MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

M4rkl4r

(OBSAHUJE SPOILERY)Jedinečný snímek o bandě mladých drogových závisláků pohybujících se na okraji společnosti. Těm se představa zaškatulkování společností nelíbila a tak si vybrali druhou kolej. A proč taky ne? Život je skvělý , když máte dostatek heroinu. Příběh je vyprávěn očima hlavního aktéra Rentona(Ewan Mcgregor) , který se snaží, po všech možných eskapádách , chytit svůj druhý vlak. Ovšem jeho ,,přátelé" v neřestích ho stahují zpět. Film je propleten všemožnými humornými situacemi(občas i dost nechutnými), které s ironickým nadhledem dokonale vystihují dané problémy. Co musim velmi vyzdvihnout je atmosféra , která je zapříčiněna jednak úžasnou hudbou(hlavně titulní skladba) , ale hlavně perfektní režií a jejími vizuálními kouzly , které do snímku pasují jako klíč do zámku. Zvláště pak nezapomenutelná kobercová scéna. Na to se nabalují skvělé herecké výkony(Ewan McGregor , Robert Carlyle) a máme kultovní film , který je stejně závislacký jako drogy samotné. 90% Nyní se očistím a posunu se dál. Pùjdu rovně a vyberu si život. Už se na to opravdu těším. Budu přesně takovej jako jste vy. Práce, rodina ,zasraně velká televize,myčka na nádobí, auto...... elektrickej otvírák na konzervy... příspěvky na dùchod, výměry daní, leštění okapù... jdoucí dál, dívající se vpřed ke dni, kdy zemřete. ()

Crowe23

Mít možnost vybrat si život, vybrat si práci, vybrat si kariéru, vybrat si rodinu, vybrat si zasraně velkou televizi, vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrický otvíráky na konzervy. Ať už si já vyberu cokoli, díky tomuhle filmu to drogy rozhodně nebudou. ()

iKosser

Mno, myslím že po tomhle si někdo kdo si šlehu ještě nedal, určitě nedá...(4,5 hvězdy, nemůžu se pořád rozhodnout!) ()

14neo11

Za teno film jsem vděčný svému bratrovi, který mi ho pouštěl když mi bylo 6. Hleděl jsem jak bagr na hlínu. Nechápal jsem přesně význam toho, co to má za špinavou vodičku na té lžíci, ale pochopil jsem že je něco špatně, když si to píchá do žíli. Až s odstupem času, co někdo v mé blízké rodině měl problém s drogama jsem pochopil, co je poselství tohoto filmu. A musím říct, je to trefné, přesné až mě z toho mrazí. ()

xenopus

Parafráze části rozhovoru při vyhlížení oběti vzduchovky vystihuje tento film: "Trainspotting? Pár jeho scén nebylo zlejch." " Ne, nebyly zlý. Ale taky nebyly skvělý, že ne? A někde uvnitř cejtíš, že i když to zní dobře, je to vlastně jenom ... shit." Jen škoda, že jsem musel zaměnit zaměnit jen dvě slova - Trainspotting za Lou Reed a sól za scén. Zbytek je stejný a - bohužel - víc než trefný... Co tenhle film tahá z hoven, je všechno všemi jinde vychvalované (McGregor, režie, soundtrack, na svou dobu neotřelost...), snad s výjimkou označení kult, s kterým se prostě nemohu ztotožnit. Tehdy si to ale puberťáci mysleli trochu jinak... a mnozí si to myslí dodnes, již jako pubertě odrostlí. A já si ponechávám tentýž názor také až dodnes - totiž nic nesdělující průměrný kousek... ()

Bastinka

Tyhle filmy já opravdu můžu. Nikdy jsem drogy nebrala a musím říct, že právě takové filmy mě ujišťují, že nemám čeho litovat - ačkoliv hodně lidí říká, že tyto filmy nabádají mladé, aby drogy zkusily. Část filmu, kde umře to malé dítě podle mě mluví za vše - drogy jsou špatné. Opravdu moc vydařený film. ()

renoarko

Trainspotting je vynikajúcim, ale hlavne jedinečným filmom o mladých feťákoch, podporený skutočne dobrou muzikou. Humorné scénky sa sem tam premiešavajú so smutnými, ale je to hlavne vynikajúci McGregor, ktorý tomu dodáva všetkému šmrnc, nehovoriac o jeho hereckých kolegoch, ktorí mu skutočne bravúrne sekundujú. Toto sa Dannymu Boyleovi naozaj podarilo. ()

Nightswimmer

Vela fetu a tvrdych drog, nezrozumitelna škotska hatlanina so zabavnym prizvukom, smiesna frizura Kevina McKidda a ocarujuci "pacifista" Begbie - to je particka fetakov zo skotskej vysociny. Ziadny hlboky film, o ktorom kazdopadne neviete, ci drogy oslavuje alebo zatracuje. Trainspotting je must see film, ale pokojne postaci aj jedno pozretie na rozdiel od vyborneho soundtracku ()

Sollozzo

Začínám čím dál víc propadat britskému filmu. Žádný pudříkem oplácaný snímek, prostě to Boyle natočil tak jak to je a hotovo. A velmi originálním způsobem. Vizualizace heroinových opojení je úchvatná. Některé scény mi i dokonce drásaly nervy (dítě, absťák). Nezmínit soundtrack by byla chyba. Samozřejme Lou Reed perfektní, ale i výběr zbytku písní je skvělý. 85%. ()

Talina

Hodně povedený snímek...dá se říct, že překonal má očekávání. Je zajímavé vidět, že se situace ve Skotsku od roku 1996 nijak zvlášť nezměnila (myslím co se drog týče).A ikdyž mám slabost pro britský akcent, tak ten skotský je taky poměrně zajímavý... ()

Indyi

Možná trochu ze sentimentality, protože tohle je film mého mládí dávám 5*. Ale myslím, že i po těch téměř 20 letech je to pořád stejná pecka. Pro mě nejlepší filmová hudba všech dob. Jedna legendární scénka střídá druhou. Ewan McGregor je skvělý, ale Robert Carlyle válcuje všechno a všechny. Zajímal by mě názor té nemladší generace, pro kterou není tento film legendou a vzpomínkou. Filmů s podobnou tématikou se od té doby (a pravděpodobně i předtím) vyrojilo mnoho, ale pro mě už zřejmě navždy zůstane Trainspotting králem. "Ty nejsi hrdej, že si Skot?" "To je, ale k hovnu bejt Skot! Někdo nenávidí Angličany, já ne. Angličani jsou diletanti, ale my sme kolonizovaný diletantama" ()

Evushe

Chápu, proč je film kultovní (hudba, herci, drogy), ale mně přišel takový jaksi neúplný - možná by mohl trvat o půl hodiny déle.. ()

Maniik88

kamráti my tento film odporúčali ako riadnu pecku, no po pozretí som mal zmiešané pocity. Zahraté geniálne, hlavný predstaviteľ zahral drogovú závislosť tak presvedčivo, akoby počas natáčaní filmu na niečom šliapal. Ale ináč to bolo nechutné prostredie závislákov, ktorí mi boli nesympatickí, nebolo to moc vtipné. Raz mi to pozrieť stačilo, aj keď má film svoje kvality. ()

Homerking

Nejlepší film o drogách co jsem kdy viděl , komediální a přesto neztrácí veškerou svojí vážnost.Všechny hlavní postavy podaly výborné výkony. ()

Juwe

Vybrat si život, vybrat si práci, vybrat si kariéru, vybrat si zasraně velkou televizi, vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrickej otvírák i na konzervy, vybrat si jídlo bez cholesterolu, zdravotní pojištění, pravidelný splátky úroků z hypotéky .... Ale proč bych měl něco takovýho udělat? :)) ()

Izz

Oprávněný kult plný životných postav,zaplavený originálními a jedinečnými režijními nápady,skvělou muzikou a brilantními hereckými výkony.Plus tuna zapamatováníhodných hlášek,boží vizuální stránka a asi milion dalších věcí,kvůli kterým je Trainspotting až geniální záležitostí.Choose life! ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu