Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Sci-Fi
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi

Recenze (5)

plakát

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016) 

Váhal jsem, jestli na tenhle film vůbec jít, recenze byly od střízlivě kritických (Kamil Fila) po poměrně dost kritické (František Fuka). Ale obě série mám velmi rád a to zvítězilo, snímek nakonec mile překvapil. Vlastně je docela zajímavé, že film je jeden z těch, co jsou spíše kriticky hodnoceny, ale tržby v kinech mají více než slušné. Následující body jsou tak i jeho mírnou obhajobou. 1) Ben Affleck mě už v několikátém filmu přesvědčil, že umí hrát, i tady v roli Batmana. Zbytek herců podal také solidní výkon (Henry Cavil, Jesse Eisenberg), potud dobré, ale na tom byla i u zmíněných recenzentů shoda. Tedy, Lex Luthor je zde cvok úplně jiným způsobem než jak ho podal Gene Hackman a Kevin Spacey Emotikona wink 2) Velké výtky byly ke scénáři. Mnoho postav, komplikovaný a zmatený děj. Mně tak nepřišel. Naopak myslím, že scénáristé pracovali s mnoha dějovými liniemi a umně je propojili. Ano, vzali si na to čas (film je dlouhý 2 a půl hodiny), ale je motivace postav a pointy děje fungují. 3) Film se bere strašně vážně..? Samozřejmě, že ano*! Je to film o Batmanovi a Supermanovi, patos tam bude (a musí být). Není a nemá to být marvelovský film (až budu chtít srandu, podívám se znovu na Deadpoola). Je to trochu idealistický film a není to cynický film. Věřím, že takový má být a líbí se mi tak. 4) Grafično a hudba jsou prý přehnané (k prvnímu) a nudné (ke druhému). To mi přišlo vysloveně divné. Jestli je B. vs. S. graficky stylizovaný, pak vcelku vkusně a ne víc než jiný soudobý film. Hudba je od Hanse Zimmera a je slušná. 5) Film je prý přehnaně akční, plný výbuchů a změť bombastických efektů. Naopak, film je ze značné části konverzační záležitost, na -- intenzivní a destruktivní -- akci také v druhé půlce filmu dojde (a vypadá dobře), ale vůči posledním Avengers to bylo střídmé (berte to ode mne jako plus). 6) Když to shrnu, film je to dobrý. A ano, je to "startovač" pro sérii "justiceleague" filmů jako konkurence DC vůči marvelovské Avengers sérii. A to je ono, tady je úhelný kámen kritiky, marvelovské filmy udávaly (a udávají) tón a recenzenti ho za posledních x let ve svých hodnoceních důsledně převzali a očekávají filmy daného typu. B. vs. S. takový není, je jiný -- ve smyslu jinak dobrý --, a celá budoucí série by taková měla zůstat, měla by odolat pokušení nápodoby jinde ověřeného. (A že mám rád obě.) Takže, tahle je to dobré, pojďte dál! * Jasně, i v původním Supermanovi je spousta vtipů (v aktuálním tedy odhadem asi dva), zvlášť takový Superman II by mohl vyprávět

plakát

Steve Jobs (2015) 

1) Dialogy, výprava (použití různého filmového materiálu pro různá období, kde si film odehrává, sedí), režie, herecké výkony (Fassbener je fantastický) v hlavních rolích. Bez výhrad. Vše je profesionální, zábavné, bez zásadních kiksů. Za sebe můžu říct, že mě film bavil, i když se skoro celý odehrává doslova za pódiem, v zákulisí, nebo – pozor – během čekání na to, až se Jobs dostane na pódium :-) 2) Hodně záleží na tom, co od filmu čekáte. Zajímá vás historie Applu? (Budete spíše zklamáni, naopak předchozí znalost v tomto směru se víc než hodí.) Zajímá vás Jobs jako člověk? (Pak je film zjevně právě pro vás určen.) Film nevysvětluje. Jste-li již zběhlí v historii Apple, určitě si film užijete citelně lépe. Nevíte-li, kdo to byl Steve Wozniak, co za firmu byl Next, nebo čím byl významný počítač Apple II, můžete dost tápat. 3) Osobně mi trochu vadilo pojetí: byl tu Apple II (1977), pak příšel Mac (1984), pak vyhodili Jobse (1985), pak dlooouho nic, až zase přijali zpět Jobse (1997), který to celou dobu plánoval. Sorkin je trochu přeceňovaný, scénář byl dost schematizující až tendenční. Apple i v době bez Jobse uvedl mnoho zajímavých a prodávaných věcí (PowerBook) a ostatně i Macintosh se stal úspěšným až poté, co byl Jobs z projektu odstaven a produkt jako takový byl významně doladěn a upraven. 4) Závěr? Na film klidně jděte (v Aeru mělo polední promítání svou atmosféru), já si ho rohodně užil. Film je za solidních 70 %. Pokud si chcete rozšířit znalosti o Apple, doporučím spíš knihy iWoz (autobiografie od Steve Wozniaka) a Steve Jobs (bigrafie od Waltera Isaacsona). Mimochodem to že, druhá jmenovaná kniha má být předlouhou pro film, jsem ve vší úctě nepochopil. A pokud vás zajímá historie PC odvětví? Vždycky jsou tu Piráti ze Silicon Valley, jako už asi věčná klasika

plakát

Marťan (2015) 

Marťan? Asi nejlepší sci-fi za poslední roky a jeden z nejlepších filmů Ridleyho Scotta (za mě číslo dvě hned po Vetřelci). Neuvěřitelný výkon, žádné "na jeho věk dobré", je to zcela excelentní práce. Ve filmu vše funguje: skvělá režie; herci (Damon se překonal, perfektní výkon); výprava (měla nádech Prométhea, kde to ale bylo často to jediné zajímavé); postavy se chovají (!) smysluplně a uvěřitelně (jak vzácné); dialogy (často spíš monology) mají hlavu a patu a přitom jsou vtipné (přitom film není komedie a tím méně parodie), ale ne prvoplánové (použitý druh humoru mi sedl); zápletka je uvěřitelná a pochopitelná i pro laika, to ji ale nečiní triviální; ve filmu se dodržuje fyzika (ještě jednou): dodržuje se tu fyzika (!); scénář je zábavný a já se jediný okamžik nenudil. Bravo! Mám-li porovnat s jiným kvalitním sci-fi filmem z posledních let, nabízí se Interstellar, oproti tomu ale je Marťan srozumitelný komukoliv a mnohem zábavnější. Doporučuji komukoliv, čekal jsem dobrý film, ale Marťan je prostě skvělý! Jednu věc mi Ridley Scott nevymluví, zakomponování všech podstatných disco hitů ze 70. a 80. let prostě nebude náhoda. Že bude jeho oblíbenou skupinou ABBA..? A vlastně nic proti tomu :-)

plakát

Terminator Genisys (2015) 

Proč..?! Přeháním. Ne, tak špatné to vážně není. První část filmu je vlastně skoro nostalgická (zvláště, když se podíváte na některé klasické scény z prvního dílu před tím, než vyrazíte na aktuální), až srdce zaplesá :-) Zbytek pak je... zábavný. Bez ironie (či snad jen malé). Jen se bojím, že nejzábavnější jsou ty části, kde to tvůrci úplně nezamýšleli. Závisí, co ve filmu hledáte. Za mě: je tam Arnold ve své nejslavnější roli, takže odpustím i, řekněme, místy poněkud "divoké" (a místy dřevácké) dialogy (tu a tam jsou to docela tvrdé lapsy) a ještě "divočejší" scénář. (Kauzalita, neslyšeli..? OK.) Ale stále jsem optimista. Jsou to solidní tři hvězdy. Celkový pocit je někde mírně nad třetím dílem. Uzavřu slovy Františka Fuky, pod která se podepisuji (a doufám, že ho cituji alespoň rámcově správně): Je mnoho horších věcí, co by člověk mohl udělat, než jít na Terminátora :-)

plakát

Jan Hus (2015) (TV film) 

Vskutku příjemné překvapení. Film má velmi dobrou výpravu, výběr, ať už autentických (nebo autenticky působících) lokací mu intenzivně dodává na věrohodnosti. A herecky je pak zvládnutý opravdu výborně, u filmů (zvlášť českých) z období středověku, ale i historie obecně, jsem měl vždy pocit, že herci hrají jakousi divnou divadelní inscenaci. Tady jim jejich role věřím (s důrazem na Matěje Hádka, Vladimíra Javorského a Michala Dlouhého). Z historického hlediska to pak je osvěžující zážitek, např. Zikmund Lucemburský není vykreslen jako "arcilotr", ale jako plastická postava s konkrétními motivacemi (což v jakémkoliv směru neznamená, že ho film obhajuje) a podobně i ostatní. Film není laciný nacionalistický apel. Druhé plus, motivace postav jsou průběžně osvětlovány formou obsáhlých (a kvalitních, což by člověk od Kantůrkové očekával) dialogů. Tvoří tak podstatnou část filmu (po Českém století začínám mít vůbec pocit, že tento žánr českým filmařům opravdu jde). Kritice je podrobována hudba, je fakt, že v některých pasážích působí trochu zvláštně (až nevhodně), ale celkově nemyslím, že se jedná o průšvih.