Gump - pes, který naučil lidi žít

• angličtina Gump (více)

Příběh psí pravdy, lásky a naděje. „Jsem Gump a byl jsem toulavej pes...“ On vlastně každý pes je v sobě tak trochu toulavý do té doby, než najde své štěstí, a to štěstí pes najde jenom s člověkem. Můj příběh je o hledání psího štěstí a také  o překážkách a pastech na cestě k tomu správnému člověku. Je o síle a nezlomnosti, která se ukrývá v každém psovi. Ano i v tom vašem, ve vaší čivavě, která na vás čeká celý den, než přijdete z práce. I v tom buldokovi, který se za vámi šine a sotva popadá dech. Dám svoji duši za to, že kdyby vám někdo na tomhle světě chtěl ublížit, tak pak teprve poznáte, jak silné má váš pes srdce a co jeho láska k vám znamená. Tenhle film vám také otevře oči, protože co člověk v psím srdci zničí, to může zase jen člověk uzdravit. Rodinný film režiséra F.A. Brabce je o světě viděném očima toulavého psa Gumpa. O světě, o kterém mnoho z nás moc neví. O tom, jak nás vidí zvířata  a jak je ten náš svět pro ně důležitý. Ten svět, který jim dává domov, sílu, naději, ale také bolest. Dobrodružný příběh skutečných psích hrdinů a lidí kolem nich. (Bioscop)

prybka

Psi s námi začali žít někdy před 15000,  až 40000 lety. Mnohdy jsme s nimi žili ve vztahu, kdy jsme na sobě záviseli životem. To soužití může být i prokazatelně léčivé, zvíře dokáže působit velice konejšivě a z vlastní zkušenosti vím, že zvíře (pes, kůň, kočka) dokáže dokáže nemocnému pomoci lépe než psycholog nebo psychiatr. Film je pro lidi, kteří to popojení se zvířetem, chápou, sami prožívají. Není to alternativní dílo, překvapivé, skandální. Je tam pochopitelné množství klišé, občas je to v přijatejném rozsahu i film edukativní o zlu množíren aj. Není ani moc objevný, okamžitě mi připomněl francouzský film Muž a jeho pes (Un homme et son chien 2008) Režie: Francis Huster, v hlavní roli: Jean-Paul BelmondoPůvodně jsem chtěl dát střízlivé tři hvězdičky, ale protože jsem nedávno měl doma pohromu, při které zemřely tři z mých pěti koček (jedna černá), tak jsem značnou část filmu probulel. Upozorňuji, že film upozorňuje na důležitou věc. Máme skvělé technologie, které atakují naše serotoninovo-dopaminové cykly a sami sebe ohrožujeme digitální demencí. Domácí  mazlíčci s námi komunikují limbickým systémem, ne složitě, ale poctivě. Drží nás v realitě. Proto film začíná na "troskách" našeho moderního, konzumního světa a cestu, jak zlepšit život ukazují psi, kterými mnozí pohrdají. A tohle dělají domácí mazlíčci, potože nemají takový neokortex, aby vymýšleli takové kruté podrazy, jako lidé. Domácí mazlíčci nás svojí prostotou a opavdovostí slepují, když se rozbijeme, což dílo myslím chtělo ukázat a myslím, že to se povedlo.P. S.1) Prohlédl  jsem si i ty kritické recenze. Doporučuji je číst s vaším nejlepším přítelem na klíně. Fakt se pobavíte. 2) Není to jen po pejskaře, je to po všechny lidi, co si uvědomují, jak nám domácí mazlíčcí zkrášlují život.3) Mám zkušenost s útulky, které opravdu pečlivě prověřují kam zvíře jde, takže doufám že ve své většině zvířátkům není ublíženo víc, než návatem z adopce se zdůvodněním, že zvíře je příliš mazlivé. (To není žádnej fakt, to se skutečně stalo!) ()

brand28

Ja nemůžu dát méně než plný počet. Je to nádherný rodinný film. Veselý, dojemný.... No joooo, taky sem bulel. Krásná kamera i lokace. Já osobně doporučuji 👍 ()

Rudy.Jestrab odpad!

No, nejsem zrovna ten pejskařský typ a vydržím toho hodně, ale Gump je celkem na dně české scény. Herecké výkony nic moc, někdy až příšerné. A psa z útulku jsme měli také, než tenhle rok zemřel v šestnácti letech, ale i tak mě tohle rozhodně nedojímá. ()

DiDu

Gump se mi líbil. Myslím, že je to takový svěží závan v české kinematografii. Mě se líbí všechny filmy, kde se cestuje a tohle bylo hodně o toulání. Skoro jako nějaká psí reportáž (z dlouhé cesty). Nejvíce mě překvapilo, že psí příběh plyne mile, bez nějakých velkých dramat, která bývají ve zfilmovaných příbězích nutná. Na českých filmech mi obvykle vadí, že střih není dostatečně trefný, kamera málo akční a situace málo vypointované, tady mi ale pomalejší tempo nevadilo. Na dvojku se taky určitě podívám. ()

Samik2011

F. A. Brabec se soustředí více na vizuální stránku než na skutečné vyprávění příběhu. Přestože krajina a přírodní záběry jsou krásné, chybí jim kontext a propojení s emocemi postav a děje. Jeho stylizovaný přístup někdy působí až příliš manýristicky, což odvádí pozornost od samotného příběhu a postav. Ačkoliv je vizuální stránka silným bodem filmu, nedokáže vyvážit slabý scénář a režii. Hudební doprovod je sice příjemný, ale často je využit k umělému vytváření emocí, které nejsou podpořeny dějem nebo vývojem postav. Gump: Pes, který naučil lidi žít" je film, který selhává ve své snaze být hlubokým a emotivním příběhem o lásce a přátelství. Slabý scénář, plytké postavy a přehnaně stylizovaná režie činí z tohoto filmu spíše zklamání než inspirativní zážitek. I když vizuální stránka a některé herecké výkony mají své světlé momenty, celkový dojem je spíše negativní. Film postrádá autenticitu a opravdovost, které by jej mohly pozvednout nad průměr. ()