Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Streeper

Moje milovaná Audrey v roli roztomilé a naivní princezny, která se rozhodne zažít normální život v Římě. Chemie mezi ní a Gregorym Peckem byla naprosto hmatatelná navzdory tomu, že mi Gregory ze začátku nebyl úplně sympatický. Postupem filmu si mé srdce ale taky získal. Audrey byla skvělá, roztomilá a naivní, dala do té role vše, co tam mělo být. A ta černobílá kamera byla božská. Prostě krásný kousek klasické kinematografie, který stojí za to vidět. ()

zette

Jedna z nejznamejsich pohadek pro dospele. Cely film pusobi strasne naivne, coz tedy u komedie muzeme tolerovat, stejne tak i smyslenost princezny a odkud vlastne byla. To jak ale spala na ulici a jeji podivne motani se ( zvlast, kdyz rikala, ze nic nepila, snad si ani nic neslehla:-) a rikala, ze je omamena stestim ), jsem vazne nepochopil. Nejvetsi kanka na filmu. Dale zde najdeme i spoustu nesmyslu, jak si treba za 1000 lir koupila neco na trhu ( vypadalo to jako boty ), zasla k holici a jeste ji vyslo na zmrzlinu... Od kavarny kdy se ke dvojici ale prida fotograf film trosku nabere na sile a rozjede se. Je zde i nekolik vtipnych ( nebo spise milych ) situaci. Velke plus je i prostredi ve filmu, tedy krasny Rim. Davam slabsi 4 hvezdicky a neubranim se mirnemu zklamani, myslel jsem, ze to bude lepsi. ()

Lopic

Vždycky když dlouho odkládám nějakou klasiku, tak se mi nakonec strašně líbí. A to byl přesně případ Prázdnin v Římě. Z Audrey Hepburn sem nemohl spustit oči od začátku do konce a Gregory Peck mi přišel taky skvěle obsazenej, i když tu někteří uživatelé píší, že je prkennej, mě se ani nezdálo. No a co říct ke konci? Jen že sem ho moc nečekal a o to víc mě potěšil. ()

Trainspotter

"CHARMED." --- Řím je otevřené město a je jedinou evropskou metropolí, kterou jsem měl tu čest navštívit a proto říkám, že Řím nikdy nebyl krásnější, malebnější a poetičtější a Italové nikdy nebyli vřelejší a ve filmu opravdovější, protože jsem celou dobu měl pocit, že sleduju reálný snímek ze života opravdové princezny, která si chtěla trochu vyhodit z kopýtka. Říme, miluji tě, ale tyto prázdniny mohly mít trochu svižnější úvodní tempo. AR: 1,37:1 - Academy ratio ()

zuzinka2

Nádherná romantická komedie, která strčí všechny svoje současné kolegyně hravě do kapsy. Audrey Hepburn je naprosto okouzlující a působí v roli princezny přesvědčivě stejně jako šarmantní Gregory Peck představující velmi svérázného novináře. ()

nithiel

Tenhle příběh, být natočen v dnešních dobách, by stoprocentně byl rozcupován kritiky na kousky kvůli své bezbřehé naivitě, víře v lidskou dobrotu. A právě v tom tkví jeho krása. Tohle je prostě asi nejnádhernější pohádka, kterou jsem kdy viděl, všechno je v ní dokonalé - od herců v hlavních rolích (tady si nemůžu pomoct, ty dlouhý vlasy jí slušely víc) přes skvělou práci režiséra až po skvěle promyšlený scénář. Takový film už nikdy nikdo nenatočí. ()

ifa

A je to takové milé a svěží a krásné a letní a romantické a usněvavé a zasněné a černobílé a všichni jsou tam krásní a všichni se pěkně smějí a dva jsou tam pak zamilovaní a na ty dva si vždycky vzpomenete, jakmile někdo vzpomene Řím, a jak se říká, všechny cesty vedou do Říma, a správný filmový fanda by měl používat-všechny cesty vedou k Prázdninám v Římě, čím dřív po ní půjdete, tím líp a tím častěji vracet se opět budete. ()

Crawler-D

V dnešní době vzniká spousta filmů na podobné téma, ale žádnému se nepodařilo být přesvědčivý, natožpak získat Oscara za námět. Díky fantastickému herectví Audrey Hepburn a umně vystavěnému příběhu to právě tady funguje. ()

snob

Nesmírně roztomilý film. Ženskost Audrey Hepburn je tolik opravdová, tolik ženská. Kam se na tuto krásu hrabou dnešní odrůdy na vyzáblé žebro s uměle vytvořeným poprsím, které jim leze i tam kde nemá. O kolik je krása ženy krásnější, když je zahalená a tajemná. Ta dnešní móda vyhřeznout lidem na oči kdejaký centimetr intimních partií je tak neerotická a odpuzující. Kdo by se divil, že je tolik homosexuálů. Taky se jím asi stanu. Je to velmi přitažlivá branže lidství. Za deset let abychom se připravili na módu vyhřezlých žaludků a stydkých pysků. Bože, bože. Kam jsme se to dopracovali. Tam kde dřív láska byla láskou je teď jenom obscénost a kde dřív byla obscénost je teď porno. Evoluci člověk nezastaví. Ale lásky je mi líto. ()

sulimo

Pro mě jeden z nejkrásnějších filmových romantických příběhů vůbec. Je obdivohudné, že po šedesáti letech, to nepůsobí kýčovitě, což je u většiny takto starých snímků takřka pravidlem. Naopak to působí ve všech směrech naprosto správně tak, jak má pravá romantická komedie/drama působit a současné romantické záležitosti mohou na Prázdniny v Římě ledatak vzhlížet z bahnitých vod podprůměru až odpadu. Prostě nadčasová záležitost a perla stříbrného plátna s hvězdami první velikosti, a na kterou když se aspoň jednou za rok nepodívám, tak to nejsem já. Nádhera. ()

campix

Kolik znáte filmů podobného ražení, kdy se žena či dívka z královské nebo velmi zámožné rodiny spustí s níže postaveným mužem a i přes některé problémy se do sebe zamilují. Ano opravdu je jich spousta. Ale proč jsou Prázdniny v Římě tedy tak jedinečné ? Především jsou už z roku 1953 a stali se naprostým kultem romantických komedií, navíc v hlavních rolích jsou megahvězdy té doby - Audrey Hepburn ( které ty dlouhé vlasy sluší o něco více) a také elegán Gregory Peck. Také je film lehkou cestománií po tzv. věčném městě a to sebou nese i podmanivou atmosféru. Oscary zasloužené a obdiv generací také, jen tu pátou hvězdu zatím nepřidám. ()

Joges

Dokonalý film po všech stranách, od námětu až po herecké výkony. Scénář dotažený do důkladných podrobností a maličkostí předčí i filmy z poslední doby. Některých chvilek, náznaků, dvojsmyslů a komických situací si vyloženě užívám. Je mi jedno, že Prázdniny v Římě jsem viděl už více jak desetkrát, tento film mě nikdy nenudil. Zvláštní, i snímek starý přes šedesát let dokáže chytnout za srdce. Díky, Audrey. ()

tomtomtoma

Je to sladké, rozpustilé, laskavé, romantické. A je to důstojné a noblesní. A těch památek města jménem Řím. Je to konejšivé pohlazení, kdy se mohou všichni na chvíli zasnít a prožít chvilky uspokojení. Princezna Ann (vynikající Audrey Hepburn) potřebuje prožít maličký kousek svého života jako obyčejný smrtelník. Všední věci si užívá intenzivně. S vědomím, že je to pouze jedinkrát v jejím životě. Novinář Joe Bradley (jak jinak, než dobrý Gregory Peck) touží po senzaci. Dostává místo toho nepoznané pocity. A odměnou za jeho průvodcovskou cestou životem, mu je ten nejsladší polibek. Z dalších rolí: fotograf a Joeův kumpán Irving Radovich (Eddie Albert), šéfredaktor a Joeův šéf Hennessy (Hartley Power) a přísná princeznina ochranitelka hraběnka Vereberg (Margaret Rawlings). Film je na vysoké úrovni. Nepostrádá vtip, šarm, dráždivé představy, chvilky štěstí z přítomnosti, zodpovědnost, radost a vznešenost. Ach, ta platonická láska. ()

C0r0ner

Moje historicky asi první setkání s černobílou tvorbou Američanů. Přistupoval jsme k tomu s velkým despektem založeným na znalosti naivity tehdejších filmů. Jaké ale bylo moje překvapení, když se z toho vyklubala taková veselá, milá a zábavná taškařice, která bez problému strčí do kapsy většinu dnešních filmů. 90% ()

Cheeter

Moje hodnocení ovlivnil dost žánr filmu a motivy v něm použité. Romantické filmy nejsou zrovna moje oblíbené, děj je dost jednoduchý, v pozdějších filmech se objevuje velmi často, ačkoliv věřím, že dobové mohlo jít o převratný film, tak u mě tolik nezabodoval. Nicméně některým momentům jsem se zasmál a kvalitní zpracování snímku nemohu upřít. ()

Wormboy

Skutocne krasny film tvoriaci zakladny pilier zanru s neodolatelnym parom stojacim absolutne v popredi...a na druhy krat rovnako dobry. ()

PEEPA

Krasny, prijemny a hrejivy film s velice dobrym Gregory Peckem (ktery je o dost snesitelnejsi nez ve vetsine podobnych roli Cary Grant) a se sladkou a opravdu velice krasnou Audrey Hepburn. Neni to nuda, to v zadnem pripade, je to prijemna zalezitost s roztomilou hlavni predstavitelkou, uz kvuli ktere clovek neodtrhne oci po celou dobu filmu :-) ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)