Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

Aqualung

Vzpomínám, že první kontakt s románem pana Kaplického jsem měl v dětství.Jezdíval jsem na podnikové tábory do Velkých Losin a předčítali nám tam po večerech právě z téhle knihy.No a když se tenhle film objevil poprvé v kinech, tak jsem neváhal.Je to jednak o lidské zrůdnosti a blbosti, které se zde sváří v nekončícím konfliktu s ušlechtilostí a dobrem, a jednak o nekorigované moci v rukou jedince.Nejde samozřejmě obsah filmu degradovat na boj dobra se zlem.Ale je to zejména o tom, co se stane, když dostane moc do ruky zlý blbec při dostatečně vysoké míře nevzdělanosti společnosti.A inkvizitor Boblig je parádní typ gaunera.Tento zlý, poživačný chamtivec byl jakousi moravskou obdobou Tomáše Torquemady, který však na rozdíl od Bobliga byl tvrdý, neúplatný asketa, kterého vedly jen jeho ideje. Zlo je vyvoláno nablblou hraběnkou, katalyzováno církevními hodnostáři, prováděno servilními udavači a sežere nakonec i ty, kteří je prováděli. Udávání lidí v blízkém okolí, donášení, ponižování, mučení......Paralela s tím, co se u nás dělo v 50.letech je evidentní.Je zde jasně ukázáno, že jedinec může být dohnán až do duševního stavu, kdy prosí o vlastní smrt.Tady se Vávra potkal s Pasolinim a jeho Salo.Film ukazuje také na další obecnou pravdu, a sice, že tam kde je nekorigovaná moc se začnou dít tu dříve, tam později, ale vždy zrůdnosti !! Silný film, který hodnotím velmi vysoko! ()

jefff

Příšerně depresivní a smutný film, který poukazuje na krutou dobu v českých zemích! Po tomhle filmu jsem si alespoň řekl, že vlastně žijeme ve skvělé době a vůbec by jsme si neměli stěžovat! ()

blixadovan

Naprosto brutální, sugestivně natočený snímek o tom, že původcem všeho zla je lidská hloupost, zvůle, zaslepený fanatismus a neukojený chtíč. Je jedno, jedná-li se o století sedmnácté či jednadvacaté. Za celých 103 minut nedává film chvílku na vydechnutí. Odzbrojující a mrazivé výkony herců. ()

Pecival

Syrové a ponuré jistě, ale příběh je dost repetetivní. V podstatě je to pořád dokola - někoho zabásnout, mučit, vyklopit další a znova. Nicméně herci jsou bezvadní (hlavně Šmeral je fakt hodně oplzlej) a téma je poměrně zajímavé, takže trošku slabší čtyři. ()

voleman

Velmi povedené historické drama. Film má velmi mrazivou a podmanivou atmosféru z které přímo sálá bezmoc žen proti nelítostné inkvizici. Vynikající herecké výkony a zdařilá hudební kulisa ještě dotvářejí silný výsledný dojem. Realisticky natočený snímek, který patří v České kinematografii k vrcholům. 90% ()

Čtec

Jak neuvěřitelně podobné jsou osudy inkvizitora Heinricha Franze Bobliga z Edelstadtu a komunistického prokur- vlastně taky inkvizitora Karla Vaše. Obě tyto kreatury (zde bych se nebál použít označení "lidský odpad", jakkoliv zní strašně) se v pohodě dožily vysokého věku, zřejmě aniž by pociťovaly výčitky svědomí. Ještě bych k nim přidal Josefa Urválka, ten nebyl lepší... Je jen dobře, že se píší takové knihy a točí takové filmy, jako je Kladivo na čarodějnice. ()

Georgex

Film to není vůbec špatný, bohužel nesdílím všeobecný názor, že se jedná je jeden z nejlepších českých filmů. Zároveň přiznávám, že knižní předloha od Václava Kaplického, je pro mě naopak jedním z nejlepších českých románů a tento počin Otakara Vávry je pouze jejím slabým odvarem. Ano, je těžké převést takřka pětisetstránkovou knihu do celovečerního filmu a nepřestřelit stopáž, ale tento film, přestože je jasné proti čemu vypovídá a dělá to zdatně, bohužel nedokáže navodit tu správnou atmosféru ba naopak je chvílemi až směšný. Snad je to špatným výběrem scén, přílišným kvapem, vynecháním podstatného úvodu a seznámením se s postavami, ale podle mě je to zejména díky nepříliš povedenému castingu, jelikož téměř žádný z účastněných nepůsobí tak, jak by měl, zatímco v knize je Boblig se svým slouhou už na první pohled nejodpornější pár na světě, čehož řádně také využívají a upevňují díky tomu svojí moc, tady takřka působí jako hodný strejda se sympatickým pomocníkem v podání Josefa Kemra. Rozhodně doporučuji knihu a film v případě až jako jednohubku. Moje hodnocení 65%. ()

Smileface

Nedokážu objektivně hodnotit. Jsem dokonale zhnusen brutální atmosférou. Pokud chcete film na skažení nálady tak tohle je ta nejlepší možnost. Neměl jsem se na to koukat, měl jsem jít raději se psem ven do mrazu. ()

solskjaer

Možná jeden z nejlepších československých filmů, které jsem měl možnost vidět. Perfektní atmosféra, perfektní hudba a super herecké výkony dávají tomuto filmu nezaměnitelnou podobu. Souhlasím, že je potřeba se do filmu "dostat" a pakjeto teprve ten správný pětihvězdičkový požitek! ()

vitekpe

Jeden z nejlepsich filmu natocenych v nasi kotline. Extreme depresivni, naplnujici pocitem bezmoci a popirajici vse slusne a hezke co by v lidech melo byt...Excelujici V. Smeral a nadherna mlada S. Valentova. P.S.: kdyz jsem na tom byl v detstvi v kine, byl to pro me otres, z ktereho jsem se mozna dodnes nevykresal... :) ()

skinnee

Temna a az prilis skotucna paralela ku komunistickym procesom u nas, ako aj hola pravda o tom, ze kto ma moc v rukach moze si pravdu prisposobit ako jemu vyhovuje a ostatni mozu len stat so sklopenym zrakom alebo sa aspon pokusit vzdorovat. Aj ked ani to sa neda na veky, ak je nepriatel silnejsi. Ziadne zomieranie s hrdostou, nenamyslajme si, kazdy sa da zlomit...Smeral-Kemr su vynikajuci a najradsej by som im naplul do tvare aki su hnusni, ako aj ostatnym apatickym a podlizovacskym pankom. Dobrych 5*. ()

nightevan

K filmu není co dodat, takovou atmosféru se podaří vytvořit málokomu. Měli by jej někdy pustit při nedělní mši v kostele, aby si všichni všechno uvědomili. 6* (tedy 5*:o) ) ()

Mr.Jackass

Film jež vyvolá u každého silnou nevraživost vůči církvy, kterou jsem měl již před shlédnutím filmu. Výborná hudba jen podrtruje vážnost příběhu a všichni herci skutečně excelovali a souhlasím s velice vysokým zařazením tohoto filmu. ()

Houda666

Temný a zároveň myšlienkovo hlboký film s vynikajúcim hereckým obsadením. Zobrazená nespravodlivosť vyvoláva hlboké pocity odporu a spravodlivého hnevu voči inkvizítorovi Bobligovi. Komentáre hodnotiace film ako najlepší z Československej produkcie by som však bral s rezervou. Hodnotenie: 80% ()

Danula13

Působivý depresivní klenot naší kinematografie. Co udělá s lidmi ničím a nikým nekontrolovaná moc ? I dnes stále aktuální téma. ()

dr.jacoby

Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják. Už táhne smrťák zabiják. Už zabiják táhne na hrbatém koni. A na tom koni kosti jenom zvoní. A vlá a vlá mu hříva plesnivá. A kosti a kosti a těma on nás hostí.. ()

Maynard.

Tak mám za sebou další film z top 200. A tentokrát se dá říci, že jsem spokojen. Nečekal jsem žádný zázrak, byl jsem připraven a smířen s tím, že by se tento kousek mohl podobat pro mě téměř nesnesitelné Sedmé pečeti, ale naštěstí se to nevyplnilo. Tady se skutečně dá mluvit o kvalitní atmosféře. Člověk si tak říká, co to muselo bejt všecko za zvěrstva. Stačilo se jen na člověka křivě podívat, někdy ani to ne a hned na hranici. To byl od církve a všech jejich rádoby zastánců velice "chytrý" tah, který by se dal srovnávat s masakry 2.Světové války. Z inkvizitora zde ale nejde takový strach a respekt jako ve Jménu růže, tam mi naháněl mnohem větší hrůzu a ani nemusel praktikovat mučení. Jsem moc rád, že už má lidstvo tuto stinnou kapitolu za sebou, stačí jen doufat, že už se nic podobného nebude opakovat, Jiřík Paroubkovic je sice obrovskej chujavec, ale k inkvizitorství se snad hlásit nebude :o). Na závěr doporučuju píseň od skupiny Törr - Válka s nebem (pouze pro otrlé a potrhlé posluchače :o)) ()

mohamedsfinger

Depresivní film, který se nesnaží být přehnaně historicky přesný (i když výprava a kostýmy jsou opravdu výborné), ale je hlavně podobenstvím o zneužití moci. A to podobenstvím tak sugestivním, že po celý film máte pocit tísně a bezmoci a nakonec zjistíte, že situace je bezvýchodná. Na tomto filmu je opravdu těžké najít nějakou chybu, protože téměř o všem se mohu vyjádřit v superlativech. Ať už to je nápaditá režie (už jen ten Lohinského fanatický mnich), herci (nejen Vladimír Šmeral v životní roli), kamera nebo scénář. V tomto filmu má naše kinematografie nadčasové dílo, za nějž bude Otakar Vávra navždy uznáván i přes jistou kontroverzní auru kolem jeho osoby. ()

MaxipesFik

Vávra jako (skoro) vždy vytvořil sošnou historickou fresku s jasně tesanými charaktery a čitelným dělením na dobro a zlo. Jeho postavy pak hrají svěřené role, ale nežijí. Nejzajímavější na filmu je vykreslení mechanizmů teroru moci, což v době vzniku bylo dosti odvážné. Žel bohu Vávra později odvahu ztratil a výsledkem byla díla ještě sošnější a takřka žalostná. ()

vanderbart

Líbí se mi námět. Líbí se mi herecké výkony. A hlavně se mi líbí ta parádní atmosféra! Může za ní skvělý hudební motiv, hluboké dialogy i monology a hlavně - ona naprostá bezmoc... ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu