Známí neznámí

• Slovensko Známi neznámi (více)

Hořkosladká komedie o partě českých a slovenských přátel, kteří se sejdou v pražském bytě, aby oslavili příchod Nového roku. Znají se už dlouho a i toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby… Kdyby se nenarodil zdánlivě nevinný nápad: dát všechny mobilní telefony na stůl a nahlas sdílet každou doručenou zprávu a dát na hlasitý odposlech každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Stačí jeden večer a z dobrých známých se stanou neznámí. Adaptace světoznámé předlohy Naprostí cizinci z pera scenáristy Petra Jarchovského. (Cinemart)

Jirkacek

Když jsme si s uživatelem CommanderCZ vybírali z nabídky společnosti NETLIX film na jeden letní večer, padl nám oběma do oka takřka současně ten z roku 2021 s názvem Známí neznámí. Slovo dalo slovo a tak se onoho večera tento český film objevil na obrazovce naší korejské televize. Jelikož jsem si o něm předem nepřečetl takřka nic, hned na začátku jsem byl překvapen, když jsem v něm uviděl tvář mého oblíbeného herce Tomáše Měcháčka a sympatickou herečku Táňu Pauhofovou. Rázem jsem ožil a těšil se na to, co dalšího tato hořkosladká komedie přinese. Záhy jsme se seznámili s partou českých a slovenských přátel, kteří se sešli v pražském bytě jednoho z nich, aby oslavili příchod Nového roku. Děj se kompletně odehrával v bytě, jenž patřil manželům plastickému chirurgovi Danovi (Tomáš Maštalír) a psycholožce Evě (Klára Issová), s nimiž tam bydlela 17 letá dcera (Anna Kadeřávková). Ta však brzy odešla ke kamarádce a vyklidila pole působnosti příchozím párům, mezi nimiž byl taxikář Filip (Tomáš Měcháček) se svou pěknou manželkou Blankou (Táňa Pauhofová), která právě vysadila prášky, aby se pokusili o miminko. Dále zde byl realitní agent Leoš (Martin Hofmann) se slovenskou manželkou Karolínou (Petra Polnicová) a sám bez nemocné partnerky Marty přišel učitel Edo (Sväťo Malachovský), který byl momentálně bez práce, neboť mu ve škole neprodloužili smlouvu. Všichni se mezi sebou znali už dlouho a i toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby se nenarodil zdánlivě nevinný nápad, aby všichni položili na stůl svoje mobilní telefony a nahlas přečetli každou doručenou zprávu a dáli na hlasitý odposlech každý příchozí hovor.  A postupem času jsme se u nás doma a také u nich doma nestačili divit, co všechno vyplavalo na povrch. Ukázalo se, že si jedna z manželek na začátku oslav sundala z nějakého důvodu kalhotky, dále jsme se dozvěděli o nevěře hned dvou manželů a aby toho nebylo málo, tak jeden z mužů byl gay. Vyšlo také najevo, jak málo si psycholožka Eva rozumí se svou takřka dospělou dcerou, který řešila svůj první sex. Opět se potvrdilo rčení, že kovářova kobyla chodí bosa a pěkná dceruška spíše tíhla k rozumnějšímu tatínkovi, který ovšem sám chodil na terapie, ovšem nikoliv ke své ženě Evě. Ta zase pro změnu chtěla zvětšit prsa, ovšem nikoliv od svého manžela ! Divné, že ? A v tomto duchu nedorozumění, malé snahy o porozumění, vzájemného odcizení a touhy po tom, co neměli doma, se odehrával celý zamotaný děj. Ačkoliv to byla všechno vážná témata, děj byl natočen v komediálním duchu a já se výtečně bavil. V kombinaci se sympatickými herci, stále houstnoucí atmosféru a patřičně vystupňovaným závěrem, se podle mého názoru jednalo o perfektně natočený film, který by nikdo z nás nechtěl prožít na vlastní kůži. Takže vážení, tohle doma vážně nezkoušejte !!! Nicméně komedii jako takovou rozhodně každému doporučuji. Ale jdeme už na hodnocení. Suma sumárum, hořká komedie Známí neznámí ode mne získala čtyři neznámé hvězdy ****. ()

IGATY

Konečně česko-slovenský film bez toho přiblblého dabingu do češtiny. Když se nad tím člověk hlouběji zamyslí, je to až šokující, jaké a jak se odhalí vnitřní rozpoložení každého jednotlivce. Sice ten konec je takový překotný, až jsem si říkal, že mi asi něco uniklo. Ale v těch hrůzách, co se teď točí, je to jedna z lepších záležitostí ()

slatkakuca

Musím říct, že se na to dalo koukat. Herecky tomu vládl Hofmann, zbytek jen doplňovali. Co mi ale přišlo divný, že se striktně drželi originálu v takových detailech jako "maskarpone nebo ricotta?" (v ČR spíš pomazánkové maslo) nebo jméno Bianca mi trhalo uši. Jinak to, až na občasné přehnané drama výkony, zvládli se ctí. ()

bilder

S italským originálem se to nedá srovnat. Kdybych ho neviděla, přidala bych hvězdičku.  Perfektní Martin Hofmann (včetně překvapivě dobrého zpěvu) to drží nad vodou. Kýčovité kulisy nebyly nutné, slavnostně osvětlená Hradčana za oknem - bomba :o)) ()

HeRaw

Originál jsem viděl již před lety, tudíž nemůžu příliš srovnávat, nicméně si myslím, že to až taková katastrofa nebyla. Tedy alespoň druhá polovina filmu ne. První polovina je plná kýčovitých a trapných vtipů, při kterých jsem měl nutkání zavírat oči. Rovněž s charaktery některých postav jsem nedokázal absolutně sympatizovat. Ale o tom holt české filmy často jsou. Zápletka tkví ve skutečnosti, že v dnešní době digitalizace, kdy je každý v kontaktu s každým v režimu „Incognito", tato skutečnost svádí k tomu mít tajemství. Tajemství různá. Buďto z hlediska zatajování informací, z hlediska vícero vztahů (partnerů?), či z hlediska celkové sexuální orientace. Vše stojí na dialogu, tudíž je důležitá kvalita scénáře a kompetence herců samotných. Vzhledem k tomu, že koncept není originální, nemá cenu jej zde nějak kritizovat či vyzdvihovat. Za mě je to příjemná konverzační komedie na poklidný večer. Kdo má zájem totožné téma shlédnout v opravdu skvostném podání, můžu doporučit italský originál Naprostí cizinci (2016). ()

TragyCZ

Zahraniční předlohu jsem neviděl, ale samozřejmě vím, že tento koncept byl již několikrát použit v různých zemích. Tím pádem originalita tohoto snímku je téměř nulová. Na druhou stranu však obsahuje i určité množství vážnějších myšlenek, nad kterými by se každý člověk měl někdy zamyslet. Bohužel celý scénář mi přišel dost průhledný a ne příliš překvapivý. Úroveň zvedají herecké výkony (především Hofmann) a občasné komické scény. Sice moc nerozumím, proč je film žánrově zařazen jen jako ''komedie'', jelikož na mě to teda působí spíš jako drama, ale po krátkém rozmýšlení jsem přidal hvězdu a pomyslné skóre roste ze 2 na 3 hvězdy. ()

drsny_hery

Hodně podařená adaptace italského originálu. Vhodně vybraní herci, dokonce podobné typy. Do puntíku obšlehnuté dialogy, i atmosféru to má stejnou. Ale nic navíc. Kdokoliv sleduje jednotlivé remaky, bývá obohacen o kulturní specifika pro danou zemi. Zde se krom nočních záběrů na centrum Prahy neobjeví nic echt českého, natož slovenského. Klidně si tam žerou potvory z moře vytažené, stejný byt by mohl být klidně v Norsku nebo ve Francii. Slováci alespoň mluví slovensky. ()

Filumena

Toto jsem musela vidět už jen kvůli srovnání s originálem a německou verzí. Potěšil mne výběr herců. Konverzačka u jednoho stolu mne vůbec nenudila. Jak se začnou otevírat skříně a sypat se z nich kostlivci je zle. Hra na pravdu v podání mých oblíbených herců má pro mne jen jedno mínus a to zvuk. ()

Amasonia

Když je to remake, nejde nesrovnávat s verzí, kterou jste viděli předtím. A bohužel musím konstatovat, že na to, jak je scénář famózní, tak ho československé ztvárnění je takové emocionálně ploché. Francouzská verze byla mnohem lépe zpracovaná - jak po stránce vyprávění, hereckých výkonů, prostředí, tak i kamery. ()

Jindra_S

Viděl jsem i jiné verze, ale bohužel tohle byla jedna z těch horších - takové umělé, rozhodně jsem jim nevěřil, že se viděli dříve než pár minut před natáčením. Je to točeno stylem Modrý kód - Postavy jsou zcela jasně napsané, ale jde vidět, co bylo ve scénáři napsané pro konkrétní scénu a herci to zahrají jako na cvičení ve škole. Takže výsledný pocit je takový, že přítomnost na takovém večírku by byla spíše za trest a to i bez mobilů. ()

PachoSK

Ale no, celkom to ušlo. Výborný výber hercov, skvelá zápletka. Excelujú tu hlavne Hoffmann, Pauhovová a Maštalír. Ale celkovo to do seba nejak nezapadlo. Já ti nevím Karle, ale v posledných rokoch sú české a slovenské komédie také vtipno-trápne, až to bolí. Hlavne ten koniec - čakal som viac. ()

alienable

Originál o něco líp šlape, ale po zoufale utahaný první půlce začne mezi všemi fungovat ta správná chemie. Nezbejvá, než se zamyslet... Hráli byste? ()

TeaWithMilk

Viděno na sv. Štěpána 2022 na Netflixu. Lehce stravitelný odpolední dezert s kvalitnimi hereckými ingrediencemi. Možná šlo jít ještě vice na dřeň vztahů a citů hlavnich hrdinů. Závěr zůstává k diskusi: je lepší zůstat ve lži, která nehřeje, nebo zažít pravdu, která šlehne a popálí?!?! :o) Mobil na stůl a zvuk nevypínat!!! ()

yaximan

kdysi jsem viděl italskou verzi a ač jsem byl skeptický troufám si říct, že tohle mne bavilo ještě o chloupek víc. nevím, jestli je to jen známějšími českými reáliemi, ale přes drobná klišé (bez, kterých se neobejde takřka žádný český novodobý film) zábavné a hezky barevné. taková pohodovka pro pár na gauči, kterou vůbec nic nezkazíte ()