Tajemné stromy - dokonalé přírodní systémy

(TV film)
  • čeština Geniální stromy (festivalový název) (více)
Francie, 2020, 92 min (Alternativní 52 min, Televizní verze: 2x45 min)

Emma de Caunes (vypravěč)

Pozemští obři nejsou zdaleka jen statickými a osamělými rostlinami. Po milióny let se vyvíjejí zároveň s námi a hledají si své vlastní cesty existence. Přitom ovlivňují naše životy více, než jsme si mysleli... Co byste dělali, kdybyste se ocitli na malém kousku země, ponecháni napospas živlům, bez jakékoliv ochrany i možnosti úniku, a museli se živit pouze tím, co by vám nabízel, protože byste se nedokázali hnout z místa? Něco takového se zdá nemožné. Přesto na Zemi existují organismy, které tak žijí už téměř čtyři sta miliónů let. Stromy si v průběhu této dlouhé doby vyvinuly pozoruhodné strategie, které jim pomáhají se přizpůsobit téměř jakýmkoli klimatickým podmínkám a vyrovnat se s nehostinným prostředím. Umí přežít jen s tím, co mají na svém stanovišti k dispozici. Je neuvěřitelné, jak dokážou z mála vyrůst do tak velkých rozměrů. V současnosti vědci začínají pronikat do tajemství neobyčejných schopností stromů a za jejich zdánlivou nenápadností objevují skutečné supertechnologie. Lesy nám poskytují mnohé neocenitelné služby od čištění vzduchu a vody až po zásobování dřevem a samozřejmě v boji proti klimatickým změnám. Jsou našimi nejlepšími spojenci v úsilí o záchranu života na Zemi. Co kdybychom se jimi nechali inspirovat? (Česká televize)