Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Komedie
  • Dobrodružný
  • Animovaný

Recenze (6)

plakát

Země bez zákona (2012) 

Mám rád filmy založené na skutečné události. Nejen pro ten fakt, že to drama co vidím na obrazovce se skutečně stalo, ale taky proto, že celý film je značně omezen co se týče nějakých překombinovaných zápletek nebo natahovaných závěrů. A když se k based on a true story snímku přidá navíc ještě pár výborných herců, kteří se dokážou vžít do svojí role, je se vskutku na co dívat. Shia LaBeouf hraje přesně to co má, mladšího bratra, Jacka, který ty starší přívádí akorát do problémů, ale přesto člověk cítí, že bez něj by to prostě nešlo. Jason Clark alias Howard, typický drný ožrala, kterého když něco naštve, promění se v Hulka. A nakonec to nejlepší, Tom Hardy. Forrest je ta nejdrsněji zahraná postava, co jsem kdy viděl. Natáhnul bych brka jen co by se na mě podíval zpod toho svého klobouku. Málem bych zapomněl na záporáka, resp. muže zákona, Charlieho Rakese (Guy Pearce), jen ho potkat, přetáhnu ho tyčí po palici. Zkrátka bezchybně zahrané. Drsnej film plnej ještě drsnějších postav zasazenej do už i tak dost drsnýho prostředí. „I am a Bondurant. We don‘t lay down for nobody.“

plakát

Dokonalý trik (2006) 

Nemůžu si pomoc, ale tohle je zkrátka dokonalý film. Celý příběh je vyprávěn v několika časových rovinách současně, což přidává na pocitu zmatení a je tomu tak jedině dobře. Příběh o souboji mezi dvěma kouzelníky, kteří se rozešli ve zlém po nešťastné náhodě(?). Touha po pomstě, vzájemná rivalita a všudypřítomné tajemno pohánějí kupředu tento neustále gradující příběh až k závěru, který na vše vrhne úplně nové světlo a ukáže, co je to sebeobětování… Herecký výkon jak u Christiana Balea, tak u Hugh Jackmana je na excelentní úrovni. Michael Caine jim v ničem nezaostává a Nicola Tesla v podání Davida Bowieho je velice přesvědčivě podaný. Jeden by řekl, že když se podívá podruhé na film, který už předtím viděl a který staví na závěrečném – geniálním – rozuzlení, nebude už pro něj tak zajímavý. Není tomu tak, při dalším a dalším zhlédnutí si teprve uvědomujete věci, kterých jste si předtím nevšimli a zůstali vám skryty. Celý film také dostává úplně jiný rozměr, když víte, kdo je ten „pravý“. Ať žije Christopher Nolan, opravdový kouzelník. „To tajemství máte před očima, ale nevidíte jej, protože se, samozřejmě, nedíváte správně… vlastně to ani nechcete vidět, chcete se nechat podvést.“ A ještě něco, film byl natočen podle stejnojmenné literární předlohy a pokud je jen zpoloviny tak dobrá (nevím - nečetl jsem, zatím), pak nechápu, že to není bestseller.

plakát

Sedm psychopatů (2012) 

Když jsem film viděl poprvé, opravdu jsem neměl tušení, co si mám myslet. Bylo tam sice pár hlášek, kterým se člověk od srdce zasměje, ale že by mě to nějak nadchlo, tak se říct rozhodně nedalo. Druhé zhlédnutí a určitě ne poslední, to už bylo něco jiného. Natočit film, ve kterém hlavní postavou je scénárista, co píše scénář k filmu, na který se právě díváte, je minimálně hodně zajímavé. Smekám před McDonaghem, tvůrčí genialita se mu tedy rozhodně upřít nedá. Kdybych měl film žánrově zařadit, byl bych asi v koncích, pohybuje se od černé komedie, přes krimi až po psychologické drama. Chtěl jsem napsat, že jedním ze znaků filmu je nepředvídatelnost, ale když někdo řekne, že se bude polovina filmu odehrávat v poušti a za pár minut už v poušti jste, tak nepředvídatelnost doopravdy není to správné slovo. Bezpochyby však můžu nazvat film originálním a plným humoru, psychopatů a krve. Herecké obsazení bylo perfektní volbou, je vidět, že si všichni film užívají. Nejvíce bych asi vyzdvihl výkon psychopata č. 1, nedokážu si na jeho místě představit někoho jiného. To, co dělá tento film tím, čím je, jsou určitě hlášky. -„Musíš si najít práci, kde nebudeš okrádat lidi“ Je mi 63, 20 let jsem nepracoval, kde myslíš, že najdu práci?“ „Ve vládě“ „Ve vládě? Práci kde, nebudu okrádat lidi… ve vládě“ -„Jak jde psaní Sedmi psychopatů, Marty?“ „Pomalu, mám název. Zatím ani nemám všechny psychopaty“ „Kolik jich máš?“ „Jednoho a to není ani moc psychopat, spíš buddhista. Chci, aby to celkově bylo a lásce a míru“ -„Neměla bys využívat toho, že se mi zasekla zbraň, to je pod úroveň!“ -„Ruce vzhůru!“ „Ne“ „Proč ne?“ „Nechce se mi.“ „Ale já mám zbraň.“ „No a co?“ „…“ -„Přijedu tě zabít v úterý.“ „To by šlo. V úterý nic nemám.“ I přes mnohé klady filmu nejdu s hodnocením na 5 hvězdiček, místy mi přišlo, že se film snaží dokázat až příliš, přerůstá mu to přes hlavu a stává se překombinovaným. Je ovšem možné, že po dalším zhlédnutí už to plný počet bude. PS: V Bruggách jsem zatím bohužel neviděl, ale když čtu recenze, kde mnozí považují Bruggy za dílo povedenější, určitě tu chybu napravím.

plakát

Vykoupení z věznice Shawshank (1994) 

Frank Darabont dovedl Kingovu novelu k naprosté dokonalosti. Jak Morgan Freeman, tak Tim Robbins předvedli perfektní herecký výkon. Filmu bohužel příliš nepřál rok uvedení, kdy se střetl s Forrestem Gumpem, který mu „vyfoukl“ Oscara za nejlepší snímek. Pokud by to bylo pouze na mě, jednoznačně bych se připojil k Vykoupení z věznice Shawshank, která pro mě byla neopakovatelným filmovým zážitkem. Při tomhle filmu si člověk uvědomuje život - jak jeho krásu, tak útrapy a hlavně jedno… naděje umírá poslední.

plakát

Million Dollar Baby (2004) 

Režie Clint Eastwood, hudba Clint Eastwood, hraje Clint Eastwood. Vše na výbornou. Po shlédnutí Gran Torina jsem prostě musel vidět další film, v kterém má prsty Eastwood. A nezklamal mě. Příběh boxerky Maggie (Hillary Swank) je drama které vás vtáhne a nepustí. Trenér s velkou minulostí, bývalý boxer a paličatá jednatřicetiletá holka. Příběh o nezdolné vůli, splnění snu, boje o titul, o místo na světě a nakonec i o smrt. To vše je Million Dollar Baby. „Tam letět, zpátky jet...“

plakát

Gran Torino (2008) 

Clint Eastwood alias Walt Kowalski hraje i přes svůj věk (78) naprosto perfektně. A nejen že hraje v hlavní roli, on i režíruje. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Na začátku se člověk zasměje hláškám, které válečný veterán Kowalski pronáší na adresu svých hmongských sousedů, na konci pak sedí přikován na gauči i několik minut po závěrečných titulcích. Naprostá proměna hlavní postavy, Ford Gran Torino a dechberoucí závěr - to je jen něco málo z toho, co tento film nabízí a co ho dělá tím, čím je. Naprosto šokujícím zjištěním pro mě bylo, že film i přes mnohá další ocenění nezískal Oskara, kterého by si bezpochyby zasloužil.