Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

MachPavel

Jasně můj nejoblíbenější film celé DVD sbírky - 5x v kině + nesčetněkrát skouknuto ve speciální edici - stojí na vítězném stupínku v DVD stojanech ..!!! ()

Peddro

Dílo považuji za jedno z nejlepších z filmové historie. Bravurním tahem bylo vsadit na v té době neokoukané herce, což s jejich skvělým výkonem a černobílým filmem dodává velkou autentičnost. Ralph Fiennes dle mého názoru zasluhoval Oscara za Amona Goetha více než Tommy Lee Jones za Uprchlíka (ale i ten podal velmi slušný výkon). Jedná se o hodnotný film, který ukazuje na jedno z nejtemnějších období z dějin lidstva a proto bych jej i doporučil k osnovám dějepisu v 9. Třídě na ZŠ. Jde o film, který by měl každý shlédnout, bohužel většina dnešní mladé generace takové filmy nesleduje a mají zálibu v bezcenných teenagerských komedií typu Prci prci prcičky, Holky to chtěj taky a podobně. Zkrátka tento film má od začátku do konce tísnivou atmosféru té doby, což jistě bylo i cílem. ()

dr.Hyena

Krásná fantasmagorická pohádka o malé Heidy, která již přestala chtít býti dívkou a rozhodla se stát psylicibinem nasáklou houbou. Režisérovo poetické pojetí velice jemně pracuje především s mykologickou metamorfozou školačky Heidy a s jejím vztahem k malému psíkovi Šikulovi ()

LycanLucian

NA MĚ TO JE AŽ PŘÍLIŠ POCHMURNÝ, ALE TAKOVÁ JE ASI REALITA. JE NEUVĚŘITELNÉ, CO SE TADY DĚLO, JAKÉ ZVĚRSTVA LIDÉ DOKÁŽÍ PÁCHAT. ()

Claire27

Zaručeně jeden z nejlepších filmů, který se zaměřuje na hrůzy holocaustu. Steven Spielberg patří mezi světovou režisérskou špičku a nebojím se říci, že on je na jejím úplném vrcholu. Při sledování Schindlerova seznamu jsem se nenudila jedinou chvíli. Jedna mrazivá scéna za druhou, při kterých si nedokážeme vůbec připustit, že se něco takového opravdu mohlo stát. Dokonalá hudba Johna Williamse a skvělé herecké obsazení. Výkony Ralpha Fiennese a Liama Neesona jsou NEUVĚŘITELNÉ, PERFEKTNÍ. 5* ()

Seki

Šokující film, který se dlouho udrží ve vašem podvědomí. Jednak díky skvělé atmosféře, která je dokreslená skutečností, že film je černobílý. Člověk se pak cítí, jako by byl sám součástí těchto temných dob. Příběh, kdy se zprvu bezvýznamný Oskar Schindler, propracuje mezi místní nacistické elity, aby vydělal peníze se zvrhne v záchranu stovek židů, kterou by nikdo nečekal, je vskutku dojemný. ()

Marco625

Úžasný film, herci, režie, prostředí, hudba, kamera, scénář, předloha, kostými, prostředí, atmosféra, no prostě všechno ! Opravdu nemám co k tomu dodat ! Super film ! 10/10 ()

Lukkyn

Strašně emočně a psychicky náročný film!!!Dlouho mě odrazovala jeho délka , ale opravdu tady není navíc skoro nic. Vše co mělo být popsáno , popsáno bylo!!Těch superlativů je tu bezpočet a nechci je všechny jmenovat , to už udělal těch 50 tis lidí přede mnou!!Největší pochvalu bych ovšem přece jen poslal na adresu Ralpfha Fiennese!!Až mě trochu mrazí , jak se vžil do role nacistického pohlaváře , který nemá svědomí, výčitky, a ani špětku úcty k lidskému životu. Scéna , kdy s odstřelovací puškou hledá z balkonu své vily "lenochy" a bez náznáku nějakého citu do nich střílí je děsivá!!Když si u toho všeho uvědomíte, že se to stalo, že to není žádný výmysl může Vám z toho být hodně těžko. Vůbec nechápu jak po válce tyhle prasata mohli v klidu žít ukryti mezi normálními lidmi nebo nedej bože mezi těmi , kterým způsoboli tolik bolesti!!Nám nezbývá než doufat, že se tohle nebude opakovat!!(ikdyž je pravda , že dnes by se v USA, Rusku, Číně, KLDr zmáčkla dvě tři tlačítka a papa světe) Každý slavný režisér má své stěžejní dílo - Spielberg = Schindlerův seznam!!!! ()

bjehna

Strhující. Lepší drama z období války podle mě neexistuje. Těžko říct kdo byl v hlavních rolích lepší...jestli mocichtivý nácek zamilovaný do židovky nebo mocný nacistický továrník, který ve skrytu duše chce, aby se žádná z jeho oveček nezatoulala a přežila válku. Fiennes nebo Neeson. Pro mě nerozhodně. 98%. ()

Honza.98

Film je velice působivý a diváka přinutí k zamyšlení nad celými dějinami... Ač má film 3 hodiny, tak na diváka působí neustále velmi silně a rozhodně se nedá označit za nudný. Oproti Pianistovi, popřípadě Colette, je zaměřený čistě na jiné téma a také je podle toho zpracovaný. Takže rozhodně si film zaslouží plný počet bodů. Jediné co by se mu dalo vytknout, tak je občasné "odfláknutí" některých míst děje (Osvětim apod.) Ale jinak je vše naprosto dobře zpracováno... ()

Al90

Nemám slov..několik dní jsem stále si tento film v sobě promítal a říkal si,co mohlo být jinak atd,ale nakonec jinak to asik ani dopadnout nemohlo..film,který na hodně dlouho se zavrtá v člověku..za mě 5* ()

slamic5

Hodně silný film, ale proto, že je to hodně silné téma. Však 5* hvězdiček tomu dát nemůžu snad jen proto že jsou silnější filmy s obdobným tématem. 1.4 22 ()

Starejsi

Traja herci ťahajú tento brilantný megakoncert od začiatku až do konca. Naozaj sa nešetrilo krvou a násilím, nuž, tak to vtedy bolo. Nie je to film, ktorý by som vyťahoval každý rok a pozeral ho dookola ale o to tvorcom podľa mňa šlo. Veľdielo v Spielbergovom repertoári. ()

the_weaver

Film výrazne dokumentuje hrôzu, zvrátenosť a nezmyselnosť holokaustu, a najväčšiu zásluhu na tom má postava Amona Götha presvedčivo stelesnená Ralphom Fiennesom.↵  Perod Oskara Schindlera z bonvivánskeho biznismena na záchrancu "menejcenných" životov je v kontexte zobrazených udalostí naozaj uveriteľný. Jedna-dve scény sú možno trochu prestrelené (trebárs až komická ľútosť Oskara na konci), ale celkovo sa film nesie v triezvom duchu, a napriek tomu zanecháva silný dojem.↵  Je skvelé, že takýto film vznikol, a dúfam, že nikdy neupadne do zabudnutia.↵  ↵  Hviezdička dole za zmätenie diváka podobnými tvárami - dlho som si myslel, že Amon Göth je Oskar Schindler spred niekoľkých rokov (tj. retrospektíva). Títo herci sa príliš podobajú, tak by to chcelo jasnejšie uvedenie Amona na scénu. ()

bohyyy

Ovšem že se dá vytvořit narativ, že Schindlerův seznam je Spielbergovo opus magnum a už jenom to je vzhledem k jeho filmografii obdivuhodné, ale ty komentáře, že je to nejlepší film všech dob, bych trochu brzdil a počkal, až co na to řekne ještě větší časový odstup. _______ Přece jen už jenom díky zvolenému tématu má inherentně obrovský gravitas, ale bojím se osobně, že je jeho výpověď díky tématu nadhodnocovaná. EDIT: SÍLA TOHO FILMU JE POŘÁD OBROVSKÁ. ()

ssarka

tento film hodnotím jako jeden z nejlepších,co kdy kdo natočil..ovšem po dočtení pár knižek ohledně života nacisty Schindlera musím naznat,že s realitou nemá společného nic,snad jen kromě začátku,kdy Schindler vymetá nazivečírky...byl to dvojitý a ke konci války i trojitý agent,který židy rozhodně nezachraňoval pro jejich smutné oči,ale proto,aby mu jeho továrna stále šlapala..to ovšem neznamená,že film není kvalitní.. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna