A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

Blue.Poison

Část s roboty byla absolutně skvělá, Jude Law i Osment okouzlující a všechno to tak nějak fungovalo a hlavně mělo jiskru. Ovšem jakmile přišli na řadu mimozemšťané, či co to bylo, veškerá poutavost se vytratila. Byla nastolena jakási podivná hra na city, s ní dlooouhá nuda a film se dostal do úplně jiných rozměrů než rozehrál na začátku. Kdyby děj skončil ve chvíli, kdy Osment najde "Modrou vílu" asi by to bylo lepší.. ()

Master19

Kdyby se kvalita filmu určovala podle počtu odkazů v seriálu Simpsnovi, A.I. by byl hodně vysoko. O tom to ale samozřejmě není, takže pro mě jde o sci-fi s hlubokou filozofickou myšlenkou zmuchlanou pro širokou diváckou veřejnost a vloženou do načančané vaty. Od půlky mě to dost nudilo a závěr to rozhodně nanarovnal. ()

vyfuk

A.I. bylo ze začátku ohromující a originální. Později se to přehouplo v nechápající a nesrozumitelný příběh. Spielbergův scénář byl natolik dokonalý, že byl nepotřebný. Jinak se to trochu srovnávalo a někdy zase ne. Nicméně jsem se docela a pěkně bavil. Po druhé hodině bych scénář asi trochu překopal, nicméně to bylo pěkné. Zajímalo by mě jaké by to bylo v režii Kubricka, který i tak posmrtně v podstatě film režíroval. ()

Sany33

Až po zhliadnutí tohto filmu som si uvedomil že na život máme len jednu šancu a že veci, ktoré po sebe necháme na tejto zemi sa môžu pominúť ale môžu po nás zanechať aj spomienku vďaka ktorej tu budeme navždy. Veľmi pekne spracovaná dráma s vynikajúcim hereckým obsadením. Našlo sa aj pár hluchých miest ale nič čo by som neprežil. Veľmi pekný koniec pri ktorom mi ušla aj slza... to sú presne tie veci v ktorých je Spielberg doma a preto 80%. ()

JohnSmith

Tahle Spielbergova sci-fi mně moc nechytla. Nápad asi dobrej, Ale je to neskutečná nuda. Takže jako vždy, po technické stránce výborný, ale po obsahové tentokrát slabý. ()

VanTom

Vytrvalé hledání unikajícího přeludu – příslibu lidskosti – malým nevinným robotickým chlapcem se rozkládá do několika (i žánrově odlišených) částí, které moc nedrží pohromadě (naprosto se třeba vymyká pasáž v "madmaxovské" robo-destrukční aréně). Natočené, zahrané (malý Haley Joel Osment podává fantastický výkon), vyrenderované a ohudbené jsou všechny bezchybně, nicméně u sentimentem přetékajícího závěru (přilepeném dovětku po 2 tisících letech) jsem už horko těžko držel oči otevřené. ()

cross

**1/2 - Je evidentní, že chtěl Spielberg A.I. natočit co nejblíže tomu, jak by to asi udělal Stanley Kubrick. Bohužel, zůstal někde na půli cesty a vytvořil nádherně efektní nudu, která musela stát nemalé peníze. A.I. mi ke Spielbergovi vůbec nesedne především proto, že valná část se pohybuje ve velmi depresivní náladě (v čemž by se Kubrick zcela jistě vyžil), část je velmi melancholická a drobný zbytek zaplňuje nevábná a chaotická akce. Nemluvě o tom, že ve scénáři je neuvěřitelné množství mušek a ve vzduchu tak poletuje spousta nezodpovězených otázek, které mají pro logičnost příběhu zásadní význam. Abych ale pouze nekritizoval... Herecké výkony jsou výborné, stejně jako triky a Williamsova nádherná hudba. Celkově se však na Spielberga jedná o film především nečekaně nezáživný... ()

horacko

Velmi pekna scifi snimka od Spielberga. Pacila sa mi jeho predstava buducnosti, ktory zobrazil velmi peknym sposobom. Osment opat dobre zahral svoju rolu. A koniec ma sice trochu zaskocil, ale vpodstate sa mi hodne pacil. ()

huli601

Krásna rozprávka, ale asi nie pre deti. Jedno, čo mi však vadilo, je dĺžka filmu. Pre mňa bol film dosť dlhý. Skvelý Haley Joel Osment je to fakt skvelý herec... nato koľko má rokov som zvedavý, čo z neho bude keď bude starší. A čo sa mi páčilo- medvedík Teddy :). ()

Ravi

Přišlo mi to jako příběh človeka samotného. Od počátku, nejisté první kručky a přez otázky k dalším otázkám, které naivně skončí narážením na zeď reality. Podjímavá hudba filmu značně přidala a o nadprůměrných "standadech" Spielbergových filmů se nebudu rozepisovat. Skvělý příběh na základě zajímavého námětu. Na výkon H.J. Osmenta nevím jestli pochválit režiséra za skvělou volbu nebo herce samotného za výtečně zahraného robota na pokraji citového šoku. Avšak Jude Law mu byl skvělým doplňkem. Inu celkově vzato se mi to moc líbilo, dávám 90% = 5/5. ()

mirec88

Prečítal som si niektoré komentáre a súhlasím s mnohými, ktorí píšu, že tento film musí dozrieť. Keď som ho videl prvýkrát asi v roku 2002 tak som ho považoval za nejakú nudnú fantastickú sci-fi rozprávku. Potom som ho videl znovu a už sa mi páčil viac a dnes, keď som ho videl asi piaty krát, tak ho považujem za jedno z najkrajších diel Stevena Spielberga a vôbec sci-fi fantasy rozprávkového žánru. Krásny príbeh, pri ktorom cítite emócie naplno a uvedomenie si podstaty našej ľudskosti sú nosnou myšlienkou. Fakt úžasné a keby neexistoval Pán prsteňov, je to moje najobľúbenejšia "fantasy rozprávka". ()

MiGi87

Celou dobu čekám, kdy ten medvěd přijde s vlastní agendou, kterou jsem mu četl v očích od samého začátku a ... nic, nakonec žádné vlastní záměry, takové zklamání - za to beru jednu hvězdičku a dávám 3! Chtěl jsem dokonce odečíst tu jednu od pěti, ale poslední půlhodina už tam neměla být. ()

klima777

Závěr za hranou dobrého vkusu [opravdu se tam museli(y) vyskytovat mimozemšťané nebo super-mechy(?)], který z diváků zběsile ždímá výrony sladkobolných pocitů, skutečné emoce však nenabízí. Ostatek na úrovni a občas dokonce s nevídanou lehkostí. 2,5* [byť se skřípěním zubů; protože kdyby David zmrznul a pohádky byl konec, film by (imho) dával větší smysl]. ()

KarKulA

Po druhém zhlédnutí jsem zvedla hodnocení na 3*, protože tomu nelze upřít slušné herecké výkony (a to zejména za Juda, i když před malým Osmentem taky klobouk dolů). Bohužel Spielbergův čitelný rukopis, který opravdu nemusím, tady udělal své. Ne že by byl film špatně natočen, ale Steve se prostě s těma ufounama zase nedokázal krotit a zejména konec byl jenoduše "too much". To vše samozřejmě proloženo ještě pár srdcerivnýma prvoplánovýma scénama - a neštěstí je hotovo ....... ()

Autogram

Váhanie medzi 4*/5* bolo veľké, ale prevážili niektoré nedomyslenosti na začiatku a tiež nie celkom zvládnutá krajina odhodených robotov. Ale pocit na konci filmu bol fantastický, myšlienka v závere ma chytila. ()

Killda

V první hodince Spielberg krásně rozvádí vztahy, motivace postav, seznamuje diváka s možnou vizí budoucnosti. Vše naznačuje, že půjde o zápletku se sociálním a morálním podtextem, ale ne! Další dvě třetiny filmu jsou velkým scénáristyckým zklamáním, příběh jde od desíti k pěti, dokonce i vztah mezi oběma roboty nikam nevede. Škoda, Spielberg totiž zahodil velmi zajímavou látku a udělal z ní jen nesmyslnou futuristickou pohádku. ()

Stasz

Nedával jsem u toho moc pozor a trochu se nudil, tak jsem přepínal kanely.. možná, když se na to podívám podruhé, tak to snad ocením více. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)