Reklama

Reklama

Nebožtíci přejí lásce

  • USA Avanti! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (336)

anderson 

všechny recenze uživatele

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 15.4.1979 (R: ČST 2 = 27.7.1986+27.9.1987), réžia českého znenia (ČST Praha) = MIROSLAV KRATOCHVÍL - Romantická komédia v ktorej je presne toľko nahoty s presne takou herečkou, ako sa mi to páči. A žiadna "tlustoprdka" to nie je. :-) Divím sa, že to za komančov nescenzurovali a tlieskam pôvodnému dabingu ČST, ktorý kedysi v 90 - tych rokoch NOVA "natiahla" do remastrovanej kópie. (4.8.2009) ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Ať si ti zatracení cizinci klidně mluví jinou řečí, ale ať si k čertu zavedou jen jednu cizí řeč!"                                        Skvělá zábava. Prošpikované krásnými dialogy. Skládání puzzle ustolu! Nebo střelba v koupelně ... :o) Takhle vypadá film, který má době vystavěný příběh a skvěle napsané dialogy. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

V otázce nevěry radil doktor Plzák známé zatloukat, zatloukat, zatloukat. A když se jedná o víko rakve nevěrného rodiče, můžete se při tom zamilovat i do dcery objektu jeho románku.. Wilderova konverzační komedie s lehkým třením mezi amorálností nevěry a sílou upřímné lásky překvapí odvážnou nudistickou scénou „tuleních mláďat“, vyloudí úsměv svou střelbou do charakteristiky italského i amerického naturelu a celkově potěší zjištěním, že vidět Neapol a zemřít může pro pozůstalé přinést i něco krásného. Clive Revill jakožto ředitel hotelu zažehnával krize s důsledností Basila Fawltyho.. ()

gojackill 

všechny recenze uživatele

Avanti od Wildera mě překvapil tím, jak málo je legračně střelený a spokojí se jen s lehkým humorem. Vtipy samotné jsou spíše jen takové jemné narážky, většina vtípků si dělá legraci ze samotných Italů, z jejich osmi nebo kolika druhů těstovin, délky siesty a volnému přístupu k lásce stejně jako k životu. Velmi mě zklamaly dva body filmu. Za prvé Jack Lemmon hraje arogantního magnáta a v této poloze mu to prostě nesvědčí, také proto, že jsem si ho oblíbil jako postavu, která je milá, smolařská a málo sebevědomá, mluvím o úředníkovi Budovi z filmu Byt (velmi to připomíná typicky Jim Carreyovské role smolařů jako z Yesman, Já mé druhé já a Irena a Maska). Druhé zásadní zklamání je z tempa filmu, sice je scénárista a režisér stejný jako z filmu Raz, dva, tři, ale už to nemá ten spád, u kterého jsem se nemohl ani nadechnout. Myslím, že si přijdou na své diváci, kteří mají rádi filmy jako je Snídaně u Tiffaniho (který mám rád), ale těm skutečně vtipným wilderovkám se to vyhýbá obloukem. Velké zklamání hlavně proto, že jsem čekal daleko vtipnější taškařici. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Billy Wilder umí. Tyhle milostné nesmysly mě nikdy nebraly, nicméně tento romantický příběh Jacka Lemmona a jeho lehce boubelaté prázdninové kamarádky se mi docela líbil. Navíc k němu bylo přidáno několik úsměvných momentů s vhodnou hudbou, takže celek není vůbec špatný a i moje neromantická duše ty 3* dát prostě musí. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (17)

  • Závěrečná scéna, kdy Blodgett (Edward Andrews) a Armbruster Jr. (Jack Lemmon) odlétají helikoptérou, byla natáčena na ostrově Capri s majákem Faro de Carena. Protože nebyl k dispozici heliport pro přistání vrtulníku, namaloval štáb písmeno H v kruhu na nedaleké parkoviště. (classic)
  • Britská televízna sieť Channel 4 nazvala film „vzácnym príkladom cestovateľskej komédie, ktorú nikdy nie je ľahké dotiahnuť do úspešného konca bez použitia starých rasových stereotypov." (Arsenal83)
  • Scenárista Diamond nesúhlasil so zahrnutím nahej scény vo filme: "Myslím, že nahota zabíja smiech. Chcem povedať, že ak sledujete niečie prsia, nepočúvate dialóg." (Arsenal83)

Reklama

Reklama