cold

Velké překvapení od Carreyho, který dokázal, že hraní mu není cizí a naprosto to potvrdil u Formana a Gondryho. Docela mě jíma hrůza, když si uvědomím, co všechno se dá zpeněžit. Business je business a někdo to odnést musí. Jenže v oklopení nadnárodních společností jsme na tom hodně podobně jako chudák Truman. Co se dá dělat, každý by si měl najít nějaké ty dveře, které ho zavedou tam, kde je to "opravdové". ()

Balu...

Film s excelujícím Jimem Carreym stavějící na hlavu už v roce 1998 pro nás (ČR) v té době neznámou v podobě ´reálných´ reality shows... Originální námět a procítěnost závěru se báječně v dnešní době kontrují s Vyvolenými, které neznají Velkého Bratra na komerčních televizích =) ()

DocBrown

Na tenhle film jsem se moc tesil, namet je vskutku genialni (sam jsem mel casto pocit, ze se vsichni na me domluvili a vse kolem je jen nastrazene). Bohuzel jsem byl castecne sklaman. I kdyz je tu nekolik vybornych okamziku, nebyl napad dotahnuty do konce a zustava dost hluchych mist, hlavne ke konci. Carrey mi tu moc nesedl, resp. jeho hrdinovi jsem rozhodne nepral, aby zdrhnul. ()

noby

Podařená symbióza vizuálně zajímavé lehké komedie s vedlejší romantickou linkou a silného dramatu s hlubokou myšlenkou v pozadí. Vizionářský nápad, převedený ve skvělý, silný, ale citlivý, vtipný, ale zatraceně vážný snímek. Děsivé je, že dnes nemám pocit, že mu patří nálepka „Sci-Fi“. ()

Revolver

Zajímavý film, který chvílemi opravdu bere za srdce. Jim Carrey zde poprvé ukázal, že umí hrát a co víc, dokázal, že umí hrát hodně dobře(za výkon dostal Zlatý glóbus, kde porazil např. Hankse). Ed Harris rovněž předvádí to nejlepší co dovede, to ovšem nemužu říct o Peteru Weirovi, který jak je známo umí mnohem líp. Celkově Truman show je vskutku povedená záležitost, ale myslím, že z takového nápadu šlo vytěžit víc. ()

Scytale

Film jsem viděl až po více než deseti letech od jeho natočení na doporučení několika přátel. Ten několikatý odstup byl velmi prospěšný, protože v tomto mezidobí dorazili i k nám do Čech zrůdnosti v podobě reality show Vyvolení nebo Velký bratr a nekonečné serialy vytvářené v české produkci. Ve stínu výše uvedeného jsem přidal jednu hvězdičku navíc, ale naivita hlavního hrdiny je nereálná stejně jako celé obrovské filmové Truman Show. Za zmínku stojí herecké nasazení Eda Harrise v roli "Boha" trumanova světa. ()

Ilhan

Dokonalý film. Koho někdy nenapadlo, zda nežije v podobném, nastrčeném světě, kde se všechno děje pouze uměle a schválně. Minimálně po shlédnutí tohoto filmu určitě každého. Snad nikdy jsem tolik nefandil hlavní postavě. Hlavně ať to dokáže. Film propracovaný po všech stránkách a jeden z nejlepších námětů filmů ever. 100 % ()

ThomasCrown

Po opätovnom vzhliadnutí zvyšujem na päť hviezdičiek. Dlho mi unikala tá hlbšia podstata filmu, že film nie je iba o závislosti ľudí na televíznych programoch a o tom, ako sa od nich nedokážu odtrhnúť. Truman Show ponúka brilantne popísaný strach ľudí zo zmeny, z toho, že sú slobodní a môžu si vytvoriť vlastný svet. Truman je toho dôkazom, cesta pre ňho bola vždy voľná, hoci s mnohými prekážkami, ale nakoniec svoje Fidži našiel. ()

Peiper2

Dokonalý film, kterému nechybí vůbec nic. Asi nejlepší dílo Petera Weira, ale především výborný herecký výkon Jima Carreyho (narozdíl od ostatních pro mě ne překvapující, viz třeba Věčný svit neposkvrněné mysli). Nádherná kritika konzumní společnosti i médií, která se nezastaví před ničím. 5* bez váhání ()

Reckon

Originální nápad. Dobře zrežírovaný, natočený a zahraný. Takže konečný počet se vyšplhal na (8/10) ()

Fantomas92

Originální, vtipné, zábavné, výborně zahrané, a tak bych mohl pokračovat. Všechny složky filmu skvělé, jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Mazlik4

Truman Show není ani pocta, ani parodie všech možných televizních reality show. Tenhle film jen konstatuje tragický fakt, že televizní publikum je zdegenerované, v důsledku čehož dokáže v bedně sledovat prakticky cokoli. Cokoli u čeho alespoň na chvíli lidé zapomenou na své vlastní bídné životy! Ale jen klid, já na tom nejsem jinak - také jsem proseděl pěkných pár večerů při sledování Big brodera, či vyvolených. ()

jakeer

Nemám rád pri filmoch pojem "oddychovka". Ale keď už, Truman show je pre mňa je tou najlepšou oddychovkou. Komu z nás nikdy nenapadlo, že náš život je len jedna veľká show, na ktorej sa ostatní zabávajú v TV? Hoci je Truman show skôr karikatúra, hovorí veľa o ľudskej podstate. Som rád, že tento film stvoril aj druhú hereckú polohu Jima Carreyho a on dokázal, že je nielen komik, ale aj vynikajúci dramatický herec (a dokázal to aj niekoľkokrát potom). A záverečná scéna na "mori" je pre mňa najúžasnejším splynutím filmového obrazu a hudby všetkých čias. Truman show je výnimočný film. ()

Paity

Komu nebylo líto Jima Careyho, když zjistil, že vše je podvod. Každý by mu chtěl podat pomocnou ruku a to si myslím, že je hlavní poselství tohoto filmu. Žít nebo nežít v bludu. ()

barcaacrab

Sledují ho každý den několik hodin po mnoho let. A když jeho televizní život skončil - "Koukni se, co dávají na jiném kanálu." ... Je snadnější prožívat jiný život a žít na úkor jiného člověka. ()

Merkin

Vynikající nápad, byť poněkud nedotažený. Chápu, že obří studio s umělým měsícem a s možností rozsvítit slunce kdykoliv, působí přemrštěně a neskutečně. Stejně tak bych se divila netečnosti diváků popř. ochránců lidksých práv k věci. Navíc v závěru sice Truman opouští svůj ,,ráj", nicméně, kam jde a co s ním bude dál, to už zůstává otázkou otevřenou, pro scénáristy nejspíš příliš složitou. Přesto samotná myšlenka podobné show mrazí v zádech, konzumní společnost ztvárněná nejlépe dvěma hlídači a skrytá ve větě:,,Co dávají jinde?", na boha povýšený režisér(jeho hlas s nebes a jeho dokonalá závislost na svém ,,dítěti"), reklamní spoty, kýčovitý pravotočivý denní děj a do toho tragikomický Jim Carrey...to zkrátka a dobře vybočuje z průměru a žádá si vyšší ohodnocení :) ()

FiliPP

Jeden z nejoriginálnějších filmů, co jsem kdy viděl. Jo a taky dokonalý Jim Carrey, který zde předvedl jako vždy výborný herecký výkon a hlavně dělá film dokonalejším. ()

bloodline

To muselo byť vyčítavých pohľadov, keď sa Jim Carrey objavil v charakternej dráme a začal plniť sály omnoho viac výrazne inteligentným lež sprostým humorom. A k tomu obstál na výbornú s riaditeľskou pochvalou! Kubrickovsky podfarbená tematika The Truman Show mrazí v dnešnej dobe viac ako čínsky systém sociálneho kreditu. V dobovom poňatí išlo skôr o bravúrne zahranú recesiu, ktorá to scenáristicky odsypala a režisérsky očarila ako humanitárne bombardovanie. No a dnes sa človek drbe po hlave, či realita z časti netancuje s nami lambadu na Trumanov spôsob avšak bez tej kúzelne hravej hudby. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall