Českem na koňském hřbetu

Kůň pro alergiky (E04)

(epizoda)
  • Slovensko Kôň pre alergikov

Martin a Ondřej Krausovi odjíždějí z královského hradu Křivoklátu na místo, které je už od počátku minulého století spjato s dostihy a sázkami. Chuchelské závodiště má světové parametry, tudíž splňuje podmínky pro pořádání mezinárodních rovinných dostihů i parkuru. A to byla výzva pro oba bratry, aby se předvedli, jak jsou dobří ve skocích přes překážky. Ale Bílý a Černý do toho nejdou, ti mají jiné ambice, a tak si pánové vzali vlastní koně. Dopadlo to dobře, takže mohli v Chuchli ještě vyzpovídat Aleše Opatrného, jednoho z našich nejlepších parkurových jezdců. Další zastávka pak byla na zámku Radíč, u něhož se v ohradě pásli zvláštní kudrnatí koně – plemeno Curly hors. Dozvíme se, proč je to jediný kůň, který je vhodný i pro alergiky. Jízdu po hipostezce půvabnou krajinou středních Čech zakončili Martin s Ondřejem v Martinickém areálu, kde dřív bývaly štvanice na jeleny. Ale takový hon už dnes vypadá úplně jinak, jeleni mu nejspíš z houštin jen se zájmem přihlížejí. (Česká televize)

Marze

Polnatá krajina, placka sbiodiverzitou člověk, kuň a  hraboš polní s kopřivama na skládce.  . Po tomto díle jsem si v kontrastu pustil slovenský  dokument Ve větru kopyt o divokých koních na Muránské planině. Květnaté loukysvelkou biodiverzitou, lesy. Moravské koně zde byly zkoušeny, ale ukázali se být příliš choulostiví na místní klima. ()