Memphiská kráska

• Velká Británie Memphis Belle (více)

Úspěšný válečný film o jednom z nejznámějších bombardérů druhé světové války se odehrává v květnu 1943 a jeho hrdiny jsou sehraná desetičlenná posádka bombardéru B-17, nazvaného Memfiská kráska. Na jeho palubě se má posádka vydat na poslední nálet a po něm má být převelena do USA. Byla by první, které by se podařilo přežít pětadvacet nasazení. Jenže cílem náletu je letecká továrna v Brémách. Všichni vědí, že pravděpodobnost úspěšného návratu je minimální. Není divu, že mají strach a jejich nervové vypětí je větší než u jiných posádek. Vždyť šanci na návrat domů mají nadosah, a přece téměř nedosažitelnou. Napětí zvyšuje mlha, kvůli níž musí být start odložen. Když se konečně ocitnou ve vzduchu, čeká je útok nepřátelských stíhaček. Nad Brémami kvůli mrakům není vidět cíl a kapitán Dearborn rozhodne opakovat přelet, protože nechce zasáhnout civilní oblasti. Po úspěšném shození bomb obrátí k návratu. Cestou je letoun několikrát zasažen, několik mužů zraněno, přestane fungovat elektrika, začnou ztrácet palivo. Přesto se nevzdávají a zarputile míří k domovskému letišti. (TV Nova)

Katka232

Tento film miluju už od dob dětství. Je to o posádce letounu B17 a jejich poslední misi, kdy je pak čeká odjezd domů. Jak mezi sebou vychází, jaké mají obavy atp. Nejlepší scéna z celého filmu je vzlet letounů do boje. Všimněte si, že tato letadla vzlétala jemně do boku. Bylo to tak i ve skutečnosti. Dobrý vtip Rescleho. Má to i výborný dabing. Viděla jsem to i v originále s titulky a ty titulky mě zklamaly tím, že byly doslovné. C cup přebírá vedení a nebo košíček C přebírá vedení? To jako i Windi city hoří a nebo Větrné město hoří? Chvílemi hrůza. Ale tenhle film zbožňuju už x let. Jen Billiho Zana bych tam nepoznala. ()

Kajislav89

Pro fandu do letectví docela přijatelný film. Je tu pár zbytečně patetických míst, které ale asi nějak patří k americkému způsobu myšlení a jednání. Na druhou stranu letecké reálie jsou výborné. Nějaká ta chybka se vždy najde, ale to už patří k věci a výtečný dojem to nepokazí. PS: Jedna věc mi ale fakt vadí: Poslední mise před odchodem na odpočinek byla jistě psychicky náročnější než ty ostatní a chybám se neubránili ani zkušení válečníci. Ale piloti, kteří spolu odlétali nespočet nebezpečných akcí, peroucí se v kabině o to, jestli budou sestupovat k cíli nebo ne, to mi přišlo jako hodně velká "básnická licence". ()

vitak69

Musím se smát (raději než rozčilovat), když čtu o nevinných německých civilistech. Byla to snad Anglie či USA, kdo rozpoutal válečné běsnění? Pamatuji si, jak jsem tento film poprvé viděl u kamaráda vojny, tehdy ještě na VHSce. A byl jsem z něho paf. Nádherný film bez zbytečného patosu, který vzdává hold mladým klukům, kteří zcela dobrovolně bojovali za naší svobodu. To, že nám pak svoboda zrudla a hnědý teror vystřídal rudý teror, je už z jiného soudku. Ale to samozřejmě spousta bezejmenných hrdinů, kteří položili své životy za naší svobodu nemohli tehdy ještě tušit. Už jsem četl i o nevinných japonských civilistech, kteří dodnes trpí nemocí z ozáření. Odhadované ztráty americké armády při připravované invazi do Japonska byly 300 tisíc až 1 milion. Japonci se co do fanatičnosti nedali s Němci vůbec srovnat, život v Japonsku neměl tehdy žádnou hodnotu. Proto přistoupila americká vláda k radikálnímu řešení v podobě jaderných bomb. ()

Shane.Mc

Film mého dětství, vzpomínám si jak jsme stavěli letadla pod stolem, z vařečky měli knipl a texty jsme uměli nazpaměť i po těch 12 letech si je dokážu vybavit, ale film na mě působil jinak, víc jsem ho prožívala, přiznám se i nějaká ta slza ukápla, dost možná i z nostalgie. Chtěla bych o těch klucích vědět víc, ty dva dny s posádkou Memphiské krásky utečou jako voda. Poctivý film! ()

BardDeLune

Je to příjemná podívaná ale vzhledem k tomu,že jde zejména o příběh jedné posádky ocenila bych náhled do minulosti nebo přítomnosti, kterou si ti vojáci jistě zaslouží. ()

PAVLIS

Válečná epizodka, která sice dokáže trochu přiblížit o čem bylo létání na bombardérech, jsou v ní často reálné letouny a celkem jsem posádce fandil, na druhou stranu v hlavní roli je deset lidí, takže není šance, abychom se komukoliv dostali pod kůži a akce/režie je často zmatená a nepřehledná... No prostě dobré spíš jen pro televizní nouzi. Mimochodem 5.7.2017 - ČSFD 78% / 69% IMDB. ()

The Graduate

Pro mě jeden z nejoblíbenějších válečných filmů a možná i nejoblíbenějších filmů vůbec. Poprvé jsem ho viděl jakožto školou povinný u spolužáka na videokazetě, od té doby ho zhlédl (bez přehánění) asi 20x a nikdy mě neomrzel. Zdařilý casting, sympatické i svérázné postavy, dobré herecké výkony, pěkně natočené letecké souboje, trocha toho oplzlého (ale zde zároveň skutečně vtipného) vojenského humoru, ale i pár vážných scén, které nám připomenou krutou realitu války. Memphiská kráska je filmem, který jednoznačně stojí za zhlédnutí! ()

route60

Zbožňuji letadla a tento film o jedné z nejhnusnějších etap lidstva je natočen skvěle, plno tehdy mladých začinajicích herců, příběh podle skutečných událostí a krásna B-17 nemá chybu, pro mě osobně 5* jinak to nejde. ()

Bumerang

Já mám tenhle film rád. Navzdory častým klišé, tisíckrát slyšeným hláškám, navzdory faktu, že kráska je na velkofilm moc malá a na malý film moc velká. Mě se prostě tenhle film líbí. Své neduhy totiž kráska vyvažuje bezchybnými herci, hudba je povedená, režie (dobře - až na ten úvod) docela svižná. Spousta scén je skvěle kompozičně vymyšlená (přípravy na start a start samotný). Hlavně ale - v tomhle bijáku lítají pravé B-17, žádné pixely. A je to nádhera. Už za tenhle fakt, že tvůrci sehnali všechny létající B-17 z celého světa, už za to si zaslouží obrovskou pochvalu. ()

lobo87

Zaujímavý pohľad na vojnu a letectvo. Sympatické obsadenie, uveriteľné herecké výkony, emócie (báseň pri čakaní na akciu...). Jeden z najlepších filmo Catona-Jonesa... 75% ()

calculus

Nakonec to nebylo tak špatné, i když se samozřejmě hodně lakovalo na tu správnou barvu. Čekal jsem partu Amíků s velkýma kulkama, co se prostřílí kamkoliv. Strýček Sam to tehdy svým ovečkám v bombardérech skutečně rád tloukl do hlavy, ale Fritz to v srpnu 1943 nad Schweinfurtem viděl jinak. Stíhací doprovod nad Evropou u těchto prvních B-17F ještě nelétaly legendární P-51 Mustang, jako ve filmu, ale Lightningy, event. Thunderbolty. Německé Focke-Wulfy Fw190 se skutečně vyráběly v Brémách. Avšak to, co bylo ve vzduchu na německé straně, byly španělské předělávky německých Messerschmittů Bf109 s britským motorem Merlin. Vznikl tak podobný platfusák, jako naše poválečné Avie S-199. Takže i proto další film, jenž technicky nepřekročil stín slavného snímku Bitva o Británii z roku 1969, který použil stejnou berličku. ()

harycek

Je mi záhadou , že jsem nepřidal komentář . zřejmě to bylo změnou pravidel ale nyní se opravím! TOTO je pro mne klasika!!!! ()

pafka

Pokud se dej odehraval na zemi, bylo to trosku toporne, nezive a v kreci. Jakmile se ale dej presunul do letadla, zacala jizda, od ktere se nedalo odstrhnout. U 28let stareho filmu dukaz o tom, jak je kvalitne zpracovany. ()

Winster

Tak tahle kráska byla velká paráda! Musím říct, že co sedli do letadla (létající pevnost B-17) tak vás to neskutečně vtáhne do děje a připadáte si, jako by jste tam byli taky. Nebo minimálně ve stejné formaci bombardéru. Výborně natočená a skvělá pocta všem letcům druhé světové války. ()

Chase

Když jsem vyndával DVD očekával jsem béčkovou, patosem překypující historickou akci, protože tak nějak jsem si to z dětství pamatoval. Jaké bylo moje překvapení, když se patos dostavil jen na krok a když jsem si nepokrytě drtil palce, jen aby už odhodili bomby a mohli letět domů. Změně oproti tomu co jsem si pamatoval rozhodně pomohlo originální znění. Dobrý hlášky, dobrá akce, krásný letadla a část s hlasy pozůstalých a historickými záběry na mě fungovala na 100%. Mezi válečnými filmy rozhodně nadprůměr. BTW. Po shlédnutí jsem si pustil scénu s útokem stíhačů s německým dabingem a byl to vážně hodně bizarní zážitek... "Achtung, Messerschmitt zehn uhr....":-) ()

Pisoarec

Srdeční zálost. Tenhle film jsem viděl minimálně dvacetkrát ,ještě na staré dobré VHS. Prvně jsem ho viděl v deseti, nejvíc jsem se chechtal těm sprostým slovům a miloval jsem postavu Wala. Rozený hrdina. Když přiznal svou lež, byl pro mne ještě větším hrdinou. V pozdějších letech se mi film líbil stále víc, už jsem chápal, co znamená přezdívka ,,Panic" a došlo mi, že tenhle film je o něčem víc, než jen o sprostých slovech. Je to naprosto opravdový film, kterému uvěříte cokoliv. Typický armádní humor a přirozené touhy mladých letců. Celou posádku si zamilujete a na malém prostoru tu žádná postava není zbytečná. K tomu všemu moc pěkná dobová hudba, sexy bombardér B-17 a momenty, při nichž mrazí. Dodnes si vybavuji scénu, ve které je letoun Nováčků přeražen stíhačkou vejpůl a jeden z pitlotů padá bez padáku dolů. Vysílačkou je slyšet jak volá o pomoc. Velmi silný okamžik. Skutečně nechápu, co mají všichni s tím kocem filmu. Je více než logické, že když jde posádce Krásky po celou dobu letu o kejhák, letoun se potýká s technickými problémy, k tomu všemu je Danny postřelen, musí film končit nějakým šťastným návratem, který v tomto případě celkem oprávněně nastal. Já těm klukům celej film fandil a byl jsem na ně hrdej, že to dotáhly až do konce. Někteří z vás by byli nejspíš radši, kdyby Wal schodil Dannyho skutečně na nosítkách a s padákem do moře a pak se o něj němci postarali. Takový konec by se ale zase nelíbil mě. Hodnotím takto vysoko s čistým svědomím. Je to krásný film, který se dá vidět mockrát a já osobně ještě navíc vděčím Dannyho básni, která začíná slovy ,,Vím, že jednou mezi mraky potkám svůj osud...." , že jsem se dostal k divadlu. A byly to chvíle příjemné, stejnětak jako s Memphiskou kráskou. ()