Diskuze

sator

sator (hodnocení, recenze)

Pátral jsem co že to Atakdálovi klimbá u pasu, můj názor byl že se jedná o klystýrovou nádobu. Odborník mi sdělil toto:

Ve scéně visí rádci na opasku rekvizita zobrazující velkou kovovou stříkačku (přehnaně vyzdobenou), která má podle mě význam v kontextu jeho pozice jakožto nejbližší a nejdůvěrnější osoby vládce. Příběh „sůl nad zlato“ je, pokud vím, nedatovaný, sepsaný Grimovými i Němcovou podle lidové slovesnosti, ale film vsadil na kostýmy 16. století. Stříkačky v této podobě vznikly až v 19. století, ale samozřejmě ten sukční princip byl známý i dříve a některé archeologické nálezy ukazují na používání sání a vstřikování pod tlakem v relativně podobné formě už od 3. století. Nicméně, zde to podle mého názoru ukazuje, že rádce je v kterémkoliv okamžiku připravený zachránit vládce před otravou, která ho ohrožovala při každém jídle či pití, tedy zahájit vyplachování žaludku. Ten princip vyplachování žaludku byl známý, ale praktikovalo se to tak, že postižený vypil, nebo do něj nalili, velké množství tekutin, aby obsah žaludku vyzvracel. Je třeba dopravit do žaludku relativně rychle několik litrů tekutin, v tomto kontextu by dával smysl velký objem stříkačky ve filmu. O tom, že ohrožení otravami bylo na denním pořádku, víme z takzvaných životospráv vládců. Šlo de facto o jídelníčky, kde však primárním zájem nebyl příjem vyváženého poměru živin, ale pozvolná expozice nejběžnějším jedům, tak aby se vytvořila rezistence.

Všimla jsem si, že postavy ve filmu, jejichž identita je pevně svázaná s jejich profesí, mají u sebe obvykle nějaký předmět, snad jako vtipný způsob jejich rozeznání. A myslím, že výplachová stříkačka je celkem chytrý způsob označení nejbližšího důvěrníka („nejuctivější služebník tvého zdraví“). Když ale vidím, do jaké míry je zvětšená rekvizita na opasku krejčího, uvažuji, jestli nejde jen o obecný symbol pro léčení. Pokud jde o stříkačky pro klystýr, uvažovala bych o této teorii, pokud bychom mohli říct, že je v objemu do půl litru. Ale v tom případě by pak jako symbol pro nejbližšího rádce měla také jasný komediální význam.

Jirikczech

Jirikczech (hodnocení, recenze)

Nádherná pohádka s naprosto skvělými dialogy. Škoda, že díky tehdejšímu režimu bylo vidět Jana Wericha, Vlastu Buriana, a přidal bych ještě Oldřicha Nového, v našich filmech tak zřídka.

Kat_u_lik

Kat_u_lik (hodnocení, recenze)

ClintEastwood

Náhodou jsem zavítala na svůj oblíbený film a taky jsem se úplně zalekla té křiklavé barvy. Vždyť se to na tak krásný, starý, český film nehodí! Proč takovéhle novoty?! :-/

KIT.HL

KIT.HL (hodnocení, recenze)

Naprosto skvostná pohádka ve skvostném obsazení....leč chca-nechca ovlivněná dobou budovatelskou, ale přesto to nejlepší z českých pohádek....

(hodnocení, recenze)

Vždycky mě strašně dojme a já brečím a zároveň se směju, protože je to krása nesmírná :)

nevergiveup

nevergiveup (hodnocení, recenze)

Podle mě nejlepší česka pohádka.Ale právě,že česká tudíž(vzhledem k poměrně slabé české kinematografii)né až tak kvalitní.Ale určitě doporučuju.

djuj

djuj (hodnocení, recenze)

Nic pro mě, *** jen za velmi dobře natočený film a pěkný námět, ale pro mě docela pronuděných 107 minut

Lalanek

Lalanek (hodnocení, recenze)

skvělá česká pohádková komedie :D Chce se mi spát? chce. co se mi chce? spát. Spát se mi co? chce. Chce se mi co? spát :D:D:D:D co mi lezeš do sna no já sem nemohl skvělé výkony Wericha a Buriana

Teres

Teres (hodnocení, recenze)

Byl jednou jeden král a Pyšná princezna,to to jsou názvy těch nejkrásnějších pohádek.Které se vysílají o Vánocích a tyto pohádky dělaj ty Vánoce nejkrásnějšími

Pico

Pico (hodnocení, recenze)

Nadherna rozpravka aka uz nikdy nebola natocena okrem Pysnej princeznej .Dvorska bola prekrasna a Werich bol super.