Reklama

Reklama

Stroj času

  • Česko Cronos (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

V roce 1536 alchymista Uberto Fulcanelli, skrývající se před inkvizicí v Mexiku, započal práci na zařízení, které mělo svému majiteli dopomoci k věčnému životu. To zařízení se jmenovalo Cronos. O čtyři století později nalezne starožitník Jesus Gris podivný přístroj ukrytý v starobylé sošce archanděla. Jesus kouzlu mechanického skarabea, jenž odměnou za lidkskou krev propůjčuje svému majiteli novou životní energii, záhy podléhá. Není však sám, kdo o existenci Cronosu ví...

Tímto filmem s pochybným českým názvem STROJ ČASU se na počátku devadesátých let zviditelnil dnes již kultovní mexický režisér Guillermo del Toro (BLADE 2, HELLBOY, Faunův LABYRINT), přičemž do hlavní role obsadil herce Frederica Luppiho. Ten se objevil i v Torových pozdějších filmech PRINC BEZ KRÁLOVSTVÍ a FAUNŮV LABYRINT. (Niktorius)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (101)

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Po celou dobu mne sužovala palčivá otázka, co kdyby si toho krvesaje prodlužujícícho život přiložil k přirození ? ... No jo no, byl by to jinej filmovej žánr, já vím, ale já se prostě nemohl téhle obsedantní myšlenky zbavit.. nu a jinak byl tenhle raný Toro takový malý skoro až horor pro celou rodinu. Vysát Jesus Gris svou vnučku, nu to by byla jiná, škoda, moje sadistické choutky zas jednou nebyly plně uspokojeny a ani Perlmanova mladá držka to nevytrhla. ()

petero 

všechny recenze uživatele

Melancholický príbeh človeka ktorý nájdením zvláštneho prístroja vysávajúceho krv sa mení na niečo zvláštne, neľudské, inak vnímajúce svet s prílišnou precitlivelosťou na svetlo a chuťou na ľudskú krv. Veľmi zaujímavým prvkom už tak dosť originálneho príbehu je vnučka spevádzajúca svojho meniaceho sa deda... Film opäť zaujme tou atmosférou ktorou oplýva každý mexický film Guilma del Tora (El Espinazo del Diablo, El Laberinto del Fauno) po ktorej v hollywoodskych filmoch tohto tvorcu nie je ani stopy (Mimic, Blade II, Hellboy). ()

Reklama

Faustka 

všechny recenze uživatele

Mexiko – kolébka geniality, nebo šílenství. Del Toro má obojího dostatek. Cronos je jeho debut a je to znát. Víc než del torovské rysy připomíná Cronenbergovo eXistenZ, či Friedkinův Bug(už vím od koho si pánové vzali inspiraci). V té době zažívá entomologie nebývalý boom. V Cronosu převažuje nejednotná příběhová linie… upíři, touha po nesmrtelnosti, alchymistické kejkle. Avšak dědečkův vztah s mlčenlivou vnučkou je obdivuhodný. Prožít to co ona, tak jsem už od útlého dětství na práškách. Scéna kdy děda líže z mramorové podlahy na hajzlíku čerstvou krev patří k těm nechutnějším(za čistotu nedám ani zlámané peso). Ron Perlman se objeví v nezvykle „normální“ roli synovce(prosím, už ne strýčku..!). A protože dabing byl otřesný, tak jsem si Cronos nevychutnala, tak jak by si patrně zasloužil. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Velmi zaujimavy a nepredvidatelny mysteriozny horor, so spravnou davkou tajomnosti a kvalitnymi hereckymi vykonmi. Samotny Cronos je velmi zahadna a strasidelna vecicka, avsak dej sa sustreduje viac na jeho ucinky na hlavnu postavu, ktora sa chtiac nechtiac zacne menit na nieco neludske. Filmik je jasnym prikladom toho, ze ked reziser nema ruky zviazane hollywoodskou masineriou, dokaze do filmu vlozit omnoho viac zaujimavych prvkov a napadov. Nechcem povedat ze del Torove neskorsie filmu su zle, ale s Cronosu jednoducho citit uprimnu, poctivu filmarcinu, co v pripade hollywoodskych filmov ani zdaleka nieje pravidlom. 8/10 ()

YURAyura 

všechny recenze uživatele

5/10 Takový slušný mainstreemový standard, co možná i nese nějaké poselství, ale na druhý den už člověk neví, o čem to vlastně celé bylo. Převést smrt se povedlo lépe Dařbujánovi než mexickým hledačům nesmrtelnosti - pravda, začátek byl slušný a sliboval přinést něco nového a zajímavého z hlediska scenáristiky a krve na plátně, ale výsledek je dost přizpůsoben budoucímu komerčnímu úspěchu v zahraničí – dětský horor. Nejspíš taky proto je angažován herec ze západu, který si po hrdelních skřecích v Boji o oheň a dementním mnichovi ve Jménu růže musel k francouzštině přidat i znalost španělštiny. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (16)

  • Alchymista na začátku filmu se jmenuje Fulcanelli, což byl pseudonym známého francouzského alchymisty pozdního 19. století. Ten zmizel za záhadných okolností ve 40tých letech a jeho pravá totožnost nebyla nikdy odhalena. (HellFire)
  • Přibližně ve 37. minuty je ve skle dveří na střeše vidět hlavu pracovníka štábu. (Terva)
  • Speciální efekty pro film vytvořila del Torova společnost Necropia (která po 15 letech existence ukončila svou činnost). (HellFire)

Reklama

Reklama