Utajený pasažér

• USA Stowaway (více)

Utajený pasažér omylem poškodí základní systémy podpory života vesmírné lodi, která letí k Marsu. Zásoby docházejí, důsledky pro misi můžou být fatální a posádku čeká nelehká volba. (Netflix)

lardko

Žádná sláva ! Čekal jsem mnohem víc poté co jsem viděl trailer. Stowaway je dosti průměrná záležitost , žádné excelentní prvky nebo záběry tu neuvidíte. ()

Tolli

Mohlo by to být kratší. Jako gravitace ok, ale je vidět, ze se zde snaží ušetřit. Ty řasy zajímavá hra. A potom, proc mají tekutý kyslík na druhé straně lodi??? Jo aha to kvůli příběhu.  Plus ty klesání na začátku a štíty nemusí řešit při startu. :(  Ale jako B film Dobry, jen jsem na dnešní dobu čekal trochu více “reality” a zajímavější napětí. :) tak snad příště ()

djfun

Když to začalo být napínavé, tak to skončilo?! WTF. Mám rád filmy s komorní atmosférou, co pomalu plynou, musí být ale obsahově a emocionálně silné. Stowaway tohle minimálně ve své první -vážně zdlouhavé- půlce chybí a nebýt pěkné kamery a excelentní hudby, která zásadně podpořila tíživou atmosféru, byla by to až nuda. Druhá půlka je pak o poznání zajímavější, ovšem právě ve chvíli, kdy by se mohl příběh teprve pořádně rozvinout, hotovo konec nazdar... Na druhou stranu musím přiznat, že jde o docela neotřelý námět (i když u základní příčiny celé zápletky musíte vypnout mozek, protože to, že se tam ten "pasažér" navíc objeví, je po všech stránkách naprosto mimo mísu!), je to fajn natočený a druhá půlka má i slušný napětí a atmošku. A good je taky to, že ten, u koho vzhledem k počáteční peripetii předpokládáte, že bude hroznej záporák, jím překvapivě vůbec není. Jinak Toni Collette by měla raději zůstat u rolí mamin z Šestýho smyslu, Jak na věc či Nezapomenutelných prázdnin, není to špatná herečka, ale kapitánka vesmírné lodi fakt ne. Anna Kendrick je tu o chlup lepší a při úplně nevýrazných obou chlapech vlastně jediná, která tam něco hraje. No, o žádné veledílo se tedy nejedná, ale i tak myslím, že pokud jde o filmovou (ne seriálovou) produkci Netfixu, patří to z té bídy určitě k tomu lepšímu. ()

fixaman

Nejslabší stránkou tohohle filmu je jeho hodnocení tady na ČSFD. Jinak všechno funguje na výbornou. Skvělé herecké obsazení, uvěřitelné postavy, výborná muzika a ke konci napětí, že by se dalo krájet. Jediné, co mi přišlo trošku moc přitažené za vlasy je složení posádky, to byla taková politická korektnost ad absurdum. ()

warrenur

Polhviezdie naviac za poslednu polhodinu. Idealistka Kendrick, pragmatic Kim a sefka Collette, traja najlepsi z najlepsich vo svojich oboroch pri vesmirnej misii smer Mars. A potom este stvrty, necakany obyvatel maleho korabu. Paradna socialna a i psychologicka drama. Vizualne a hudobne tiez velmi pekne a i citlive. 65% Sadlo mi. Odporucam. ()

Mackoun

Asi to není tak hrozný, jak hrozný jsem to čekal, ale že by to bylo zase dobrý… vizuál fajn, dějová linka jednoduchá, iracionální chování postav na přesdržku, konec slabší… já bych si na závěr alespoň odskočil do volnýho kosmu, když už celej scénář stál za starou bačkoru a nebylo co ztratit. Mohla z toho být alespoň závěrečná chvilka tiché vizuální filozofie v podání pomíjivé lidské bytosti vs. nekonečně mocného kosmu. ()

ViktorEl

Prvých dvadsať minút ma uspalo a prespal som celý film. Chcel som to, ale dopozerať tak som si to pustil znova. Tiež by som zaspal, ale už som bol vyspatý :-) takže sa mi to podarilo dopozerať. Celá tá atmosféra vesmíru, kamera, hudba, monotónne rozprávanie hercov, to všetko na mňa pôsobilo veľmi upokojujúcim dojmom a aj teraz po dopozeraní nebudem mať problém zaspať, pretože ma to zase odrovnalo. Mám rád filmy o vesmíre, ale toto sa vážne nepodarilo. Keď toto čítate ušetrite si čas a vyhľadajte si na netflixe niečo lepšie. 15% ()

Brusíček

Příjemné překvapení, hned se mi vybavil film Sunshine, který je v této kategorii o level výše. Nicméně tento žánr je můj šálek kávy, a těchto filmů ( alespoň těch povedených ) se tolik netočí... Filmu nechybí skoro nic, napětí, dramatické podání, výkony herců, a i technicky docela zdařilé s dobrou hudbou. Škoda jen konce, mohly půl hodinky přidat i  s happyendem, přistání na Marsu, a posléze i šťastného návratu na Zemi, kdy se "Utajený pasažér" setká se svou sestrou, to by potom mohl být Majstrštyk. Takhle pěkných 60%. ()

BOURQUE

„Stowaway“ mal potenciál k tomu, aby z neho bol v žánru celkom slušný film. Napriek všetkému ten potenciál zostal nevyužitým. Herecké zastúpenie vďaka trojici Toni Collette, Anna Kendrick, Daniel Dae Kim je pomerne silné a stabilné, celé sci-fi prostredie na vesmírnej lodi je dostatočne dobré. Jedine Shamiea Andersona cítim byť tým slabším prvkom. Príbeh síce nie je žiadnou novinkou, ale za to dostatočne dokáže chytiť človeka a morálne otázky vás nenechajú chladným. Joe Penna u Arctic: Ľadové peklo už dokázal, že s minimom postáv a možnosťami dokáže točiť filmy. „Stowaway“ nie je zlý, ale v porovnaní so spomínaným filmom je to krok dozadu. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Majkak

Beru to tak, že je to Pennova vášeň nevysvětlovat, což u Arcticu nepůsobilo tak rušivě jako u tomto případě. Když se na to povznesu, tak docela nenudící podívaná s některými až příliš předvídatelnými prvky, jako byla ta hrátka se solárním kabelem. Solidně vystihnuté charaktery, slušné výkony. Penna umí vyprávět i s minimálním počtem lidí a jednoduchým příběhem. Příjemně lidské na téma, čeho jsme schopni se vzdát. ()

MickeyStuma

Jednoduchá sci-fi povídka s pouhými čtyřmi postavami převedená do celovečerního formátu a to tak precizně, že by snímek mohl být příkladem, jak se to má dělat. K pousmání je český distribuční název snímku, neboť originální název ´Stowaway´ je v překladu ´Černý pasažér´. Protože tuto postavu hraje afroameričan, Češi se zalekli případného obvinění z rasismu? No, asi jediní, neboť ostatní státy název zachovali. Režisér Joe Penna, stojící také za scénářem spolu s Ryanem Morrisem, námětem úzce navázali na svůj předchozí film ´Arctic: Ledové peklo´ (2018) Pojítkem je síla rozhodnutí v boji o záchranu sebe sama před jistou smrtí. Je to snímek bez napětí a lecjakých dobrodružných eskapád, jak jsme jinak u takovýchto snímků zvyklí. Tady vznikne problém, který je potřeba vyřešit, což lze jen nějakou přirozenou cestou, na kterou se musí nejdříve přijít. Žádný spěch, jen přirozený vývoj. Daleko realističtější vyobrazení dané situace tak prezentuje uhlazenější přístup ve vyprávění a to především zachováním velmi omezené perspektivy. Optimismus je něco, co všechny udržuje, tak nějak, v poklidu. Vzniklý problém musí být vyřešen pouze vědecky, ale protože jsou v kosmické lodi někde ve vesmíru, možnosti jsou hodně omezené, čímž všichni se skrytou zoufalostí očekávají jistou smrtelný konec. Své tedy řeknou tané emoce, které jsou samozřejmě nejsilnější na samém konci vyprávění. Na celém příběhu se však poukazuje právě na sílu rozhodnutí o záchraně. A dalo by se říci, že obsazení onoho pasažéra navíc bylo, vlivem současné rasové politiky, úmyslně svěřeno afroameričanovi. Jde totiž o ústřední dilema a tím je hodnota lidského života. Správně, moralizační aspekt je tímto plně daný. Je morální obětovat něčí život v zájmu záchrany vlastního? Nebýt černého pasažéra, do problémů by se vůbec nedostali, takže by šlo o dostatečné zadostiučinění. Jenomže se také sází na myšlenku, že odpovědnost za lidský život nese ten, kdo jej dokáže zachránit, bez ohledu na osobní pocity. Bude se tedy, vlivem obsazení snímku, rasově bílý pasažér obětovat v zájmu života rasově černého? Všichni pospolu prostě přežít nemohou. To už prozradí daný příběh, který je vlivem produkce Netflixu, známý svou rasovou politikou ("Black Lives Matter"), jasně předvídatelný. Předpojatost? Tak to rozhodně ne. Jen pouhá zkušenost. Takže, jak to je? Jakou cenu má lidský život bez ohledu na fakt, jestli je dotyčný známý či ne? To je oč tu běží a odpovědět si na tuto otázku už musí každý sám. ()

Hapretor

prostředí krásně vykresleno ... krásně podáno ... hudba super ... dojemné ... však to bylo spíš do kategorie romantické ... než sci-fi ... ale u mě dobrý ... a uteklo to strašně rychle ... vůbec bych neřekl, že to trvalo skoro dvě hodiny ... čili dá se říct i chytlavé a poutavé ... ()

Johny M.

Na jednu stranu příjemnej film z vesmíru, na druhou trochu nesmysl o černym pasažérovi v raketoplánu (jako by nestačilo, že lezou do kamionů) 2,5* ()

bif

Nevím co se s Netflixem děje, ale s kvalitou jdou už delší dobu strmě dolu. Zajímaly by mě důvody. Jedná se o klasické hrabivé akcionáře? O špatné plánování? Stowaway je typický film ,,nového Netflixu”. Korektně vyvážená vogue sestava korektních lidí vedoucí korektní dialogy. To by ještě nevadilo. Vadí ale to, že se díváte dvě hodiny na něco, kde se nic neděje a finále je tak banální, že si začnete sami vyčítat, proč jste se svým životem nedělali něco užitečnějšího. Třeba proč jste raději nevynášeli smetí či zametali podlahu. I to by totiž byla větší zábava. ()

Enceladus

Začnem pochvalou, vďaka ktorej sa nevyhnem SPOILERu, na ktorom je postavený celý film. Finálna solárna búrka, ktorá zasiahne loď je niečo, čo sme vo filmoch podobného charakteru doposiaľ detailne vyobrazené nevideli a jeho spracovanie sa dostalo na vysokú úroveň. Hoci od reality, ktorú zažívali napr. posádky Apollo to má ďaleko, dopad solárnych častíc na loď a astronauta je citlivo spracovaná a premyslená myšlienka, ktorá sa snaží v maximálnej možnej miere priblížiť realite. Efekt zelenej "polárnej žiary" je pravdepodobne čistá fikcia ale pre predstavu vplyvu výronu koronárnej hmoty zo Slnka na akékoľvek teleso úplne dostačujúca. Kvalitne zvládnutá je aj vizualizácia a fyzika vesmírnej lode, ktorá konečne po množstve filmových nezmyslov presvedčivo a logicky vytvára umelú gravitáciu aj prechodové fázy medzi stavom beztiaže. Odhliadnuc od priemerného deja, niektorých chýb ako je vytvorenie ľadu na unikajúcej nádrži od kyslíka, ktorý vzniká kondenzáciou zo vzdušnej vlhkosti, nezmyselné osi rotácie hviezd a Zeme, absencia kritických náhradných dielov (ktoré sú napr. na ISS aj niekoľkokrát) a rasistických komentárov na ČSFD, film určité stojí za dopozeranie do dojímavého konca. ()

papaguy

Hardcore astro situační drama osekané na nejnutnější. Síla filmu je v atmosféře (přeneseně i doslova):-) Hrdinsky hrdinný závěr mě trochu štval. Škoda, že se tvůrci nedrželi realismu i při zpátečním výstupu/sestupu. Film ocení asi jen menšina diváků. Ale pro fanouška žánru to je lahůdka. ()