Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

char_t

Klasika své doby - pro přelom tisíciletí bude Matrix tím, čím pro sedmdesátky Kmotr nebo první Star Wars. Originální příběh, na svou dobu skvělé triky, výborný casting a v neposlední řadě hned několik kultovních momentů (scéna v hale, například). A nesmím zapomenout ani na perfektní hudbu, snad poprvé jsem slyšel kombinaci rocku a elektroniky, která zněla stejně monumentálně, jako v jiných sci-fi klasikách orchestr. Pro (tehdy ještě) bratry Wachovské naprostý vrchol kariéry. ()

Georgee27

Osobně jsem se na tento film velice těšil, ale nějak mě to nebralo. Přišlo mi to takové nedotažené a scéna kdy agent Smith rozstřílí Nea na maděru a on to přežije už mi přišlo vážně moc. Já vím je to Sci-Fi, ale zase odsaď podsaď. Kouknu se ještě na ty další dva díly a uvidím třeba to začne bejt ta pořádná pecka, co jsem si myslel, že bude. ()

Folky

Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob, na kterém se dá pochválit úplně všechno. Nejvíc ale vyčnívají cool zpomalovačky, soundtrack a Agent Smith. Tenhle film se mi nikdy neomrzí. ()

Anduril

Je to naozaj klasika. Pozrel som si ho znova asi po 10 rokoch. A neľutujem. Naozaj prevratný film v efektoch (spomalenie času, kaskadérske kúsky, bojové umenia...). Hmmmmm nieje nad klasiku. Ak ste ho už dlho nevidseli, určite si ho pozrite znova. neoľutujete. ()

figliar

Najviac očakávaný film vôbec. Šetrič obrazovky, pozadie na počítači, zvonenie na mobile, desiatky stiahnutých trailerov a obrázkov v Matrix tematike. Tak vyzeral rok 2000 u mňa. Po zhliadnutí sa moje pocity ešte stupňovali. Najlepší akčný scifi film, ktorý len ťažko niekto prekoná. Pozeral som ho dokola a dokola, pretáčal som si jednotlivé scény znova a znova, v škole sme o ňom diskutovali celé dni. Originálny námet, fantastický scenár, dokonalá réžia, briliantné herecké obsadenie. Kult ktorý nikdy nezostarne. ()

helloween93

Moje srdcovka, jedničku jsem viděl snad stokrát. Neo po tomhle filmu zkultovněl, další pokračování jeho kultovnost jen rozšířila. Ono imho je jednička stejně z celé trilogie nejlepčí. Geniálně vytvořený svět, akční scény jsou fascinující, zejména ta při kontrole zbraní nebo při bitvě na zastávce metra. Agent Smith je hodně zlej badass, což ostatně dokazuje i v dalších dílech. Nejraději mám když agent Smith několikrát řekne: "Pane Andersone!". ()

nopud

Bylo mi 7 let, když jsem tento film viděl poprvé a už tehdy jsem byl nadšen, třebaže jsem z toho nemohl nic mít. Dnes už tímto filmem nikdy nepohrdnu, když hraje v televizi, protože je naprosto dokonalý, jak po stránce efektů a hudby, tak po stránce myšlenky, která zde působí velmi pravdivě. ()

viktorka181

Nápad dobrej a přívlastek "kultovní" snad i sedí, i když já tomuhle žánru moc nerozumím (ne, že bych jiným nějak rozuměla), takže nevím, proč by to mělo vlastně bejt tak bomba. Mě to nijak zvlášť neoslovilo, i když je to zajímavě napsaný i udělaný. Není to film, kterej bych měla potřebu vidět znova. Omlouvám se těm (momentálně) 6 691 fanouškům, že jim tady kazím hodnocení, ale nemůžu si pomoct... ()

BazzoxCZ

Ale co když? Matrix je všude. Dokonce jednou při slovním skoušení ve škole jsem na špatnou známku odpověděl chyba v Matrixu a paní učitelka řekla no jo chyba....vždyť podívej kde jsem skončila. ()

owwidius

Tu sa neda inak ako 5, a mozno aj polhviezdicky naviac, ak by sa dalo. Po dlhej dobe som si to pozrel znovu a tomu filmu hadam nic nechyba, prevratne scifi v uplne vsetkych smeroch a do detailov vysperkovane, taketo nieco sa podari len raz za par rokov. Premakany pribeh, kamerove skvosty, revolucne efekty, filozoficke momenty a este aj skvela akcia. Proste kult. [#134/2013] ()

BeranSon

Neskutečně zásadní film v sci- fi kategorii. Vše, od okolí až po děj působí stále, ale to co za to doopravdy stojí sou efekty. Přelomová oblast zpomalených záběrů, běhu po zdi, střílení kulek. Někdy mi to přijde až moc, a proto se přikláním ke 4*. Bezpochyby jeden z nejlepších snímků tohoto žánru. 8/10 ()

lemonova

Keď som videla prvýkrát scénu, ako Neo uvidí skutočnú podobu svojej existencie, padla mi sánka. A keď som to videla druhý a tretí raz, padla mi opäť. ()

GOREGASM

Wachovští filmovému světu natrhli zadnici a to nejen vynalezením bullet timeu a stylovostí, které udělali ze snímku přes noc celosvětový kult. Uchopení filozoficko - spasitelského tématu ve fetišisticky designovaném světě Matrixu má monstrózní potenciál, ale zároveň znamená pro sourozence Wachovské pomyslné lano, na kterém často balancují s vypětím všech sil. To ale neplatí v úvodním díle trilogie, kde se otázky teprve kladou, všechno je nové a divák je ve svém očekávání i přes několik zbytečných nonsensů nadšen. A jsme u jádra věci, Wachovští svou kreativitu sice zatím neumí krotit (Cloud Atlas ukázal kam došli), ale zato kropí živou vodou akční i scifi žánr. Jinými slovy spojují nadčasovou story s revolučním hightech vizuálem, který možná chátrá pod tlakem technologií na poli CGI, ale v hlavě diváka, který viděl v roce 1999 nikdy nezestárne. Kromě Reevese tehdy neznámý herecký tým zaslouženě našlápl na první stránky, kvůli kterým se točí svět ;-) a minimálně Hugo Weaving, jehož agent Smith má doslova démonické charisma, si svou hvězdnost udržel doposud. Určitě ne dokonalý, ale rozhodně mezní snímek. 90% ()

Evander

Matrix mě asi nikdy neomrzí. I po cca dvanáctém zhlédnutí jsem z něj naprosto nadšený. Myslím, že je to jeden z filmů, na který se bude naprosto oprávněně vzpomínat ještě mnoho desetiletí. ()

Ydrosten

Už po prvním zhlédnutí mi bylo jasné, že nálepka „kult“ se filmu nevyhne. Přece jenom jsem se potřeboval ujistit, jestli se v mém pohledu nic nezměnilo, takže jsem dnes Matrix opět s chutí zapnul a nezbývá mi nežli konstatovat, že se nezměnilo zhola nic. Zase mě naplno dostal výjimečný nápad a celková pointa. I přes omílaný námět o vyvoleném a ráji, nemůže být řeč o kýči. Opravdu něco takového tu ještě nebylo. Přes zaběhnutý postup akčních filmů, je akce až na druhé koleji, tudíž se filozofování může nádherně rozprostírat a tvořit takové myšlenky až nám půjde hlava kolem, což se mě zaujalo ze všeho nejvíce. Katastrofický scénář lidstva spolu se stroji nebyl ve své podstatě nijak převratný, jenže když se prolínají různé dimenze tak krásným způsobem, hned každého rýpala umlčí. Vůbec znázornění systému pomocí těch zelených čísílek, jeho úkol a fakt, že žiju vlastně v iluzi reality je famózní. Podle všeho jsou otcem této předlohy bratři Wachowští, dnes již hodně povědomí jinými povedenými díly. Jak jinak, moje prvotní zkušenosti s nimi pocházejí právě z Matrixu, čímž si mě oddaně získali. Jste borci!! Zatím na 1* dvakrát podtrženou. Ovšem hledisko akce jsem ještě nezmínil. Jestli jsem doposavad v sedmém nebi, výsledný efekt se vším všudy se rovná… ani nevím jak to zformulovat, no prostě bomba. Hlavní kvantum tvoří úchvatné bojové umění působící nadmíru uspokojivým dojmem a ten nový „bullet time“ je třešnička na dortu, který posouvá akci ještě od další krok v před, proto se řadí mezi tu nejlepší v žánru. V roce 1999 nic tak přenádherného snad ani nejde spatřit. Trikaři se vyblbli, jen co je pravda. Jo, zelené plátno dostalo zabrat :-). Teď k další důležité složce, hereckému obsazení. Z těch 5-ti zvažovaných je Keanu Reeves rozhodně nejlepší volbou, představa skákajícího Willa Smithe mi nedělá dobře, natož Leonarda DiCapria. Keanu se takhle dostal do toho nejširšího povědomí, takže jen slepý by ho nepoznal. I Laurence Fishburne dokázal úžasné věci, na něj jsem po Reevesovi vzpomínal nejčastěji. Těch lepších postav je zkrátka nespočet. O nich by se dal napsat názor sám o sobě... Buď jak buď, Matrix je neopakovatelný zážitek, na něj se nedívá, ani se neprožívá, Matrix se žije. ()

merigieren

nu, myšlenka je hezká, ale realizace stojí za prd :-) ten film má jen dva rozměry, bitky a filozofii. Bitky oplývají mořem technologických vychytávek, ale ve výsledku nudí, pořád se opakuje to samé. Filozofie by se dala shrnout do jedné věty, svět je jen simulace a můžem si sahat do zdrojáků za běhu. Jinak jde většinou o hloupé proslovy. jo postřeh sem vědmu a znovuzrození, které předpověděla, i tak sem si u závěrečného polibku říkal, to myslí vážně -) ale na ty 2h to většinou zabaví ()

fablefavorit

Počin bratrů (nyní sester) Wachovských patří ke klasikám mého dětství. Tehdy jsem film ještě moc nechápal, nyní v dospělosti vím, že tu toho moc k chápání ani není. Zkrátka parádní audiovizuální jízda, která v době svého vzniku musela ohromit svým nápadem a úžasnými speciálními efekty. První a zároveň nejlepší díl celé trilogie. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)