Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017 Autor Bart

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého Honzu viděl ve školním dramatickém kroužku recitovat Karel Höger, který mu poradil, aby se dále věnoval hereckému umění. Do angažmá Národního divadla, kde hrál již jako posluchač DAMU a kde se ho ujal režisér Otomar Krejča, ho doporučila Vlasta Fabianová. Tříska se stal ihned jedním z pilířů a oživením hereckého souboru. Jeho přitažlivá tvář, atletická postava, podmanivý hlas, temperament a vitalita mu přinesly role mladých, nevyzrálých a tápajících mužů, kterým Tříska vtisknul svůj jedinečný psychologický vhled. Stal se tak vzorem mladého publika Národního divadla (např. legendární inscenace Romea a Julie). V roce 1965 odešel s Krejčou, životní hereckou partnerkou Marií Tomášovou a dalšími kolegy do vznikajícího Divadla za branou, kde se výrazně podílel na formování této jedinečné scény. Po zrušení divadla v roce 1972 a krátkém hostování na Kladně, se stal v roce 1974 členem Městských divadel pražských. V roce 1977 se rozhodl emigrovat, ale i ve Spojených státech amerických si dokázal vybudovat hereckou kariéru.

 

Herecký naturel Jana Třísky byl velmi obtížně použitelný pro tehdejší témata filmové výroby a tak se pro něj stala stěžejní práce televizní. Tříska dokázal vyniknout právě tam, kde se televizní inscenace nejvíce přiblížila té divadelní. Již od konce padesátých let hrál na televizní obrazovce a vytvořil zde velké množství výrazných postav (Jejich den, Romance štědrovečerní, Domácí víno, Ženitba, Vyloženě rodinná historie, Radúz a MahulenaDon Juan, Poslední dopis, Královský gambit). Třísku znali i ti nejmenší diváci díky postavám ve velkém množství televizních pohádek (Popelka, Kacafírek, Hádavá pohádka, Drobínek, Růže a prsten, Muzikant, Královská ozvěna, O ševci Matějovi) a také ti seriáloví (Hněvkovský z F. L. Věka, epizoda Strach ze seriálu 30 případů majora Zemana). První filmovou rolí Jana Třísky se stala v roce 1956 titulní role ve filmu Váhavý střelec, kde se objevil po boku Jaroslava Marvana. Do emigrace vytvořil v české kinematografii na čtyřicet filmových rolí z nichž nejvýznamnější bezesporu jsou Koval z kriminálky 5 miliónů svědků, zamilovaný voltižér Vincek v dramatu Lidé z maringotek, závodník Fencl (Čtyři v kruhu), nebo lupič Duda (Hra bez pravidel). V 70. letech se výrazněji prosadil ve slovenské kinematografii (Dosť dobrí chlapi, Život na úteku, Do posledného dychu, Tetované časom). Jedna z posledních předemigračních rolí byl doktor Houdek v komedii Na samotě u lesa.

 

Jan Tříska se z emigrace nikdy fakticky nevrátil. Jeho domov zůstal v Los Angeles. Nicméně po roce 1989 navázal téměř okamžitě spolupráci s českou kulturou, která časem ještě více zintezivněla. Legendárními se staly jeho role v Letních shakespearovských slavnostech (Král Lear), kde vystupoval od roku 2002. Hostoval ale i na jiných scénách (Divadlo Na Jezerce, Archa). Velkým comebackem se pro něj stal učitel Igor Hnízdo v komedii Obecná škola, na kterého navázal dalšími výraznými rolemi ve filmech Řád, Želary, Horem pádem a Máj. Poslední filmovou rolí zůstává dědeček ve Svěrákově filmu Po strništi bos. Celoživotní partnerkou mu byla herecká kolegyně Karla Chadimová. Jan Tříska je mimo jiné držitelem státního vyznamenání Medaile III. stupně za zásluhy udělené Václavem Havlem v roce 2002.

Reklama

Související novinky

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (více)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Letos se v obou Těšínech budou slavit prázdniny s filmem. Na přelomu července a srpna se po pandemické přestávce diváci setkají naživo v rámci filmové přehlídky „Kino na hranici”. Co je čeká? „Loňský… (více)

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (více)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (více)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (více)

23. Ji.hlava je tady

23. Ji.hlava je tady

10.10.2019

Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud… (více)

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (více)

Václav Havel hrdinou nového filmu

Václav Havel hrdinou nového filmu

27.08.2019

Režisér Slávek Horák v těchto dnech rozjel natáčení nového filmu inspirovaného disidentskými léty Václava Havla mezi roky 1968 a 1989. Hlavní hrdina se v něm tak mění z úspěšného dramatika v… (více)

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky

10.03.2018

Předáváním výročních 25. Českých lvů provázela slovenská moderátorka Adéla Vinczeová. O hudební složku večera se postarala nominovaná muzikantka Vladivojna La Chia. Večer také narážel na současnou… (více)

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (více)

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

23.05.2024

Přípravy dalšího filmu ze světa Jurských parků a světů je v plném proudu a v těchto dnech stále probíhá zběsilý casting zcela nových tváří do legendární dinousauří franšízy. A jak se zdá, už víme, na… (více)

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

Nejnovější novinky

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

dnes

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Marvelovský Blade je opět v problémech

Marvelovský Blade je opět v problémech

včera

Je tomu už pět let, co byl producentem Kevinem Feigem oznámen reboot komiksového Bladea s Mahershalou Alim (Zelená kniha, Moonlight) v hlavní roli. Snímek, který by zapadal do současného Marvel… (více)

Kultovní Posedlost dostane americký remake

Kultovní Posedlost dostane americký remake

13.06.2024

Že klasická hororová díla osmdesátých let dostávají často nové moderní pojetí zejména z rukou Američanů, to není nic nového pod sluncem. Málokdo by něco takového však asi čekal u následujícího počinu… (více)

Reklama

Reklama