Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

XR

podľa môjho názoru postava stvárňujúca Boblinga mohla byť hrôzostrašnejšia, viacej krutý výzor a hlavne Ignác mohol vyzerať oveľa šerednejšie-škradšie. Ale inak tento film považujem za jednu z najlepší knižných adaptácií. Špeciálne oceňujem napríklad hudbu, ktorá výborne vystihuje atmosféru knihy, vid hudbu tu: http://www.youtube.com/watch?v=ZZvu3ZOCcGY ()

Biopler

Vávrov najlepší film, silný zážitok, ale za najlepší český film všetkých čias by som ho nepokladal. Je predvídateľný, to je asi jeho jediné mínus, avšak je veľmi autentický a skvele zahraný. Plné hodnotenie si zaslúži za výborné herecké výkony v čele so Šmeralom a Romančíkom a pôsobivé intermezzos s vyšinutým chlapíkom v kapucni (Lohniský). Ďalšími plusmi sú zničujúco nedýchateľná atmosféra a hudobná zložka. Tak to vyzerá keď "diabla" príde vyháňať ozajstný diabol. Film, ktorý sa pre svoju hnusotu natrvalo zapíše do pamäte každého diváka a málokto si ho pustí ešte niekedy v budúcnosti. ()

Joppo88

Odporný, odpudzujúci a až strašidelný - na druhej strane však excelentný výkon Vladimíra Šmerala bol čerešničkou na torte - nie tortúre... Film je plný temnoty a ťažkej, depresívnej atmosféry jednej z najťažších období dejín človeka. Trošku mimo historických faktov a skreslené, ale ako film vyborné. ()

FeroFabus

Jedno z nejlepších zpracování knižní předlohy, jaké jsem kdy viděl.Podle mého nejlepší film Otakara Vávry. Vzhledem k tomu,že Václav Kaplický psal tento román v padesátých letech je metafora s komunistickými procesy zcela zřejmá.Vynikající režie, hudba, kamera a herecké výkony z nichž vyniká famózní Vladimír Šmeral. ()

Kubeska

Než do Velkých Losin zavítal onen pravnický zlosyn, tak zde byl o trochu dříve vybudován podnik na ruční papír, to jen tak pro zajímavost. Dalo by se říci, že Otakar Vávra natočil alegorii na vykonstruované procesy z 50. let, jak zmínil uživatel ClintEastwood, tímto ho zdravím. To, jak V. Šmeral ztvárnil svou postavu inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, je jeden z nejlepších hereckých výkonů v dějinách československé a české kinematografie. Ostatně se tu sešla plejáda kvalitních herců (Kemr, Bláha, Lohniský, Cupák, Růžek atd.) Tento film mám rád pro jeho dusivou atmosféru a vyobrazení šlechty a klérusu, se kterou Boblig manipuloval. ()

helraiser

Famózní sonda do šílených čarodějnických procesů. Bavilo moc, prostě ta atmosféra té doby se povedla na výbornou. Takovej inkvizitor to byla katastrofa srovnatelná s morem a je krásně ztvárněno. Tak tohle se prostě povedlo na jedničku. ()

Mara97

Velmi dobré, škoda jen někdy příliš dlouhých promluv. Věrně zpracováno, čarodejnické procesy byly nechutné, stejně jako celá tato doba. A tady se dostávám k jádru problému - čarodejnické procesy jsou dodnes předhazovány církvi jako prohřešek z minulosti - když je někdo zapřísáhlý ateista a církev nenávidí, tyto procesy jsou jedním z prvních argumentů, které pro své přesvědčení předloží. Tato úvaha je ale nesmírně lichá a hloupá. V období baroka, kdy tyto procesy probíhaly, byla zvrácená ovšem celá společnost - procesy byly prováděny také ostatními, ateisty, protestanty, byl to prostě takový celospolečenský trend. I ve Vávrově filmu byl nakonec upálen sám církevní hodnostář - děkan Kryštof Lautner - a děkan není zrovna malá hodnost, další v pořadí je potom už biskup. Takže proč jsou tyto nemístné praktiky stále dokola omílané církvi? Tehdejší společnost prostě byla naprosto jiná, hodnoty byly kompletně převrácené - cílem všech byl jen majetek, moc nad lidmi a obzvláště oblíbené byly pověry - tedy naprostý opak víry. ()

Razzor_82

"Čarodějnice jsou osoby, které uzavírají s ďáblem řádný spolek a přijímají ďábla za svého pána. On jim za to propůjčuje konati rozličné, nadpřirozené věci." Mohutná dávka deprese a beznaděje, která doslova čiší z filmu! Nechutné a odporně zvrácené praktiky inkvizitorů! Manipulace s lidmi, kdy pod tíhou mučení přiznáte cokoliv. Vávra se nebojí a geniálně vykreslí jaké to zvěrstva páchala velebená církev! Báječná plejáda našich herců a to vše kořeněno temnou hudbou. Husí kůže až na půdu. 10/10 ()

hrumsrt

Jeden ze skvostů české kinematografie, kterému jsem se dlouho vyhýbal. Atmosféra i samotné téma působí opravdu děsivě. Vskutku výjimečné jsou herecké výkony hlavních postav! Dvojice Kemr a Šmeral jsou opravdu fantastičtí, hrají to vskutku úžasně! Co se tentokrát extrémně povedlo, je hudební doprovod, který celý snímek podtrhuje a přidává na hrůznosti. Možná je tohle pro mne jeden z těch snímků "jednou a dost", což ale na kvalitě nikterak neubírá. Zvláště se mi líbila postava, kterou ztvárnil Elo Romančík. Velmi poutavé mi přišla, jak jeho výrazová mimika, tak i zápal, se kterým sypal jeden z argumentů za druhým. 90% ()

junxi91

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem měl asi týden PTSD. Jak může být někdo tak krutý a dělat taková svisntva bližnímu svému ve jménu křesťanské víry? Proč existují lidé jako Boblig, a proč stejné metody pouřívali komouši v SSSR a později bohužel u moci i u nás? A ty krásné nahé holky na začátku, to mě naplnilo představami, jak tam jsem s nimi a pomáhám jim s očistou těla. Rozhodně bych s nimi měl lepší plány, než jim strkat palce do palečnic a tahat z nich vykonstruovaná přizvání. Nikdy si nezvěte inkvizitora do domu! Dneska by se k podobným metodám nejraději uchýlili progresivistické mrdky. ()

Lenka0064

Film mi připomínal Orwelovo 1984. Inkvizice a vůbec soudní procesy po a v průběhu druhé světové války, které se ve snímku zrcadlí - co se k tomu dá říct - nahání hrůzu... K tomu famózní herecké pojetí Václava Lohniského a Josefa Kemra ()

ElChe

Kladivo na čarodejnice ukazuje svým příběhem jaké to je, když se k moci dostane někdo hloupý nebo zfanatizovaný popřípadě obojí. Poukazuje na krutost inkvizitorů během procesů s čarodejnicemi (a to zcela bez historických chyb, vše je tak autentické, až si říkám, zda je možné něco takového vůbec natočit.), a zároveň tím ukazuje i vládu a moc komunismu. Vezměme si příklad z tohoto filmu, ať se už nikdy neopakují chyby, které jsme udělali a ať už nikdy nevzejdou další Hittlerové, Stalinové, Leninové a nakonec i Bobligové. ()

for-com

knížku jsem taktéž četla a je pravda, že je film dost "osekaný", ale to je případ většiny zfilmovaných knížek... skoky v ději jsou poměrně velké, postavy méně vykreslené.. ale to nic nemění na tom, že po skončení filmu jsem měla ty samé pocity bezmoci, vzteku a rozčarování jako u knížky.. plných pět hvězdiček ()

waska

Realistický pohled na to, kam je ochotný zajít ten, který chce být něco víc než ostatní. Aspoň je jasno, kde komunisti brali inspiraci, ve srovnání s komunistickými procesy je to až krutě podobné. Pokud jde o církev, tak ta se takhle bohužel chovala a chovat se bude asi i dál. ()

Highwayking

Bezesporu velmi působivé dílo. Ale i přes výborně zachycenou atmosféru, herecké výkony a všechny superlativy tohoto filmu, mně přišlo jeho poselství na můj vkus servírováno zbytečně přímou cestou, která způsobila ve výsledku lehkou předvídatelnost. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu