Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V brzkých ranních hodinách 31. srpna 1888 je v uličce Buck’s Road v londýnském Whitechapelu objeveno zohavené tělo prostitutky Mary Ann Nicholsové. Vyšetřováním je pověřen inspektor Abberline ze Scotland Yardu, který od počátku čelí podezřelému tlaku, aby případ urychleně uzavřel. Zkušený policista dospěje k závěru, že není-li nijak významná oběť, důležitá bude patrně osoba vraha. A ne, že by měl o podezřelé nouzi. V okruhu vyšetřování se záhy ocitá například jasnovidec Lees, těšící se přízni samotné královny, americký herec Richard Mansfield či soudní lékař Llewellyn. Případ získává nový rozměr 8. září nalezením další zavražděné prostitutky Annie Chapmanové. Whitechapelem se šíří panika a strach, které nikdy nepřinesou nic dobrého... V uličkách londýnského Whitechapelu navzdory úsilí Scotland Yardu stále řádí bestiální vrah prostitutek, přezdívaný Jack Rozparovač. Po tzv. dvojité události z noci na 30. září 1888 buntuje George Lusk v čele samozvaného Výboru bdělosti lůzu do zbraně. Policie, jíž se vrah ve svých vzkazech otevřeně vysmívá, se ocitá pod stále větším tlakem. I za těchto okolností se však inspektor Abberline spolu se svým věrným seržantem Godleym dostává krůček po krůčku blíž k pravdě...  Neznámý pachatel, který vstoupil do dějin kriminalistiky pod přízviskem Jack Rozparovač, zavraždil mezi 31. srpnem a 9. listopadem 1888 v temných uličkách londýnské čtvrti Whitechapel celkem pět prostitutek. Mimořádná brutalita vražd vzbudila již ve své době nebývalou pozornost a případ, který nebyl nikdy vyřešen, nepřestává různé amatérské badatele i profesionální kriminalisty fascinovat dodnes. Dvoudílný britský televizní film Davida Wickese vznikl ke stému výročí proslulých zločinů a coby dramatická rekonstrukce jejich vyšetřování je jakýmsi shrnutím tehdy dostupných faktů, na jejichž základě tvůrci dospívají k vlastnímu závěru ohledně totožnosti pachatele. Hlavní roli inspektora Abberlina ztvárnil Michael Caine, oceněný za svůj výkon prestižním Zlatým glóbem. Seržanta Godleyho hraje Lewis Collins, u nás patrně nejznámější jako představitel drsňáka Bodieho v seriálu Profesionálové. (Česká televize)

(více)

Recenze (86)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Narozdíl od mého oblíbeného zpracování téhle legendy ve filmu Z pekla mi tohle tv zpracování nikdy moc nesedělo. Tenhle film pracuje s úplně stejnou verzí a finálním odhalením, ale celé je to takové natahované, unylé a nemá to šťávu a ani charizmatická dvojice vyšetřovatelů v podání dua Caine a Collins to nezachrání.40% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Na televízny film síce veľmi slušné, ale nepodarilo sa, čo sa týka temnej atmosféry dosiahnuť maximum. Stále je to pochopiteľne z hľadiska výpravy niekde inde, ako dnešné české/slovenské historické filmy určené pre kiná. Obom dielom dominujú Caine a Assante, z londýnskeho panoptika prostitútok potom Lysette Anthony. Chcelo to trochu viac tajomnosti, možno viac krvi, viac scén v nočných londýnskych uliciach a celkovo to mohlo tiahnuť viac do hororovej detektívky. Kriminalisti prichádzajú na veci, ktoré sú viac menej už dlhšie pochopiteľné akosi neskoro a bohvie prečo záverečný krok k dopadnutiu páchateľa neurobili skôr. 70% ()

Reklama

mm13 

všechny recenze uživatele

Všetko, čo viem o Jackovi Rozparovačovi, som sa naučil od Alana Moorea v jeho grafickom románe Z pekla, inšpirovanom v prvom rade štúdiou "Jack the Ripper: The Final Solution" od Stephena Knighta. Jedná sa prosím pekne o krajne spoľahlivý zdroj a pokiaľ sa mi teraz niekto bude chcieť vysmiať, že komiks, postavený na konšpiračnej teórii, považujem za seriózny, tak je kultúrny ignorant. Ja podobnými predsudkami netrpím, vďaka čomu môžem zodpovedne prehlásiť, že tvorcovia tohto TV zázraku sa verne držali všetkého, v čom máme o whitechapelských vraždách jasno a s neznámym (zahmleným) naložili šikovne. Pozerá sa to aj preto veľmi príjemne; je zábavné sledovať, ako známe postavy a postavičky postupne zapĺňajú javisko, povedomé situácie sú natočené akoby vypadli priamo zo spomienok, fabulácie zapadajú do celkového obrazu, ako je tu maľovaný. Má to skrátka svoj tvar, štýl a šmrnc. A aj keď vo finále ostávajú tvorcovia oddaní kráľovskej rodine (možné prepojenie na ňu vynechávajú), je ich odhalenie, čo do motívu vrážd, nemenej vzrušujúce a presvedčivé, pre niekoho možno triezvejšie a prijateľnejšie (pre mňa nie), než anarchistický kopanec od vyššie spomenutého komiksového guru (nevadí, vôbec nevadí, na televíziu je to celé beztak odvážne že až). Fakt chutný príspevok do témy. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Trochu už zaprášené tv drama s někdy legračními úhly pohledu a střihem, který se snaží o dramatičnost, připomíná však spíše ročníkovou práci na střihačské škole. Nejvíc mi však vadilo hrubé osočení údajného pachatele, konkrétní historické osoby, který však ve skutečnosti žádné vraždy nespáchal – viz nedávné odhalení na základě DNA. OK, to v roce 88, kdy film natáčeli, vědět nemohli, ale stejně, tahle záležitost už patří do archivu nebo kabinetu kuriozit. Pozitivum vidím ve zobrazení vyburcovaného a nemyslícího davu, který chce najít viníka okamžitě a bez jakýchkoli důkazů ho nejlépe oběsit na první lucerně. Jo, tak v tomhle se nic nezměnilo. Stejně jako postoj bulvárního tisku, kterému jde o senzaci a zvýšení prodeje, bez ohledu na to, jaký dopad budou mít vylhané články na vyděšené a tudíž ke všemu ochotné obyvatelstvo. SHRNUTÍ: Kterak vyšetřit vraždu, když jste mezi mlýnskými kameny a na krk vám dýchá rozlícený dav v ulici i nedotknutelná královna v paláci. ()

sud 

všechny recenze uživatele

V první řadě je mi velice sympatické, že se tvůrci vyvarovali hororového zpracování a příběh pojali jako detektivku. Zároveň se vyhli jakýmkoli gore scénám a dali přednost decentním, ale i tak velice účinným, náznakům. Atmosféra viktoriánské Anglie je dokonalá - pouliční shon s kameloty na nárožích, špinavé putyky či strašidelné temné uličky. Michael Caine se role charismatického inspektora Aberlinea zhostil na výbornou (jedna z jeho nej rolí) a Lewis Collins mu zdatně sekunduje (je zajímavé jej vidět také někde jinde než v Profesionálech). Navíc jsem nezaznamenal jediné hluché místo a díky bezchybné kameramanské a režisérské práci jsem po celou dobu z obrazovky nespustil oči (pokaždé, když kočí otevřel vrata, přeběhl mi mráz po hřbetě). Nemám co bych vytkl. 100%. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (6)

  • Poslední film Harryho Andrewse. (Chatterer)
  • Hugh Fraser nosil šaty, které na sobě opravdu měl Sir Charles Warren. (Chatterer)

Reklama

Reklama