Smolný pich aneb Pitomý porno

• Slovensko Smolný pich aneb Pitomý porno (více)

Kariéra učitelky Emi se ocitne v ohrožení, když se na internetu objeví video, v němž se oddává sexu se svým manželem. Nenápadná třicátnice je proto postavená před rodiče svých žáků, kteří mají rozhodnout o jejím setrvání v učitelském sboru na prestižní střední škole. Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení. (Aerofilms)

nascendi

Zvláštny film , nejednoznačne hodnotiteľný. Čítal som o ňom článok a napadlo ma pozrieť si ho. Prekvapilo ma, že je označený ako erotický, pretože rozlišovať medzi erotickým a pornografickým filmom nie je ťažké. Prvá tretina ma zaujala najviac. Prechádzka  mestom bola poučná a blízka všetkým postsocialistickým mestám. Ošarpanosť budov, rozkopané ulice, množstvo hlučných a agresívnych ľudí a bezperspektívnosť, ktorá z toho všetkého dýcha, to poznám. Druhá časť bol akýmsi kaleidoskopom režisérových nápadov a v tretej sa už film dostal do šablóny a postupne sa stával nevierohodným. Napriek tomu si priemerné hodnotenie u mňa zaslúži. ()

M.i.k.e

Rumunská kinematografie je pro mě terra incognita a jméno Radu Jude pro mě bylo taktéž úplně neznáme a něco mi říká,že to byla chyba.Smolný pich je totiž vynikající,nepříjemný,vtipný,potměšilý a hravý.Potom co mě režisér nechal půlhodiny přemýšlet nad tím jaký bude mít rumunská dopravní situace a obliba v parkování na chodníku vliv na příběh - popřípadě zda to není nějaká skrytá analogie,mě ve druhé části donutil nejen přemýšlet,ale také se nahlas smát a následně ve třetí části dokázal v podstatě to samé a ještě mě donutil se vedle toho cítit nepříjemně.Z komentářů jsem si domyslel,že Smolný pich není režisérův nejlepší kousek,ale moje první setkání s ním dopadlo mnohem lépe než sem čekal/doufal...85% ()

Hamaradža

Mieri to v podstate dobrými smermi a je to veľmi fajn v jednotlivostiach. Prvý akt je uťahaná európska festivalovka, druhý je (celkom v poho) Trierovská powerpointová prezentácia so sociálno-historicko-kritickým podtónom na rôzne témy (a nie vždy som si bol istý, ako súvisia s hlavnou dejovou linkou) a ten tretí sa konečne dramaticky rozbehne (!) a konečne aj drží divácku pozornosť a záujem. Skončí však pri "slapstick comedy", ktorá na chvíľu určite pobaví (a príjemne vybúri frustráciu vnímavého diváka), ale vo výsledku vlastne nič nerieši. Nefungovalo mi to ako homogénny celok, napriek netradičnej forme to nič nové nepovedalo a úprimne, trochu som si prial aby to bolo natočené konvenčnejšie, ako napríklad Vinterbergov Jagten (taktiež o sociálnom lynči nevinného človeka). ()

m.a.t.o.

„Minulý rok sme tu mali učňa.“ – „Toho paka?“ – „Áno, dostal za úlohu vyrobiť stuhu na veniec s nápisom 'Odpočívaj v pokoji' na oboch stranách. A on na ňu napísal 'Odpočívaj v pokoji na oboch stranách'.“ WTF? Prvú polhodinu obdivujeme "krásy" Bukurešti, pričom sa stretneme so zopár miestnymi idiotmi. Druhú polhodinu nám režisér púšťa akýsi dokumentárny exkurz do rumunskej minulosti (to bolo akože už úplne wtf). No a v záverečnej polhodine sledujeme nepodarenú variáciu na Dvanásť rozhnevaných mužov. Ak bol zámer filmu kritika dnešnej spoločnosti, tak nevyšiel. Ale ak bol zámer filmu poukázať nato, že v Rumunsku sa to len tak hemží debilmi, hulvátmi, rasistami a anitsemitami (čo si osobne nemyslím), tak potom splnil svoj účel na 100 %. Bohužiaľ moje hodnotenie bude o niečo nižšie. 10 % ()

berusche

Trier fakt ne. Protože Trier má gradující příběh, ve kterém tu nihilitu a hnusotu lidského pokolení vysvačí s nadsázkou a suverenitou jemu vlastní. Tohle je smutná snaha ukázat, jak vošklivý to jako na tom světě je. Ale naprosto lacině a prvoplánově. A ty voe, ta myšlenka s tím Aténiny štítem byla ubohá. Jednu si zaslouží akorát ty růžový předěly. ()

• Film bol v USA vydaný bez ratingu, pretože MPAA požadovala niektoré úpravy, aby mohol mať aspoň rating NC-17. (m.a.t.o.)
  • Incident učiteľky pri aute na chodníku v 18. min. – má rozpustené, voľné vlasy, po odchode už má znovu vrkoč, cop. Tašku má na ľavom pleci, potom na pravom. (GabrielGabko)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD