Reklama

Reklama

Žena za pultem

(seriál)
  • Slovensko Žena za pultom
Komedie / Rodinný
Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 45–58 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hrají:

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř (více)
(další profese)

Epizody(12)

Ľudské príbehy spoza pultu fiktívneho socialistického obchodu... Prvý diel seriálu Anna nastupuje vovádza diváka do jedinečnej predajne potravín, ktorá je niečím neobvyklá. Je akoby z inej krajiny - plná tovaru, dokonca aj zo zahraničia. Dalo by sa povedať, že pripomína Tuzex z tých čias. Anna Holubová nastupuje na miesto predavačky na oddelenie lahôdok. Jedinečnosť príbehu od začiatku stavia na skvelých dialógoch, situačnom humore a opravdivých ľudských vzťahoch. (RTVS)

(více)

Recenze (424)

Gary 

všechny recenze uživatele

Seriál vůbec nepatří mezi extrémně "rudé", jak tady spousta uživatelů píše. Myslím si dokonce, že se mladá generace dívá na Ženu za pultem s předsudkovým odporem, aniž by viděli alespoň jeden celý díl (vlastně by mě docela zajímalo, kolik ze čtyř a půl tisíce hodnotících Dietlův seriál vůbec vidělo), ale to už je zkrátka na csfd zvykem. Viděl jsem všech dvanáct dílů a musím říct, že oproti novým televizním výplodům (Cesty domů, Ordinace, Ulice...) se jedná o kvalitně napsanou, zahranou a natočenou produkci! Samozřejmě chápu, že leckoho nemusí bavit osudy obyčejných zaměstnanců prodejny a jedné zásadové prodavačky z lahůdek. Taky vidím spoustu chyb, které seriál má (nacpaná prodejna v roce 1977 je opravdu pohádkou a postava Jiřiny Švorcové je někdy absolutně neuvěřitelná). Největším problémem je však milenecká dvojice Švorcová-Haničinec. Haničincův statik je tak nesnesitelně nevykreslená, temná postava a za celých dvanáct dílů se o něm dozvíme jen to, že žije s otcem a miluje Annu Holubovou! Ale klady převažují. Baví mě časové dělení seriálu i soustředění se na vedlejší postavy. Baví mě herci v čele s Menšíkem, Maciuchovou či Hanzlíkem. Nebaví mě však automatické, zmedializované odmítání seriálu jako komunistického braku! ()

Havenohome odpad!

všechny recenze uživatele

Najlepšie bude, keď to vymenujem. Seriál Žena za pultom bol ideologický obežník, ktorý vám mal potvrdiť, že : 1.) Fúzatá žena so zrasteným obočím je najväčší sexsymbol, ktorý chcú pretiahnuť všetci muži v okolí 2.) Umastení neschopáci s výzorom uchyláka, čo si nevedia kúpiť ani vlašský šalát sú najlepšia partia do vzťahu. 3.) Koktavých a inak postihnutých ľudí treba ľutovať a správať sa k nim ako k menejcenným chudáčikom. 4.) Populárna hudba, móda a filmy v kine zaujímajú len mladých a neskúsených ľudí, ktorí čoskoro zistia, že je to len rozmar dospievania. 5.) Dovolenka v Krkonošiach vždy lepšia ako more, v mori by ste predsa mohli chytiť AIDS! 6.) Štrbavé obézne zatrpknuté dôchodkyne si čoskoro rozchytajú dobre zabezpečení vdovci 7.) Žena je v zásade len bytosť, ktorej úlohou je variť a starať sa o deti alebo o umasteného neschopáka s výzorom uchyláka. 8.) Nikto by nemal mať svoje súkromné myšlienky, aj s intimnosťami by sme sa mali zverovať všechápajúcemu nadriadenému v práci, ktorý vždy pomôže a poradí .................Takto by sa dalo pokračovať do nekonečna pri analýze každej jednej scény. Každá nesie svoj jasný výchovný podtext. Odporúčam pozrieť všetkých dvanásť dielov pekne za sebou, je to dokonalá učebnica normalizačnej hodnotovej abecedy. Je to sci-fi, nonsens, najtríznivejší erotický film všetkých čias, v ktorom sa nesúloží, hypnotické afrodiziakum pre zúfalých zákazníkov pred prázdnotou zývajúcim regálom v sámoške, apoteóza komunistickej strany ako si ju predstavovali najpravovernejší zástancovia Husákovej politiky, do detailu vybrúsená kráľovná žánru komunálna satira, seriál kvôli, ktorému sa Menšík uchlastal k smrti a kvôli ktorému skočil Hrzán z okna. ()

Reklama

SLOTH 

všechny recenze uživatele

kdyz jsem byl maly videl jsem par dilu... u jednoho dilu jsme se zastavil a dival se na nej se zaujetim ...byl to dil kde po ,,sichte,, vladimir mensik jde a uklouzne po ledu ... po teto scene jsem se zeptal otce : proc se mu vsichni smeji vzdyt si mohl ublizit.? otec odpovedel: ,,za totality to byla sranda...komunisti jsou idioti....,, a ja pochopil....................:) hvezdicka za to ze svorcova je stale aktivni a recituje komunisticke basne:) aby lidi nezapomeli ze peklo ma mnoho podob ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Seriály byly odjakživa diváckým fenoménem, tím spíš, když je stvořil mistr dialogů a příběhový kouzelník Jaroslav Dietl. Co tedy hraje ve prospěch dnes prvoplánově odsuzované Ženy za pultem? Prodavačská story je z valné části o milostných problémech, svatbách a rozvodech, tedy o tématech vždy spolehlivě zabírajících. V mozkovém centru, za které si autor zvolil šatnu samoobsluhy, hrdinky stále probírají a řeší, kdo s kým, o čem, proč, pro koho, a odtud se pak rozbíhají dějové linky jednotlivých epizod. Tu někomu onemocní dítě nebo naopak dorostlejší potomek neudělá zkoušku na vysokou školu, jindy je někdo podveden svým partnerem či je ostatním představen někdo nový. Řeší se kauza ztracené láhve koňaku, nástup nové učnice či mimořádná směna o Vánocích. Zkrátka vše, co patří k životu jednoho obchodu a jeho vesměs ženského personálu. Dokonce se o slovo přihlásí i ženská emancipace... Snad jen v jediném Dietlova obchodnická pohádka nekopírovala realitu – v prezentaci širokého sortimentu zboží; nicméně ideologická stránka věci byla v rámci možností maximálně potlačena a koneckoneců už dobová kritika úpěla a psala cosi o televizní červené knihovně. Velkou váhu, tehdy i dnes, mají ovšem herecké výkony, které lze jen stěží zpochybnit. Vladimír Menšík, Zdeněk Řehoř, Hana Maciuchová, Dana Medřická, Slávka Budínová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Jaromír Hanzlík i tisíckrát proklínaná Jiřina Švorcová, která (nejen) v roli Anny Holubové dokázala, že je vskutku velkou herečkou. Možná, že ten seriál svým pomalejším tempem a statickým způsobem natáčení zestárl. Jistě, ve srovnání se současnou produkcí, jejíž obsah divák někdy díky klipovému střihu nestačí ani postřehnout, nemůže obstát. Jenže co když v případě Ženy za pultem i dalších socialistických seriálů nejde ani tak o nostalgii, jako o přirozenou poptávku po seriálech z prostředí, které zná každý. A ještě něco. Dnes mají tvůrci možnost psát svobodně, mohou být otevření, mají podmínky, o jakých se tehdejším scénáristům nesnilo. A přesto se velmi často nedaří. Dialogy váznou, postavy jsou neživé, zápletky banální. A tak nezbývá dodat, že představa, že by nekorunovaný "král seriálů" Jaroslav Dietl žil dnes, je velmi inspirativní. ()

Morloth 

všechny recenze uživatele

Ideologicky jistě pochybné, v rovině milostných vztahů naivní, místy nesnesitelně otravné - zejména scény z domácího prostředí - jak koukám na Dietlovy seriály, tak ty mu prostě nešly - místy nudné. To nic nemění na faktu, že děj odsýpá a seriál udrží u obrazovky. Dudek byl kvalitní televizní režisér a na seriálu je vidět, že rozuměl tomu, co dělá. Ženu za pultem nad vodou drží i herci. S jakou elegancí pronáší Menšík ty nesymsle, je takměř na poklonu. Jen poznámka: Kaviár si u nás koupíte. Skotskou whiskey si u nás koupíte. Tropické ovoce rovněž. Švorcová jako femme fatale? K nezaplacení. ()

Galerie (118)

Zajímavosti (68)

  • Úvodní záběry na zboží na začátku každého dílu byly předtočeny a pro každý díl seskládány jinak. Proto se i několikrát opakují detaily různých sortimentů. (Robbi)
  • Seriálová predajňa, bola postavená ako provizórium, keď bola v rekonštrukcii stará Smíchovská tržnica. Táto zhoda okolností bola pre filmárov veľmi výhodná, pretože dostali zariadenú predajňu. (Raccoon.city)
  • Vedenie komunistickej strany preberalo posteľové scény hlavnej hrdinky seriálu s pochybnosťami, či je vhodné, aby "súdružka žila tak neviazaným sexuálnym životom". (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (více)

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (více)

Reklama

Reklama