Reklama

Reklama

Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (234)

PauloZ 

všechny recenze uživatele

Výborné! 57. rok byl rokem exceletních soudních dramatů, kterým mohou ty novodobé tiše závidět. Je až s překvapením, jak filutácké a chytré scénáře tehdejší doba dokázala vyprodukovat. Spolu s 12 rozhněvanými muži nejlepší soudní drama, co jsem viděl. Doba 50tých let, soudní síň, černobílý screen, skvělé herecké orgie a chytrost tyhle dva filmy spojuje, ale přesto je každý úplně jiným a zároveň bezchybným filmařským skvostem. Samotný závěr s upozorněním ohledně prozrazování děje je lahodnou tečkou. PS: Pokud žádáte jízdu podobnou 12 rozhněvaným mužům, tak neváhejte. Dostanete ji na 100%. ()

Bebacek 

všechny recenze uživatele

3,5 - Jak by řekl Chandler: "Kecy, prdy, beďary..!" :-P Všichni jsou v extázi z něčeho, co je celou dobu prakticky o ničem a na konci se z toho máme posadit na prdel. Hodinu a půl si mám nudou kousat nehty, abych si pak veškeré napětí užila v přemrštěné pointě, která nadesetkrát obrátí celý film. Pche! Obdivovat film jen pro jeho 10 minut slávy na konci? To teda nebudu. Ale stále můžu obdivovat Marlene, bez níž by moje hodnocení skončilo na průměrných 3 hvězdách. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Nikdy neomdlívám, pokud nevím, kam dopadnu." Přiznávám, že jsem si po dlouhé době prožil filmový orgasmus a nemám nejmenší tušení, odkud mám začít svou chválu. Od mimořádně povedeného propojení slovních přestřelek před soudem se zamotaným odhalováním pravdy a s vyváženým dávkováním humoru? Od neskutečných hereckých výkonů Tyrone Powera v roli bystrého, leč dětinsky neposlušného advokáta, či Marlene Dietrich, která je stejně přesvědčivá ve chvílích milujících i chladně kalkulujících? Nebo bych měl začít od vymazleného závěru, u kterého může většina produkce jedenadvacátého století jen závistivě slintat? Ono je to asi jedno, takže pouze uctivě smekám klobouček. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Neuveriteľne šarmantne rozohratá súdna partička. Podmanivý prípad, ktorý sa stal jedným z najjasnejších dôkazov o tom, že v jednoduchosti je krása. K tomu pár dokonalých zvratov na čele s tým záverečným, dokonalý anglický humor priamo v súdnych a právnických termínoch, čo len potvrduje genialitu Agathy Christie ako pôvodcu scenára a Charlesa Laughtona ako jeho reprezentanta. Tu jednoducho nie je o čom, veď je to vlastne 'len' ďalší božský Wilder. Takýto jednoznačný génius by sa zišiel aj dnes. 100%. ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Když máte perfektní předlohu, dá se říct, že to půjde samo, ale Billy Wilder dokázal vylepšit dokonalé a způsobil, že mě pro jednou soudní síň opět bavila. Na svou dobu (a na takový film) poměrně bohatá stopáž nepůsobila vůbec zdlouhavě, a co vypíchnu asi jako poslední, je Marlene Dietrich. Ta byla jednoduše.. už jsem tu myslím vyčerpala všechny superlativy, tak co použít? Marlene je prostě Hérečka. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (11)

  • Scéna, v ktorej jeden z amerických vojakov počas speváckeho vystúpenia roztrhne Marlene Dietrich (Christine) nohavice, bola plánovaná so zámerom odhaliť nohy božskej Marlene. Natáčala sa 145-krát a stala 90 tisíc amerických dolárov. (marlon)

Související novinky

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (více)

Reklama

Reklama