Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Animovaný
  • Krimi
  • Akční

Recenze (162)

plakát

Vražda na jachtě (2019) 

O vysoká hodnocení v recenzích tohohle díla asi opravdu nikomu nešlo. Je to prostě jen taková pohodová, nenáročná letní komedie s detektivní zápletkou. Pokud jde o tu komediální složku, tak se tu spíš střídá průměrno s podprůměrnem. Pokud jde o krimičást, tak je to taková Agatha Christie pro duševně slabší. Ale já jsem teda v průběhu děje neuhodnul, k čemu to celé směřuje a kdo teda na té jachtě vraždil, to se přiznám. Kromě komedie a krimi, které tedy nijak nezáří, je tu ale ještě ta pohodová část založená na Američany idylizované letní atmosféře Evropy - a aspoň té je tu dostatek. Celkově mě to nijak neurazilo, spíš přijemně překvapilo, protože jsem ze spojení Adama Sandlera a Jennifer Aniston čekal mnohem děsivější výplod, to se taky přiznám.

plakát

Policejní odznak (2002) (seriál) 

Fantastický seriál, který rozebírá policejní práci ze všech možných úhlů - z pohledu detektivů, obyčejných "pochůzkářů", speciálního zásahového týmu i z pohledu politikaření a byrokracie. V první řadě se všechno podřizuje ultimátní zábavnosti celého konceptu. To samozřejmě přináší nějaké vady na kráse. Postavy jsou trochu "gumové" a splachovací, využívané, jak je zrovna potřeba, aby se odehrával nějaký hukot. Celé prostředí je extrémně toxické. Téměř všechny hlavní charaktery v průběhu 7 řad nějakým způsobem interagují a během těchto interakcí dochází z velké části k nepříjemným konfliktům. Uzavírají se chatrné aliance, kdy postavy musí táhnout za jeden provaz, aby na sebe v další sérii začali útočit - každý samozřejmě z pozice své pravdy nebo za účelem ochrany vlastních zájmů. Tohle by dlouhodobě dokázal snášet jedině člověk s hroší kůží nebo psychopat. Když si ale odmyslíte tuhle určitou neuvěřitelnost, tak dostanete seriál, který je zábavný téměř (po odečtení teploušské gay zápletky a podobných zbytečností) od první do poslední minuty a zároveň staví diváka před určitá těžká morální dilemata, kdy jednu chvíli cítí sympatie k padouchům nebo zkorumpovaným poldům a v dalším okamžiku rozumí snaze těch skrz naskrz dobrých policajtů, právníků nebo lidí okolo dělat správně svou práci za každou cenu nebo jednat lidsky. Ale nikdy nic není zadarmo. Každý dobrý úmysl je zaplacen ústupkem a každá nepravost je připsána na účet, který dříve nebo později bude nutné zaplatit. A v seriálu často bohužel platí i nevinní... Divák se taky přistihne, že v průběhu sledování se mění jeho obliba jednotlivých charakterů, protože v určitý okamžik každý z nich provede čin, se kterým se nelze ztotožnit, zachová se někdy podle, jindy zbaběle, příliš úzkostlivě, násilně, zbytečně... aby o pár dílů později provedli něco čestného, úctyhodného nebo sympatického. Já za sebe můžu říci, že v určitý okamžik jsem alespoň krátkodobě neměl rád každou z hlavních postav, což je pro mě nejspíš něco nového. Nejoblíbenější postavou bych za sebe zvolil detektiva "Dutche" Wagenbacha, kdyby někoho zajímal můj názor do pomyslné ankety. Dál je dobré zmínit i to, že v určitých momentech je seriál opravdu vtipný a dá se u něj nahlas zasmát. Není to jen samý konflikt a brutalita. Až si skoro přejete, aby spolu postavy policistů začali trochu kamarádit, když je přece zřejmé, že všichni sledují stejný cíl, jen každý z nich k jeho dosažení používá jiné metody. Jenže jakákoliv idylka je tu pomíjivá. Přes některé věci se prostě přenést nejde a v 7. sérii už jde i veškerá legrace stranou a seriál vyvrcholí neuvěřitelně silným závěrem.

plakát

Babel (2006) 

Působivá režie. Ale scénář jakoby na objednávku: "Udělej to tak, ať je vidět, jak se osudy lidí na různejch místech světa můžou navzájem nečekaně ovlivňovat." A tak tu máme americký pár, který prochází manželskou krizí, jejímž řešením je zřejmě jedině exotická dovolená v nějaký muslimský prdeli. Jejich blonďatá modrooká děcka jsou ponechána napospas mexické čmoudce, která s nima lítá přes hranici tam a zpátky jako postižená. Do mixéru jsou dále vhozeni prostí pasáčci koz, jejichž koníčkem je nechtěný terorismus a jako bonus je tu nadržená hluchoněmá japonská teenagerka. Ne, nedělám si srandu. A ne, i přes tyhle bizarní ingredience to nakonec nebyl špatnej guláš.

plakát

Kaštánek (2021) (seriál) 

Místy pěkně syrové a napumpované severskou atmosférou. Ale nebál bych se i přitvrdit - víc krve, víc uplakaných dětí, víc rozbitých osudů. Spád to každopádně má poměrně velký. Daní za to je, že některé situace a scény působí trochu vyumělkovaně. Ale pokud nemáte v seriálech rádi výplňovou vatu, tak tady jí právě zase tak moc není. Dvojice detektivů je dost nevýrazná, ale to by asi taky ani moc nevadilo. Hlavní padouch nebo padouši (ať nespoiluju jejich počet) a jejich jednání a motivace patří k tomu lepšímu, co se v kriminálkách objevuje.

plakát

Pýcha a předsudek (2005) 

Viděno podruhé. A znovu mě překvapilo, že se mi ten film líbí. Formálně všechno od kamery až po hudbu naprosto v pořádku. Příběh zajímavý, charaktery i na menším prostoru dobře vykreslené. Knihy Jane Austenové jsem nečetl. Teoreticky bych očekával, že tvořila nějakou "romantiku pro báby", ať maj nějakou tu zábavu od vařečky a hadru na podlahu, ale podle vyznění filmu to spíš byla romantika prošpikovaná velkou dávkou satiry a ironie. Hodněkrát jsem se nahlas zasmál, ať už nad potřeštěným chováním postav nebo košatým dialogům, které si vyměňovali. Žádné fuckování nebo pičování tady neuslyšíte, což je poměrně osvěžující. Ale je pravda, že v té době měli lidé často lepší vyjadřovací schopnosti než dneska. Stačí si poslechnout některé pologramotné politiky. Taková individua by se ve světě Jane Austenové dopracovala maximálně ke kydání hnoje za prasečím chlívkem - a tak by to bylo správně.

plakát

Noční let (2005) 

Vůbec ne špatný a do jisté míry atmosférický thriller komorních rozměrů. Bez nějakého hlubšího vysvětlování, pouze čistá filmařina kratší než fotbalové utkání. Jen na to asi po pár týdnech kompletně zapomenete.

plakát

Leo (2023) 

První polovina tohohle kousku by byla za pět. Ke konci už tomu trochu dochází dech a začne to víc sázet na přitroublé gagy, což je škoda. Kdybych věděl, že je to animák od Adama Sandlera, tak bych se k jeho sledování tak snadno nerozhoupal, takže jsem příjemně překvapený. Adam se fakt našel v roli staré obtloustlé ještěrky. Možná by jí i mohl obsadit do nějakého hraného filmu místo Jennifer Aniston.

plakát

Na nože: Glass Onion (2022) 

Hodně nesourodá sebranka nesympatických charakterů, kterým máte chuť od první vteřiny jednu vlepit. Ani Edward Norton s Danielem Craigem to nezachraňují, taky by jim klidně mohla jedna přilítnout. Když film rozdělíme do tří částí, tak začátek je otravný a měl jsem problém se do něj ponořit, prostředek začne být zajímavý, jakmile se ukáže, že příběh je o něco komplexnější, než se zdá na první pohled. No a konec se příliš nepovedl. První Na nože bylo ve všech ohledech mnohem lepší.

plakát

Hrubý střih (2022) 

V podstatě až do konce mi absolutně neseděly motivace jednotlivých postav. Gangsteři jsou tady opravdu velmi hloupí, neskutečně naivní a nejspíš se bojí zmáčknout spoušť, přitom hlavní hrdina je lehce prokouknutelný už od začátku - v jedné chvíli se dokonce přizná! To byl scénaristicky dost trapný moment. Dalo by se to třeba zachránit zajímavě budovaným odkrýváním jeho charakteru, ale to taky bohužel nevychází. K tomu přičteme celkově slabší, plytké dialogy a vyumělkované zvraty a vychází z toho pěkná patlanina. Ale uznávám, že pro někoho může být vcelku zábavné to sledovat. Někde jsem tady zahlédnul komentář, že jde málem o dílo na úrovni skvělé divadelní hry a pár dalších pětihvězdičkových hodnocení... lidičky, vy máte v té hlavě pochcanou slámu, nebo co?

plakát

Spotlight (2015) 

Po druhém zhlédnutí o několik let později zvedám na pět. Komorně natočené, přesto strhující drama, které důkladně rozebírá celý systémový skandál v katolické církvi okolo Bostonu a zároveň důvěryhodně prezentuje novinářskou práci, která za uveřejněním stála. Přijde mi nechutné, že někteří diváci filmu, jak je poměrně patrné z některých zdejších komentářů, postrádali explicitní scény znásilňování dětí - je jasné, že takoví pedofilní podlidé můžou fandit jedině Spartě. Fujtajxl. Styďte se.