MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

Guran

Snímek obsahuje spoustu nudy a odporných scén plné lidských trusů (doslova). Dannyho Boyla jsem nikdy nepokládal za talentovaného režiséra, on nemá dobré filmy, kromě Sunshine, které možná nabere, ale to je tak jediný. Trainspotting je o drogově zásvislých Skotech. Děj je šíleně zpracován bez jakékoliv zápletky, zvratů či snahy udržet diváka v napětí. Ne, zde se pořád jenom kecá o nesmyslech a nic z toho není. Nuda od začátku až do konce. Opravdu nezajímavý film, přesně takový typ filmu, které nemám rád. Přesto slavil filmv Americe úspěch. Další snímek co dokazuje, že Američtí filmoví fanoušci jsou bezmozci, když se jim líbí kraviny, jako je tato, nebo Scary Movie. ()

pekas

Po 21 letech to už není taková síla, ale v době vzniku to byla absolutní pecka. Skvělá titulní píseň, skvělí všichni herci, kontroverzní téma, to bylo jak zjevení. Já si to zase po letech dal a pořád skvělý. 90% ()

Michal687

Barevné, vtahující, intenzivní a svižné. A na rozdíl od Requiem for a Dream mi to přišlo místy hravé a ne tak útrpné. Ale zase to nebylo o nic méně naléhavé. Zkrátka tohle jsem si po tom roztahaném Satanském tangu vážně potřeboval šlehnout. ()

Boudyy

Kus umění v tom je. Trainspotting je film veskrz nasáklý devadesátkama, což je první signální, že má duši. Druhak je prvním filmem, který si pohrává se srovnáváním nudného měšťáckého života a velmi ujetého a improvizačního bytí uvnitř drogově závislé komunity a jaksi paroduje obě tyto stránky a snad se nemůže rozhodnout, co je lepší. Hlavní hrdina si projde cestou z feťáka a zloděje ke "spořádanému" člověku a zpět. Celkově ta první "feťácká" půlka byla dost šílená, ale ve druhé půlce dostane více prostoru Carlyle a film začne mít kromě (jinak velmi povedené a řemeslně zvládnuté) sondy do hlubin feťákovy duše i děj, což mě potěšilo. Občasně až geniální klipovost filmu (Perfect Days) a skvělá kamera můžou být důvodem, proč je film kultovní. Dále mě více než McGregor dostali Ewen Bremner a Robert Carlyle, jejichž role byly rozmanitější než ta McGregorova a výsledný dojem zanechali větší. Celkově hodně slušné čtyři hvězdy, ale tu pátou tomu nedám z důvodu, že to pro mě prostě není kult. ()

macetoma

Asi nejlepší film o drogách. Aspoň z těch co jsem viděl. Dávám 3 hvězdy za umělecký přínos. Drogy ne-e. Drogy jsou fakt svinstvo. Některé scény byly tak nechutné, že jsem to chtěl vypnout. Podruhé to už nechci ani vidět. ()

pestak

Kultovní klasika Dannyho Boyela. Nejlepší film s tématikou drog s chytlavým soundtrackem. Dvojka je hlášená na 9.2. 2017. ()

LukeKiller

Film, ktorý bol dobrý v dobe svojho vzniku, ale rozhodne nezostarol s gráciou. Pozreté pred tým ako som chcel ísť na T2, ale po opätovnom zhliadnutí jedničky som od tohoto plánu upustil, pretože už toto je s odstupom času iba priemerný film. ()

RafaKrakal

Skvělé herecké obsazení, skvělá režie, avšak od filmu o drogách bych očekával trochu vážnější pojetí. Na Requiem for a dream tenhle film i přes svou kvalitu zcela jednoznačně nemá, leč i přesto si zaslouží pěkných 75% ()

Ondrasecek

Osobně bych řekl, že tento film dokázal několik věcí najednou. Ukázal nám poměrně věrohodně způsob života narkomanů. Posloužil ovšem i jako satira konzumního života, krátký monolog Rentona na konci je dosti podobný větě "Hurá, konečně můžu žít konzumním životem průměrného člověka!", což znamená, že film kromě negativ životu člověka užívajícího drogy ukazuje i příčinu, proč drogy začali brát, a kritizuje materialistický způsob života, který byl zvláště té doby tak běžný. Humorné a svižné scény umožnily celkovou větší záživnost filmu a zapamatovatelnost motivů, které nám předkládá. Film sice nebyl nejgeniálnější nápad, ani neměl nejhlubší zpracování, i tak se ovšem jednalo o zajímavý kousek. ()

ACDCKL

Báječný film, chlast, drogy, anarchie, sex, revolta, výborné herecké výkony (hlavně Robert Carlyle), mistrovský výkon Dannyho Boyla. Jasných 5 hvězd. ()

petite fille

Trainspottingu som sa dlho dlho vyhýbala, povedzme, že ma táto subkultúra nikdy nefascinovala ...predsa len, teraz po pozretí si vravím, že to vôbec nebolo až také hrozné ako som čakala. dokonca ma to miestami celkom pobavilo a rozumiem, prečo na tento film niekdo nedá dopustiť. no beriem to skôr ako položku odškrtnutú v pomyselnom zozname. ()

0verseer

”It's shite being Scottish! We're the lowest of the low. The scum of the fucking Earth! The most wretched, miserable, servile, pathetic trash that was ever shat into civilization. Some hate the English. I don't. They're just wankers. We, on the other hand, are colonized by wankers. Can't even find a decent culture to be colonized by. We're ruled by effete assholes. It's a shite state of affairs to be in, Tommy, and ALL the fresh air in the world won't make any fucking difference.” Trainspotting som plne docenil až pri druhom vzhliadnutí. Na prvýkrát človek nemá možnosť vstrebať všetky detaily a odkazy na popkultúru, ktorými je film priam prešpikovaný. Scéna, v ktorej Rentona zloží dávka a následne je odvážaný do nemocnice za doprovodu Reed-ovej pesničky Perfect Day je jedna z najdokonalejších, akú som kedy vo filmoch videl. McGregor a Carlyle hrajú prím, zbytok hereckého osadenstva im zručne sekunduje a napriek tomu, že dej by mohol byť o niečo ucelenejší, všetko zachraňujú spomínané jedinečné dialógy a hlášky. ()

Mr.Sombrero

Hořkosladký pohled na svět očima člověka závislého na heroinu s výborným výkonem mladého McGregora. Snímek skvěle zpracovává tématiku drog a ukazuje, jak těžce se dá vymanit ze začarovaného kruhu závislosti a uniknout minulosti, která vám i poté neúprosně šlape na paty. Další plusy vidím v perfektně zvolené hudbě. 90% ()

curfew77

Klasika všech klasik. Generační výpověď děsivě snadno propojující vtip a humor s depresí a hrůzou. Devadesátkový kult, který zatím (2020) nezestárl ani o kousínek. A soundtrack, který se vám okamžitě i po letech s tímhle filmem spojí, kdykoli ho uslyšíte. S překvapením jsem zjistil, že TRAINSPOTTING tady nemám ani bezmála čtvrtstoletí po premiéře ohvězdičkován, a to příhodně právě v okamžiku, kdy došlo na mé jubilejní tisící hodnocení tady na CSFD. Hezká náhoda, a myslím více než důstojná volba. 90 %. A pozor, ani dvojka vůbec není tak špatná, jak se leckdo tváří! ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 91%, Audience Score - 93% | FDb.cz - 85.6% | My jsme vlastně nečekali nic moc, spíše jen takový průměr, ale nakonec jsme dostali úplně něco jiného! Vtipnou pecku s chvílemi až krutým černým humorem a skvělým Ewanem, který Rentona vystihl naprosto přesně! Zbytek pak už jede jako po másle. A k tomu nezapomenutelný závěr, kterému hodně svědčí Robert Carlyle alias "Franco":-) Zároveň poučný film, zároveň pecka typu Ritchie a zároveň výborný snímek! 80% Nicméně TOP scénou filmu je pro nás příjezd do Londýna v pozadí s "devadesátkovým" hitem Think About The Way, to bylo něco! ()

PlysovyMacko

Prva polka je lepsia ako druha. Vizualne ani pocitovo to nie je prijemny film. Chlapci nechcu normalny zivot, len fetovat. Neni tu co obdivovat, bolo mi ich luto. Spud bol zlaty. ()

mrclTV

Tak to to bol trip, vzbura proti pokojnému životu obyčajného, konzumného človeka. Zaujímavé, že táto téma sa vo filmoch druhej polovice 90-tych rokov tak často objavuje - Trainspotting, Fight Club či American Beauty a ďalšie. Tento film bol solídny pohlaď do vnútra jedinca aj spoločnosti, síce ku koncu film u mňa nejako stratil drajv a záver ma veľmi nenadchol, ale božský soundtrack dopomohol film udržať na plnom hodnotení. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu