu. Klady: 1. kamera – i když jsou střihy mezi některými záběry už trochu "dated" (např. časté použití stills), tak většina záběrů je prostě úžasná ... 2. casting – Jenny Agutter, které bylo v době natáčení kolem 18ti let, je přirozeně, obyčejně hezká holka a do prostředí a děje typově zapadne naprosto dokonale (upřímně řečeno, nějaká mega-sexbomba typu třeba Brigitte Bardot by tam asi působila spíš stylem pěst na oko), navíc to podle mě velmi slušně zvládla i herecky. Nahlíženo optikou dnešní doby by se asi dalo říct, že režisér ten její atraktivní exteriér exploituje někdy možná až moc ... ale pořád si myslím, že to není jen nějaký prvoplánový samoúčelný voyerismus, ale dotváří to atmosféru a do celku to dobře zapadá.  3. atmosféra – ta je samozřejmě hodně vytvářena tou kamerou, ale to není jediný faktor. Film hodně příjemně (a vůbec ne nudně) plyne a zároveň si pořád udržuje jisté napětí. Negativa: 1. scénář, nelogičnosti v ději a chování postav – zmíním asi největší problém, který je hned na začátku filmu, kdy otci rupne v kouli a začne po dětech střílet. Děti ale reagují, jako by snad s něčím takovým trochu i počítaly a žádný obrovský šok, který by měl logicky nastat, se tady nekoná. Nejde o jediný příklad, ale tenhle byl za mě nejkřiklavější. 2. hudba – ta mě tam chvílemi neskutečně štvala, často je ten orchestr opravdu jako nějaká "elevator music". Zajímavost: v jednu chvíli se z rádia ozve asi na půl minuty čeština 🙂 Za mě celkově 4 hvězdy. I když v některých aspektech film už opravdu trochu zastaral, pořád je to dobré a stojí to za vidění i v roce 2023. ()