Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

metaverz

Brečím...jjjj,slyšíte(vidíte dobře)brečím jako malej kluk......co může být nejhoršího jak černobílej film o utrpení a marnosti?O bezcenosti lidského života a úplně stejné snaze a vůli ho zachránit?Asi jen to zažít!Skutečnost asi byla ještě o něco víc,ale tam už mi má mysl nedovede nahlídnout.Brutalita,lhostejnost,,mamon,marnost,hnus,láska,....člověk!Ano,to jsme my lidé!Dobře se podívejte co jsme zač a co dokážeme a věřte,že todle je jen film.Nemyslete si,že "to byli přeci němci",ne ne ne,byli jsme to my,všechno zlo co v nás je,vyrazilo vpřed jako brutální útok žraloka.jen s tím rozdílem,že jsme nemněli hlad.........jen nenávist,která je vlastní jen nám.Zapamatujte si dobře tendle film,ať víte co jste zač,ať si zapamatujete dřevěný pryčny a sprchy s kyanidem.Zapamatujte si ten strach a hrůzu co se z toho na Vás valí....SMRT. ano,to je Schindlerův seznam! 5*.....a obrovský zamyšlení nad sebou samím a nad tím,zda inteligence je něco víc,než jen zvířecí pudy. ()

sha.piro

Neuvěřitelně šokující a zároveň velice dojemné drama, natočené podle skutečných událostí o hrůzách holokaustu a nesmírné odvaze jednoho jediného člověka, který se jako jeden z mála postavil na odpor své době a bojoval ze všech sil za záchranu mnoha na smrt vydaných a týraných lidí. Toto dílo je velikou poctou jak jemu, Oskaru Schindlerovi, tak všem, kteří se, stejně jako on, zasadili o záchranu lidských životů v nejkrvavějším válečném konfliktu, jaký svět kdy poznal. Takových hrdinů, jako byl Oskar Schindler, či Nicholas Winton, nebo Irena Sendlerová, nebylo mnoho a dnes o nich ví málokdo. Proto je dobré vzpomenout na ně tak nesmazatelným způsobem, jako se tomu povedlo v případě tohoto snímku. Jedinou "slabinou" tohoto fantasticky natočeného filmu bylo (podle mě) jen jeho černobílé pojetí. U filmů jako The Artist, mi černobílé pojetí sedne mnohem lépe, než kdyby se jednalo o film barevný, ale tady je to upřímně škoda. Je mi jasné, že k tomu tvůrci sáhli především kvůli krvavým scénám, které se tak pro mnoho diváků stanou snesitelnější, ale když už se k tomu uchýlili, měli u toho setrvat po celou dobu a vynechat tu dvouminutovou pasáž s malou dívkou v červeném kabátě a barevného plamínku při zapálení svíčky při poslední modlitbě dělníků. Ale to je jen detail : ) ()

neo-one

Tento film jsem poprvé viděl při premiéře v roce 1993, bylo mi 7, v kině jsem usnul :) Po letech jsem nyní jeho přínos ocenil daleko více. Masterpeace Spielberga, jeden z "MUST SEE" filmů. Snímek o lidskosti, a světle i v těch nejtemnějších časech. ()

raikonen16

Nejsilnější zážitek, jaký jsem kdy u filmu měl. Nepřekonatelné drama, vrchol díla Stevena Spielberga. Precizní černobílá forma, výborní Liam Neeson a Ralph Fiennes, silné scény bez cenzury a snad nejlepší hudba v dějinách filmu, která děj precizně doplňuje. Vrchol filmařského počinu. ()

Stambik

Člověku se vryje do paměti a pak se třeba zamyslí nad sebou a uvědomí si, jaký je nebo jaký by neměl být. To, co se stalo byla chyba, nevím čí, ale je třeba se z ní ponaučit a nedopustit, aby se něco podobného opakovalo. Jsem zdrcen a topím se v myšlenkách, tento film mi připomněl, na co jsem pozapomněl, doufám, že i vám, díky Spielbergu. 99% ()

MotMotkovich

Strašné zvěrstva se děly. A dnes se dějí taky, jen mají jinou podobu. Možná je to blbá řeč, ale lepší byt zastřelen a mít to rychle za sebou, jak to dělali nacisté, než makat v gulagu několik let a žít někde na hranici mezi smrtí a životem v dole. Myslím, že Rusové byli v tomhle ohledu mnohem horší. Nicméně film velice dobrý, až na ten konec, když Schindler brečel, že mohl zachránit více židů, to tam nemělo prostě být. Otázka jestli to byl takový lidumil, nebo jestli ve skutečnosti nešlo jen o prachy a židy k tomu využíval jako levnou pracovní sílu. ()

ricky4

Jen jsem seděl a uvažoval, jak mohli žít takoví zmrdi co tohle vymysleli a další hovada co jim to žrali... Doufám že se něco podobného už nikdy nestane. Bavit se o tom jak je film dojemný ani nemá cenu. Herci (Neeson, Kingsley, Fiennes) jsou naprosto brilantní a nechápu že neobržel ani jeden z nich Oskara. Kamera, hudba, režie úchvatné. Absolutní špička, důkaz, že skutečný příběh lze na filmové plátno převést i v zajímavé, neokoukané a hlavné skvělé formě!!! 100% ()

gizi

Poprvé jsem shlédnul dílo někdy v době uvedení do kin a byl opravdu unesen. Když jsem se nyní podíval na film po letech, pořád to je výborný snímek, který jistě patří mezi nejlepší válečné filmy, i když se v něm neválčí. Minimálně velmi dobře a otevřeně ukazuje židovskou otázku, a to nejen ve smyslu vyhlazení, ale též ukazuje tvář židů, jací byli. Ano, celé dílo jako ostatně téměř všechny filmy je trochu upraveno pro oko a duši diváka, přesto se jedná o výborný film. 90% a 4*, 19.1.2014. ()

Shaman1135

Dlho som sa tomuto kultovému snímku vyhýbal, ale čas dozrel a i kvôli naliehaniu zo strany mojich známych som si našiel čas. Neoľutoval som a som rád, že som si počkal. Prerod člena nacistickej strany na „spasiteľa" možno nie je tak úplne podľa skutočnosti a niektorým ľudom to môže vadiť. Liam to však zahral skvele. Ale film vám ponúka aj inú cestu, sledovanie osudov prekliateho národa. Triezvy pohľad na krvavú minulosť, scény, pri ktorých zamrazí. Moja obľúbená je odpočinková streľba z balkóna na dvor, plný pracujúcich židov. Ralpf Fiennes mi tu neskutočne sedel, a kvôli tejto role som si ho zamiloval. Tento film vám šliapne do duše a zanechá hlbokú a nezmazateľnú stopu. Klobúk dole pred Pánom režisérom Spielbergom, vďaka za tento jedinečný počin. ()

k.s.A

Tenhle film mě doslova šokoval!! Nikdy jsem nechápala jak mohli být Nacisté takhle bezcitný. Při sledování tohohle filmu jsem byla jako přilepená k židly a chvílema jsem ani nedýchala. Některé scény mě dokonce rozbrečely. O Stevenu Spielbergovi jsem si kvůli Čelistím myslela, že je to takový průměrný režisér, ale film Shnidlerův seznam můj názor rychle změnil. Po shlédnutí tohoto filmu se Spielberg stal mím nejoblíbenějším režisérem. A Liam Neeson je v hlavní roly víc než jen skvělý. Dávam 5 hvězdiček ()

Chuckiecz

Tenhle film jsem viděl až v poslední době. Nějak jsem neměl odvahu hlavně na scény z Krakovského gheta... jedná se o velmi silný film. Kdyby šlo dát 6 hvězd, tenhle film by je měl. ()

Radbuzaz

Vynikající a atmosférou nabušený film, kterému jsem pět hvězdiček nedal jen proto, že ne vše je zde vylíčeno po pravdě. ()

xxSkilledxx

Jednoznačně nejlepší film o druhé světové válce, který jsem kdy viděl. Steven Spielberg vylíčil druhou světovou válku tak reálně jako nikdo před ním. Jedinou škodou je že film je o dobrosrdečnosti Oscara Schindlera, který podle mého názoru není takovým moralistou jak je zde vylíčen, každopádně Liamu Neesonu jsme to naprosto věřil. ()

lenka215

Napísať sa tento film, že je pekný - sa nedá, lebo pekný nie je. Napísať sa tento film, že je dobrý - sa tiež nedá. Ale napísať že je geniálny - to je to čo sa hodí k tomuto filmu... A tá hudba - ešte aj teraz mám zimonriavky.. 101% ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna