Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

ktzc

Tleskám, snímek jako je tento se jen tak nevidí! Tolik lidskosti a krutosti v jednom filmu. Spielberg natočil film, který ho zapsal do historie. I když jsem doposud moc Neesona nemusel, touhle rolí mě naprosto dostal. Ralph Fiennes ztvárnil Amona tak brilantně, až se tají dech. K tomu jedinečný scénář a černobílý háv, který dá vyniknout barevné holčičce, jen proto, aby nás po chvíli uzemnil tím, že na ní také došlo. Dokonalá kamera, střih a hudba. Spielbergu, díky že si obdařil kinematografii něčím tak skvělým jako je Schilndler's List. ()

vitac.

Po všech stránkách výborný film. Při záběrech na bezcitné popravy, prováděné mimoděk - jako kdyby to bylo jen mávnutí pro zahnání otravné mouchy - střelou do hlavy, běhá mráz po zádech. Škoda jen absence většího důrazu na motivaci pro změnu v chování Schindlera (kde se z nejlacinější pracovní síly na světě stal člověk potřebující pomoc?) a jednání stráží v Brněnci. Otřesný zážitek za čtyři a půl hvězdičky:) ()

Asdas

Celých 24 mesiacov my to ležalo na poličke a až teraz si uvedomujem akej chyby som sa dopustil:(Spieleberg ,Williams,Kaminski,Neeson,Kingsley,Fiennes v čiernobielom OPUSE a všetci vo vrcholnej forme! Schindlerov zoznam strháva moje predstavy o obľúbených a najlepších. ()

Nawri

Myslel jsem že co se týče Holocaustu, tak jsem toho již viděl a četl hodně a již mě nic překvapit nemůže. OMYL! Přes 3hodin trvající nářez při kterém minutu co minutu houstne atmosféra mi ještě hodně dlouho pobíhal v mysli. Člověk si pak znovu uvědomí fakta a hned si více váží i těch nejmenších maličkostí. ()

Ifanka90

Příběh Oskara mě zasáhl u srdce až ve chvíli, kdy "jeho" židy odvezli do Osvětimi. Zbytečně dlouhé pasáže, kreré měly nejspíše diváka vtáhnout do atmosféry doby sice povedené, ale pro mě měli spíše charakter nějakého dokumentárního filmu o 2. sv.v. ()

Berry0153

Sledováno povinně v rámci historie. Čekala jsem větší hloubku, větší emoce, detailnější příběhy lidí....Zbytečně moc dlouhý a na můj vkus příliš vyumělkovaný (ne)doják. 65% ()

V.N.

Téma - kontroverzní, zpracování - excelentní, herecké výkony - ďábelsky dobré, stopáž - příliš krátká! ()

han.ci

Smekám před tvůrci tak velkolepého filmu, který mi ukázal něco z historie. Já ho beru spíš jako naučný než zábavný, takže ke konci už jsem trochu trpěla nad některými nudnými scénami, zajímavých tam ale bylo taky dost. ()

ratpile

Schindler's List není možné chápat jako historicky věrnou rekonstrukci událostí, zejména pak nikoliv jako fakta o Oskaru Schindlerovi. Samotný příběh, tedy alespoň místy účelové chování postav, je nutno chápat jako prostředek pro vyznění snímku a myšlenky. --- Já na Spielbergovu hru přistoupil a zažil jsem jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec. Kaminského záběry z Osvětimi (známá silueta brány, komíny spaloven, sprchy) pak zarámovaly to nejděsivější, co jsem kdy na plátně viděl. Největší film Stevena Spielberga. ()

DjsVorel

Co k tomuhle filmu dodat? Kdybych měla 10*, tak je tomuhle filmu dám. Právě mám rozečtenou knížku a zatím tedy film knižní předlohu předčil. Ono je to na jednu stranu jednoduché vzít si téma druhé světové války, ale jak těžké je udělat z toho věrohodný, emocionální a dokonalý filmový prožitek a požitek... Spielberga mám zafixovaného pod Jurským parkem, ale tohle je opravdový filmový "majstrštych". Herecké výkony jsou naprosto excelentní. Víc než Liama Neesona, který byl senzační , můžu vyzdvihnout snad už jen Ralpha Fiennese. To byl naprosto precizní výkon a absolutně jsem žrala celou jeho postavu. Dějová linka měla spád, napětí a rozhodně emoce. A protože téma mě velmi zajímá, tak jsem v tomto ohledu určitě náročný konzument. Ale tenhle film jsem hltala plnými doušky. Scéna ve sprchách je asi moment, na který se zapomenout nedá a rozladí vás po zbytek filmu. Samozřejmě bych mohla zmínit, že film mě dohnal k slzám, ale co...... já brečela snad tři čtvrtě filmu. Slzy mi stékaly po tváři a nešlo to zastavit. Po zhlédnutí jsem byla psychicky rozhozená, což nedávám ani tak za vinnu filmu, nýbrž mé citlivosti k danému tématu. Moc jsem se k filmu před tím neměla,jelikož jsem se přesně bála, abych se úplně nerozložila a nehloubala o tom moc. Proto jsem tento film viděla jednou a asi u toho zůstane.Avšak budu si ho pamatovat asi jako nejlepší film, který jsem kdy viděla. I když nerada škatulkuju. Takže alespoň jeden z nejlepších 5 filmů, co jsem viděla. Těší mě, že i český divák dokáže ocenit krásu takového filmu. // Seznam jsem viděla už třikrát a mám pocit, že když jsem ho nedávno viděla potřetí, tak to byl nejemotivnější zážitek a nedokázala jsem zastavit svůj hysterický pláč. Tady dávám prostě 100%! ()

Peter-1307

Je to film o období temna v historii ľudstva. Spielbergovi sa samotnou čiernobielou kompozíciou podarilo tak čisto vystihnúť tento čas. Čas, kedy boli len tí čo boli ľudmi, a tí ostatní, ktorí boli ich vecami, ktorých život bol vyjadrený hodnotou peňažnou, aby po ukončení ich „fungovania“ záverečný účet o ich existencii bol v pluse. Spielbergov režisérsky koncert, podporuje skvelá kamera, s vynikajúcimi hereckými výkonmi Liama Neesona, Bena Kingsleyho, a predovšetkým "zvráteného" Ralpha Fiennesa. Tri nazabudnuteľné hodiny, ktoré odkazujú svetu “Válka je vůl”. ()

Dinsberg

Ať už se jedná o glorifikaci nacistického pohlavára nebo reálné vykreslení ostrova dobrot v moři beznaděje, jisté je jedno. Díky Schindlerovi ušlo 1100 židů osudu v podobě koncentračního tábora. Z jakých to dělal pohnutek už je vzhledem k tomu nepodstatné. Sami přeživší mu mohou být vděční, v době natáčení jich ještě mnoho žilo. A tenhle film byl o nich, ne o Schindlerovi. ()

Tuxigov

Nad žádným dramatem jsem neukápnul ani jednu slzu, to platilo do tý doby než jsem viděl Schindler´s List.Po skončení jsem byl přinucen použít kapesník.Děkuji pane Spielbergu. ()

Zaplo05

Když se řekně Schindlerův seznam, okamžitě mám jiný výraz v obličeji. Pro mě osobně určitě nejlepší film. Málo co překoná silnou myšlenku, velmi dobře a kvalitně zpracovanou hudbu a vyníkajíci podání už samo o sobě surového filmu. Film bez s velkým F! Ač jsem viděl tento film nespočetněkrát, vždycky mě napadne u něj spousty a spousty myšlenek.Minimálně jednu minutu po každém promítání, mám nutkání mlčet a jen tak převalovat myšlenky. Pro rýpaly: ten o něco nudnější začátek tam musí být,pro chápání souvislostí! ()

xxlch

Jsem z generace,která na filmy podobného ražení chodila takzvaně "dobrobolně-povinně".Tohle je jeden z nejlépe zpracovaných filmíků s touto tématikou,který jsem doposud skoukala ale nemám pocit,že by byl až tak silně reálný.V každém případě je hoden pokoukání a popřemýšlení.Jsem ráda že pocházím z generace,která nemusela todle svinstvo prožít a potkat takové "týpky",které skvěle uvádí na plátno R.Fiennes. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna