Reklama

Reklama

Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (234)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $3miliónyTržby USA $9,000,000Tržby Celosvetovo $9,083,475║ Krok po kroku hĺbavo vykonštruované súdne divadielko z mnohými prešmyčkami a hlavne zo šokujúcim záverom, kde mi príde len na škodu to že je ponúknuté odhalenie prevedené v ľahkosti ktorá mu až tak nesadne. Lebo miestami tá otvorenosť a odľahčenosť je v rámci deju prijateľná, len záver mohol byť fakt vygradovanou dramatickou bodkou za rozoberaným súdnym sporom. /80%/ ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Nejdříve musíte úspěšně zvládnout test monoklem. 1) Průhledná zápletka a snadno předvídatelná první pointa zařazují tuto detektivní inscenaci k mnoha jiným podobným počinům._____ 2) Spoiler! Druhá "šokující" pointa nemá hlavu ani patu. Logický příběh nemůže přece končit naprosto nesmyslným jednáním hned několika postav, jejichž chování není okolnostmi nijak vynuceno. Snaha Agathy Christie o efektní závěr tu převážila nad selským rozumem._____ 3) 58letý gay Charles Laughton (tlustý advokát sir Wilfrid) si, jak už nejeden divák konstatoval, ukradl celou show pro sebe. 51letý scénárista a režisér Billy Wilder opatřil svérázného advokáta komediálními rysy a z pochmurné detektivky se náhle stala téměř komedie. Mně se to líbí, ale dramatickému napětí to neprospělo._____ 4) Zmínku si zaslouží i 77letá Una O´Connorová (služebná Janet) za svou poslední filmovou roli a snad i již 56letá, ale stále půvabná bisexuální Marlene Dietrichová (žena obviněného Christine)._____ 5) Film jsem ke své škodě sledoval v českém dabingu. Chybné používání titulu sir v češtině spolu s nepěkným zvukovým pozadím k příjemnému zážitku nepřispělo. ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Mám rád Agathu Christie, protože dala světu Hercula Poirota a protože napsala tuto geniální hru. Mám rád Billyho Wildera, protože byl perfekcionista a tento film (stejně jako mnohé jiné) je na první pohled bez chyby. Na druhý pohled je však geniální. Mám rád filmy ze soudního prostředí. Mívají propracované dialogy a přitom operují na velmi malém prostoru, ve kterém ten chytrý slovní ekvilibristikou zamete s tím blbým. Mám rád Marlene Dietrich. Pro její krásu i v sedmapadesáti letech. Další majstrštyk, který budete napjatě sledovat do poslední chvilky. A kdo zná Agathu Christie ví, že jistý si bude až po "The End". Mám rád tento film. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Aj keď bežne detektívky nemusím, tak táto ma bavila od začiatku vďaka dosť humornému pojatiu. Hlavný obhajca a jeho neustále hašterenie so sestričkou kvôli jeho zdravotnému stavu ma zakaždým rozosmialo. Prípad sa zdal na prvý pohľad jednoduchý, ale obžalovaný bol strašné neviniatko na to, aby človek uveril tomu, že je vrah. Namiesto klasického otravného pátrania sa v druhej polovici film presunul pred súd, čo ma zase vždy bavilo. Paradoxne ale súdny proces ma trochu sklamal, lebo mi nepripadal dostatočne napínavý. Necítil som dostatočne behom neho, že to má obžalovaný u poroty spočítané, alebo že sa karta obrátila. Asi za to môže to odľahčené pojatie. Celý čas to bola skôr len taká sranda. No a potom tu je prekvapivé a temné rozuzlenie, ktoré dá jednaniu niektorých postáv konečne zmysel. Napriek tomu ma to ale nedostalo do kolien ako u Prvotného strachu a podobných filmov. Odhalenie bolo na mňa príliš zbrklé. Možno bola Marlene Dietrich v úlohe mrchy až príliš dokonalá. Neviem, či na druhý pokus bude film fungovať lepšie ako je to u týchto filmov zvykom. Nejak nemám chuť si to zopakovať, aj keď je to skvelá detektívka, ktorá ani na chvíľu nenudí. 8/10. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Už se vám někdy stalo, že vám film po jeho skončení vzal veškerá slova a přitom jste plní tolika pocitů, které bohužel beze slov nezvládnete vyjádřit? Tak to je přesně případ tohoto skvostu, který se zrodil pod rukou génia a za dozoru génia byl převeden na filmové plátno. Film začíná zcela tradičně a připomíná klasickou hru boje za svobodu nevinného. Netradiční se začne stávat ve chvíli, kdy člověk spatří Charlese Laughtona - postaršího bývalého advokáta, silně paličatého, arogantního a nekonečně ctižádostivého člověka, ovšem se smyslem pro čest a spravedlnost, sedícího na smrtelné posteli, který se nechystá prožít zbytek života odpočinkem. I přes přísný zákaz si nedokáže ze života odmyslet své doutníky a brandy. Jeden takový doutník, respektive oheň k jeho zapálení mu zařídí nový případ, který se zdá zcela všední a prakticky nevyřešitelný, což je pro pro našeho advokáta ta nejlepší motivace. Samotný soudní proces je plný velmi zajímavých argumentů nečekaných zvratů a je patrné, že ho nepsal žádný idiot. V tuhle chvíli musím svůj komentář ukončit, protože to bylo přání samotného režiséra. Mohu ho tedy jen velmi silně doporučit. A protože jsem v poslední době viděl velmi mnoho filmů téměř nulové kvality, tak je tento takovým malým zázrakem a mohu tedy své doporučení doporučit i nejvyšším možným hodnocením. A rychle než si to rozmyslím. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (11)

  • Una O'Connor, v úlohe pani domácej obete vraždy pani French (Norma Varden), si ako jediná z hercov zahrala divadelnú rolu aj vo filme. (marlon)
  • Dopisy, které byly použity jako důkaz, by ve skutečnosti neuspěly, protože každý důkaz musí být dodán před soudním líčením a musí být i doložen jeho původ či zdroj. (Listeroman)

Související novinky

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (více)

Reklama

Reklama