MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

Likan7

Kolik let jsem sliboval, že se na Trainspotting podívám? Známému jsem to říkal minimálně 3 roky. Musím ale uznat, že chápu ten kultovní status, který film má. Ve své době to muselo vypadat trochu jako když přišel v roce 1979 Vetřelec. I dnes tu jsou scény, u kterých jsem zůstal s otevřenou pusou zírat. Dost možná ale právě tahle snaha šokovat mi přišla hodně zbytečná. Podívaná do života feťáka je to dobře natočené i kdyby tam tyto scény nebyly, přišly mi takové nepatřičné do takového filmu, přecee jen je to z hodně velké části komedie než drama. Trainspotting určitě není dokonalý, ale je to skvělá směs drama, krimi, komedie, která si svůj kultovní status jistotistě zaslouží. ()

fallanga

Velmi pěkný film o feťácích. Je tam všude špína, je to pořádně nechutné, občas z toho mrazí. Skotský přízvuk jenom podtrhuje pochmurnou atmosféru. Ale chyběla mi tam nějaká pointa. Zakončení nebylo uspokojivé. ()

Psycho.R

Na plnou palbu to není, ale trochu lituju, že jsem shlédnutí tak oddaloval. Bál jsem se, že to bude depka, jako když jsem koukal na 8mm. Ale nakonec šlo o vyvážené drama s černým humorem. Pouze u jediné scény jsem měl pocit stísněnosti (dítě). Jinak si myslím, že Ewan to zahrál dobře a obrazově se taky podařilo zachytit, jak asi prožívají svá nutkání i odvykačky ti, co jedou v drogách. ()

TheRay97

Přijde týpek a provede každého svým životem závisláka, léčbou i rozhodnutím. Smutné, že jakmile se stane někdo závislý na háčku, provází ho to celý život, ale doopravdy přestat je běh na dlouhou trať. Ve většině případů se to nepovede, proto tento příběh v sobě nese alespoň ten pozitivní konec. ()

samkko

Pro Welshe mám slabost a jeho knižní Trainspotting na mne působil skoro jako maturitní četba (v jistých ohledech). Danny Boyle má závisti hodnou schopnost precizního zachycení obrazu a společně s Brianem Tufalonem (kameramanem) je tak jejich filmový Trainspotting, díky svému vizuálu a kameře o to více koukatelnější. Zvláště bych rád vyzdvihnul scénu Rentonova absťáku, kdy se nám kříží psychoaktivní kamera, nepříjemné zvuku a scéna je tak v závěru téměř dokonalá (rozhodně nejvíce artová scéna ve filmu), krása. Traisnpotting, podobně jako Requiem za sen dokáží bezchybně fungovat jako samostatný celek a vám ani na chvíli nepřijde, že jste něco vynechali. S tímhle problémem se velmi často setkávají filmy podle knižních předloh a jako právě nefungující příklad uvedu s podobnou tématikou film nesoucí název My děti ze stanice zoo (1981), kde pokud jste nečetli předlohu, film se vám bude jevit dost osekaně a bezmyšlenkovitě. Trainspottingu se tento problém naštěstí vyhnul obloukem a nějakou tu hlavní myšlenku nám Renton podsunuje už v prvním bezchybném monologu. Herecké výkony a obsazení perfektní, muzika tu seděla a dějová struktura mírně kolísavá, avšak stejně jako u předlohy, nevídaně interesantní. ()

Hashirama

Multižánrová a multigenerační überklasika, která na omezené ploše suverénně hraje hned s několika náměty a několika příběhy. A během toho pálí neuvěřitelné množství hlášek mixovaných s životními moudry i paradoxy, vtipem i smutkem, raušem i deziluzí, a všechno je to podáváno skrz dokonale ikonické a neopakovatelné scény jako lezení do záchoda, potápění v koberci či lamentování nad národem na skotské vysočině. Trainspotting je náladově i tematicky neuvěřitelně nadčasové, barvité a pestré dílo, které nejlépe hovoří o životě i jeho mnohdy nejednoznačných zákoutích. A ještě to dělá maximálně kreativním a rozdivočeným stylem, který nasadil Dannymu Boyleovi korunu klasika. ()

husoko

Rozhodne to nie je ten film, o ktorom by ste mohli otvorene hovoriť, že ste ho mali možnosť zhliadnuť ako desaťroční.. Z vlastnej skúsenosti viem, že by to mohlo v okolitej spoločnosti vyvolať rozporuplné reakcie o prirodzenom budúcom vývoji dieťaťa... Ale čo narobíte, keď E.T. už dávno odletel domov, Saxana už našla 'babské ucho' a vám sa nepodarí odolať.. Super zážitok, miliónkrát lepší ako Snehulienka!! Závislosť na Trainspotting sa ešte nedostavila, ale určite naň nedám dopustiť!! ()

Tanner

Ke všem zde vyřčeným chválám se přikláním. Je to prostě parádní film, který má dokonale sladěnou formu s obsahem - jsou v něm výborné myšlenky a stejně výborně se na něj kouká, protože má rychlý spád a hlavně úžasný soundtrack (nejsem si jist, jestli jsem kdy viděl film, kam by vybrané skladby seděly více). Žádné laciné moralizování, ať si o tom feťáckém světě se všemi jeho svody i riziky každý myslí, co chce. A to je super. ()

KdG

Tohle se musí vidět. Begbie a Spud jsou nejšílenější postavy co znám. Jinak suprový mix komedie a "dramatu" ? ()

Filisthin

Jeden z filmů, který mě úplně přesvědčil o pár věcech - tvrdé drogy jsou zlo, McGregor je úžasný a skotský přízvuk jakbysmet. Smějete se, brečíte, změní vám to život! :) Oblíbené scény: Střílení ze vzduchovky, historka s kulečníkem, výlet do přírody ()

Astrebleue

Měl jsem na vybranou a vybral jsem si život. Naprosto ojedinělý film, jehož úhel pohledu je tím, co ho dělá výjimečným. ()

DjMetal

Tento film som videl 4x len na skole,ked som bol na strednej....Ja to beriem viac ako dokument o drogach ako film....filmovo by sa mi to nepacilo moc, inak to je geniala vec dufam na odradenie od drog. ()

renegrido

Další z filmů s drogovou tématikou a podle mě je v této kategorii nejlepší. Zobrazuje svět drog takový, jaký je - smrt, absťáky, kradení, snaha sehnat peníze, stále se opakující odvykání... ()

fridge

Ze všech materiálů o drogách, které jsem viděl nebo četl, je tento zdaleka nejpůsobivější. Opravdu máte pocit, že v tom bytě s Ewanem vegetujete a při tom nasáváte tu atmosféru něčeho, kam byste se vážně nechtěli dostat. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu