V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

quasar

Dospělému divákovi, pokud není duševně na úrovni Otíka Rákosníka, se líbit nebude, ale malé děti v našem kině se skvěle bavily a vydržely celou dobu promítání. Na kouzelnou školku se taky nedívám, přitom ale své místo ve vysílání ČT má, protože má své malé diváky. Chtělo by to komentovat s přihlédnutím k těmhle faktům. Odsoudit tuhle pohádku, když ji nebudu porovnávat s dílem pro více generací, prostě nemohu. ()

Ygan

Myslím, že není dobré, když pohádky sledují a hodnotí dospělí diváci, kteří nedokážou pochopit, že je to určené dětem a dětem se to líbí. Na tuto pohádku vzpomínám fakt v dobrém a myslím, že je silně podhodnocená, už jenom kvůli tomu, že je to Troška a zároveň taky dodám, že Troška mi nepřijde nijak hrozný ani s ostaními filmy. ()

Danulinda

Nemohu si pomoci, ale jak vodník, tak i čert na mě působí velmi trapným umělým dojmem ve srovnání s vodníky pana Dvořáka či čerty pana Heřmánka nebo pana Ráže. Pokud chtěl režisér Troška vytvořit dojem vtipného čerta (tedy mírného neheřmánkovsko-rážovského, i když p. Heřmánek krásně zkombinoval přísnost s legrací), měl si vzít příklad z nepřísných čertů Mistrů Filipovského a Neumanna (Hrátky s čertem), ale i třeba Ondry Vetchého (S čerty nejsou žerty), kde jsem se narozdíl od této pohádky u obou dvou předtím jmenovaných opravdu pořádně nasmál a pobavil. Tři hvězdy dávám jen kvůli celkem ještě obstojné pohádkové atmosféře se solidními písničkami a kvůli panu Ševčíkovi, kterému mu to, narozdíl od paní Blanarovičové (či p. Zindulky ml.), sedlo na tělo. Taktéž p. Švehlík působil dobrým dojmem. Ovšem ve srovnání s Troškovou "Jasněnkou", kde i paní Blanarovičová zářila a byla to role přesně pro ní, je tato překomerčnělá pohádka pouze slabý odvar. ()

Matamoroz

Ne, čertík a vodník nejsou roztomilí. Pokračování jsou ještě horší, ale ani jednička se nepovedla.Tuhle pohádku nemusím! ()

LordMack

Jedna z nejroztomilejších pohádek. Je vtipná, romantická, hodně pro děti, ale já se na ni klidně podívám i dnes. Super ()

Posypusipusu odpad!

Kýč s velkým K. Tu pohádku ze srdce nenávidím, protože dělá z dětí idioty. Protože v ní poříd svítí slunce. Protože se všichni pořád usmívají, pomalu i zvířátka v lese. Protože z pohádkových postav dělá karikatury. Protože naprosto postrádá kouzlo a tajemno. Protože ji spoustu lidí považuje za dobrou jenom proto, že se u ní nenudí. ()

maldoror16

Ještě z těch menších filmových, Troškových a pohádkových zel, ale přesto velmi, velmi slabé...Hodně rozpačitých 20% ()

Prochy84

Je s podivem, kolik "vzdělaných a sečtělých kritiků" opovrhne na české poměry slušnou a vcelku trefně cílenou pohádkou jen proto, že podle nich "trpí" syndromem Troška. Otázkou je, jestli jím trpí samotná pohádka, nebo jistá skupina diváků jedoucí na módní vlně Zabijte Trošku. Spolu s Nesmrtelnou tetou jeden z mála porevolučních filmů určených pro nejmenší diváky, který stojí za vidění. Nic více, ani méně. Najdeme jednoduchý děj, který tam ale patří a taky sedí. Najdeme postavy, které nejen neurazí, ale herecky potěší (snad jen s výjimkou dvou hlavních hrdinů - Valenta,Černá). Jenže oni to bohužel ani jinak hrát nemůžou, nebo snad v tomto žánru čekáte spoustu nečekaných zvratů a hlubokých dialogů? Co se týká tolikrát zmiňované dětinskosti v projevu čerta....no, v objektivním srovnání s např. Madagaskarem 3 nebo Příběhem žraloka, kde projev postav i přes zjevnou výhodu, že jsou animované je mnohem infantilnější a přehrávanější než v tomto případě, je trochu k zamyšlení. Samozřejmě, že se nejedná o žádné veledílo, jenže takový nebyl ani záměr. Pro mě solidní pohádka, která dětem přináší to, co od ní očekávají. ()

Nonna

"O čem ta pohádka vlastně je?" - kdyby se mě takto někdo zeptal, zalovím v paměti a vybaví se mi pitvořící se čert, přihlouple blábolící vodník, usměvavá Eliška, hýkající a přehrávající kníže a ještě matně ječící Lucie Bílá. Bohužel, děj se dá těžko zachytit, protože časově převažují pitvořící se scény nad stavbou jekéhokoliv příběhu - což mě nedlouho po akční Troškově Jasněnce docela zaráží. Takže nuda a počátek konce režiséra Trošky, protože někdy od této doby se snad už ani nedá nazvat režisérem, spíš kanálním bavičem a rádoby lidovým vypravěčem. ()

Roman1983

jedna z posledních pěkných pohádek poslední dobou natočená, navíc luxusní ústřední píseň ... "jde cesta necesta, tady je má princezna" .. pro vylepšení skóre 5* ()

Skytavka

Přidávám hvězdičku. V porovnání s některými novými pohádkami je tohle princezna "se zlatou hvězdou". A poprvé necítím vůči madam Zaňákové averzi :D ()

jungewolf

Tenhle páně Troškův výtvor ZACHRAŇUJÍ svým hraním Y.Blanarovičová (čertík), J.Zindulka (vodník) a čarodějnice (L.Bílá). Plytká komerčnost, tvrdý tah na nejmenší dětské diváky a trapné pitvoření se O.Ševčíka (knížepán) a L.Županiče (komorník Žán) ji táhnou ke dnu. Takže : 3-3,5 * a 48 % . ()

HellFireFery

Společně s pohádkou "S čerty nejsou žerty" beru tuto pohádku jako jednu z těch nejkrásnějších od českých tvůrců. Žádné zbytečné scény, žádné utahané dialogy, ale jen láska, humor a roztomilý příběh v podání skvěle vybraných herců. Yveta Blanarovičová v roli čertíka září, a přestože chápu, že někomu může jít na nervy, tak v mém případě si bez ní tuto pohádku vůbec neumím představit. Hned v závěsu však exceluje i Lucie Bílá v roli čarodějnice, která si roli doslova užívala a ani kníže pán Alois Švehlík není pozadu a jeho hlášky stojí za to! Ústřední dvojice je sice na můj vkus až příliš sladká, ale to už do pohádek tak nějak patří. Nádherná hudba celé pohádce dává ten pravý šmrnc a dá se říct, že tu ani není moc věcí k vylepšení. Nejvíce oceňuji, že se to nedrží v té striktně pohádkové rovině, ale že je tu plno skvělého humoru a perfektních hlášek, které film skvěle obohatily. Za mě plný počet! ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje