Reklama

Reklama

Memphiská kráska

  • Velká Británie Memphis Belle (více)
Trailer

Úspěšný válečný film o jednom z nejznámějších bombardérů druhé světové války se odehrává v květnu 1943 a jeho hrdiny jsou sehraná desetičlenná posádka bombardéru B-17, nazvaného Memfiská kráska. Na jeho palubě se má posádka vydat na poslední nálet a po něm má být převelena do USA. Byla by první, které by se podařilo přežít pětadvacet nasazení. Jenže cílem náletu je letecká továrna v Brémách. Všichni vědí, že pravděpodobnost úspěšného návratu je minimální. Není divu, že mají strach a jejich nervové vypětí je větší než u jiných posádek. Vždyť šanci na návrat domů mají nadosah, a přece téměř nedosažitelnou. Napětí zvyšuje mlha, kvůli níž musí být start odložen. Když se konečně ocitnou ve vzduchu, čeká je útok nepřátelských stíhaček. Nad Brémami kvůli mrakům není vidět cíl a kapitán Dearborn rozhodne opakovat přelet, protože nechce zasáhnout civilní oblasti. Po úspěšném shození bomb obrátí k návratu. Cestou je letoun několikrát zasažen, několik mužů zraněno, přestane fungovat elektrika, začnou ztrácet palivo. Přesto se nevzdávají a zarputile míří k domovskému letišti. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (156)

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála filmů o letcích za 2.SV, kde se do děje nemíchá romantika a vztahy k ženám. Je to ryzí válečný film. Obsazení nebylo vůbec špatné, ale co mě odradilo od vyššího hodnocení, byla technická stránka filmu, jelikož efekty byly opravdu hodně slabý a to především ve srovnání se staršími leteckými filmy. ()

mazzarek 

všechny recenze uživatele

Je to veliká škoda, že si tento příběh nezasloužil (zatím?) lepší filmové zpracování. Pokud někdo viděl dobové záběry, tak by si všiml, že po přistání běžely všechny motory, spodní střelecká věž a všechny kulomety byli na svém místě. Pokud někdo točí něco podle skutečné události, tak by si neměl vymýšlet. ()

Reklama

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Je to určitě dobře, že takový film natočili. Je dobré si připomenout, jaká ta válka byla vlastně naprostá pakárna, že? Nahňácat co nejvíc lidí do železné kisny, dát tam co nejvíc kulometů a vyrazit na výlet na kontinent. Naděje na sestřelení téměř tutová. V Memfiské krásce je pár silných momentů, člověk si prohlídne létající pevnost, vzdušné souboje, dobrý film. Ale naší Nebeští jezdci to rozhodně nejsou, ani Tmavomodrý svět. Takže stačilo jednou. 80% ()

bloodcountes 

všechny recenze uživatele

Tak nějak nevím, proč má film takové vysoké hodnocení, mě tedy nijak zvlášť neupoutal, snad jenom scény z vnitřku letadla byly pro mě hodně zajímavé, prptpže tam toho bylo hodně vidět, na rozdíl od ponorek a tanků, kde je šero. Ono asi i ve skutečných létajíích pevnostech bylo šero, ale pro potřeby filmu přidali světlo? Každopádně to bylo zajímavé. Ačkoli proti dojákům se vždycky spolehlivě obrním, tak tady mě přeci jenom pohnulo to čtení dopisů od rodičů mrtvých vojáků. Fakt nevím, jestli bych byla schopná něco takového napsat..... ()

DocBrown 

všechny recenze uživatele

Včera jsem měl to štěstí a viděl naživo Sally B, která si v tomhle filmu zahrála. B-17 se jen těžce zvedla, udělala jedno kolo a hned zase přistála, ale byl to zážitek. A když jsem hned dnes viděl v programu Memphis Belle, tak už jsem si to těžko mohl nechat ujít. Film sice začíná silnou scénou nepovedeného přistání, ale pak je to 40 minut dost nuda, než se konečně vyrazí na Brémy. Následné bojové scény jsou výborné, dostala mě zejména střelba flaků a prostřihy s dobovými záběry při čtení dopisů. A pobavila scéna s rajčatovou plechovkou. Bohužel se to neobejde bez klasické hollywoodské idealizace a při popisu, jak je továrna obklopená nemocnicí, školou a hřištěm jsem si musel vybavit Hot Shots! (stejně jako při přistání). 76% ()

Galerie (24)

Zajímavosti (19)

  • Do role německých Messerschmittů Bf 109 byly použity jejich španělské verze HA-1112 Buchón, použité například i v Bitvě o Británii z roku 1969. (Foxhound#1)
  • K natáčení byly použity dvě z osmi funkčních B-17 Flying Fortress, které byly v té době k dispozici. Jedna z nich nesla jméno "Sally B". (Foxhound#1)
  • 8. letecké velitelství (v roce 1944 přejmenováno na 8. leteckou armádu) za dobu působení v Evropě (léto 1942 až jaro 1945) ztratilo přes 28 tisíc mužů. To jsou větší ztráty než měla Námořní pěchota Spojených států amerických. (liebgott)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno