Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (332)

Tommass95 

všechny recenze uživatele

Tento film na mě sice nezapůsobil tolik jako Cesta do pravěku nebo Vynález zkázy, nicméně musím říct, že toto je opravdu výborné dílo, Zeman do něj vložil asi nejvíc fantazie, ze všech svých děl a když pomyslím, že tehdy ještě nikdo do vesmíru neodcestoval, tak před ním musím smeknout. Karel Zeman je opravdu geniální režisér a Miloš Kopecký v hlavní roli je podtrhuje už tak výborný film. Maximální hodnocení sice nedám, ale myslím, že po dalších projekcích bych se i k tomu mohl přiklonit. ()

prkalil 

všechny recenze uživatele

Já vím, že je zcela zbytečné cokoli dodávat. Možná, kromě všech ostatních našich géniů, kteří v tomto díle mají prsty, jenom znovu připomenu autora úchvatné hudby Zdeňka Lišku. A nevěřila bych, že si teprve dnes, když jsem film viděla asi po osmistédevadesátépáté, poprvé všimnu malého gagu-drobničky-perličky - řadového předávání/přebírání dalekohledů na lodi, která nám naše hrdiny, když skočí z útesu do moře, vezme na palubu. ()

Reklama

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Už jsem si zvykl (nebylo to vůbec těžké), že výtvarná stránka Zemanových filmů, to je vskutku vyšší dívčí, poctivá masterclass. Inu, i mélièsovská tradice nespoutané fantazie a fantastických dobrodružství má v naší zemičce své místo, a hlavně díky Karlu Zemanovi se nemáme, zač stydět, ba právě naopak, můžeme být právem hrdí. Rozhodně se tu však tímto komentářem nechci pouze vlastenecky prsit, to vůbec - to důležité, co chci říct je to, že jelikož jsem si již navykl na určitou úroveň, tak, abych neupadl do jednotvárné euforie, musím si pro každý další objev nutně hledat něco dalšího, nad čímž bych mohl plesat. Zde by to mohl být onen jemný humor (z toho mála, co jsem zatím viděl, je Baron Prášil bezkonkurenčně nejzábavnější; a to v užším slova smyslu, totiž pokouší se o nějaké ty srandy) a suverénní výkon Miloše Kopeckého (opět: z toho mála, co jsem zatím viděl, má Baron Prášil bezkonkurenčně nejhvězdnější obsazení). Za mě: Baron Prášil patří k těm filmů, které by ctitel národní kinematografie neměl minout. A teď mě omluvte, jdu se proletět na dělové kouli. 80 % ()

Melies 

všechny recenze uživatele

9 / 10 Krásny príklad, že atmosféra filmu je omnoho dôležitejšia (a lacnejšia) ako drahé špeciálne efekty. Na Zemanovej Ceste do praveku som prakticky vyrástol a ani teraz po desiatich rokoch ma jeho ďalší snímok nesklamal. Nádhernú réžiu len umocňuje perfektný Miloš Kopecký a rozprávkový scenár - Barónov prieskumný let na delovej guli ponad nepriateľské územie alebo kapitánové 'neoceniteľné' geografické znalosti sú natočené s takou detskou úprimnosťou a naivitou, že ich jednoducho musíte mať radi. Jednoducho povedané, Karel Zeman bol, a v našich srdciach aj stále je, jeden z najvynaliezavejších režisérov všetkých čias, hneď vedľa takých velikánov ako boli Georges Méliés a David W. Griffith. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na vejšce jsme v prvním semestru na počítače měli učitele, který se jmenoval Prášil. Tím pádem bylo jasný, že dostane vrchní přezdívku Baron. Nejlepší na tom všem ale bylo, že on se tak i choval. Vlasáč, fousáč. Věčně nějaké prekérné hlody jako zde Miloš Kopecký. Miloš Kopecký byl ale skutečný Baron Prášil. Daleko lepší, než ten, co vznikl v hlavě třeba Terryho Gilliama. A že mu v hlavě také vznikl pošuk, s ještě praštěnějším světem, než je tento. Ale pan Zeman se na tehdejší dobu námětu zhostil geniálně a mně se to prostě líbilo. Ne na plný počet, ale spokojený jsem rozhodně byl. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Celosvětová premiéra proběhla v červenci 1962 na filmovém festivalu v Locarnu ve Švýcarsku. (Varan)
  • Ve filmu se defacto cestuje časem (což by s touto tématikou byl po Cestě do pravěku druhý film Karla Zemana), protože tu máme: vesmírné lodě s astronautem Toníkem z 20. nebo možná 21. století, Verneovy kosmonauty z 19. století, Cyrana z Bergeracu ze 17. století a samozřejmě Barona Prášila z 18. století, kde se odehrává i zbytek filmu. Toník mluví pořád o vědě a technice, vypráví princezně Biance moderní pohádku o letu na Měsíc a že vlastně přišel z budoucnosti potvrdí i sám Baron Prášil v rozhovoru s generálem EleMele: „Možná že přišel ze světa, kde něco takového (cestování pod vodou a na Měsíc) už je zcela normální.“ (Jan.Kanak)
  • Muž, který byl předlohou pro barona Prášila, opravdu existoval – jmenoval se Karl Friedrich Hieronymus, svobodný pán z Munchhausenu a narodil se v roce 1720. (M.B)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama