Extra život

• Velká Británie A Life Less Ordinary (více)

Z dílny tvůrců Trainspottingu přichází černá komedie o dvou andělích, kteří mají být vykázáni z nebe za neřestné chování. Mají však jednu možnost, jak se „vykoupit": totiž dát dohromady párek naprosto odlišných mladých lidí, o kterých si nebeský šéf, archanděl Gabriel, myslí, že by k sobě pasovali. A tak mají „stále ještě andělé” před sebou nelehký úkol: spojit srdce uklízeče kanceláří a zhýčkané a přepychem znuděné dcery jeho šéfa. (Bonton Home Video)

Natascha

Velmi příjemná a překvapivě dost vtipná komedie, plná jemně zvrhlého černého humoru. První půlka je ale mnohem lepší, ke konci film ztrácí tempo a je vidět snaha nějak film ještě natáhnout. Každopádně ústřední dvojice je skvělá a kdyby konec nebyl tak přeslazený a Ewanu McGregorovi nenačesali vlasy až někde do nebes, možná bych sáhla k maximálnímu hodnocení. ()

klukluka

Tak tohle se nepovedlo. Trapná, nesmyslná taškařice. Nesmál jsem se u toho, nebál, nebyl jsem v napjatém očekávání, nedělo se mi nic, jenom jsem se už modlil, aby se do sebe už konečně zamilovali, což by znamenalo závěrečné titulky a konec všeho toho trápení. Extra život jsem si dal po Boyleově novinkovém Transu. Ten mě nadchnul, tohle mě naopak otrávilo. Boyle pro mě není sázkou na jistotu, ale jedno jsem mu až do včerejška nemohl upřít - vyniká v práci s filmovou hudbou. V Extra životě se ale nepovedlo ani tohle. Ty songy mi sem vůbec nepasovaly. Tohle byla typická americká srágora a do té se mnohem lépe než britská a americká nezávislá scéna hodí ty jejich opulentní smyčcový orchestry. Takže to sem měli naprat, udělalo by to tak devět režisérů z deseti. Boyle chtěl být hrozně jinej, jenomže ve všech ostatních směrech byl tak konvenční a slizce americkej, že to pak působilo jako pěst na oko. ()

venca163

Problémem romantickejch filmů je, že jsou na sebe vždycky tak cca od půlky nasraný a musíš sledovat, jak skrz vztek, slzy a osamělost zase hledaj cestu zpátky. Navíc ten nadpřirozenej element tu byl fakt hloupej - semtam tam vyskočil nějakej anděl s lopatou a usiloval v rozporu s pro něj očekávanou motivací jednomu z nich o život až moc zatvrzele. Celkem tuctovou romkomedii podrželi hlavně Ewan s Cameron. (65%) ()

JFL

Výstřední romantická komedie navazuje na tradici hollywoodských ztřeštěných romancí ze 30. letech minulého století. Inspirace je ovšem pouze v konceptu, zatímco příběh, styl a tempo plně náleží na konec milénia. Film si s potěšením hraje se základním žánrovým principem, kterak svést do milostného obětí dvě naprosto protichůdné postavy, a za tímto účelem doslovně začleňuje dvojici nešťastných andělů strážných, kteří mají nelehký úkol splnit. Výsledkem je hvězdně obsazená, euforická a přeplácaná divoká jízda, které není nic svaté a kde je cokoli dovoleno. Svého času se "Extra život" setkal s nelibým přijetím diváků, ale na vině byly spíše neadekvátní očekávání. Danny Boyle se po masivním generačním úspěchu "Trainspotingu" ocitl ve škatulce, ze které se několik let těžce vyhrabával. Dnes už nikoho nepřekvapí, že každým svým novým snímkem se vydává na pole zcela odlišného žánru. Bohužel v době uvedení "Extra života" to řada diváků vnímala jako zradu. ()

Filipes

Extra život rozhodně není průměrná komedie. Mohla se jí klidně stát kdyby nehrál hlavní roli Ewan McGregor, kdyby nebyl scénář tak originální (nápad s anděli a nebem je opravdu vynikající) a kdyby neměl jakési zvláštní "boží" kouzlo. Tenhle filmík jsem si tak v 11 letech pouštěl na VHS a dnes si jej mohu v klidu vychutnávat na DVD. ()

• Natáčení probíhalo v Salt Lake City v USA a trvalo 50 dní. (Terva)