Výbuch subglaciální sopky Katla obrátí život místní komunity vzhůru nohama a jako by to nestačilo, z ledu se začnou drát na povrch tajemství. (Netflix)

lahvi

Po skvělém seriálu V pasti, další zajímavá věc od tohodle režiséra. Mě se to líbilo. Mulder and Sculley po Islandsku. Je jasný, že pro nějakýho 16-tiletýho týpka, jako je asi tady recenzent pode mnou, kterej se snaží zapůsobit okouzlujícím popiskem, tento seriál nic neřekne. Je pro něj nudnej. Ale to jen proto, že ještě nemá mozeček na to, vidět v něm víc. Já sem za tudle jinou, mimo Holywoodskou tvorbu moc rád. ()

to08.net

Zajímavý nápad a na zdlouhavost jsme u severských filmů zvyklí-) jak ukazuje hodnocení, ne každý díl byl perfektní, ale celkově to udrží pozornost a chcete vidět finále. ()

Hugho

Na druhé pozretie plná palba. Má to všetko , čo má seriál podľa mňa mať a nemá nič, čo by ma - až na toho malého spratka - rušilo. Počet dielov, výber hercov, žánrová čistota, atmosféra, proste všetky základné prvky skladačky fungovali. Dávka sci-fi prvku primeraná, vášne neprehrávané, žiaden umelý optimizmus a naivita, proste film pre dospelého diváka . A pritom je to vo svojej prapodstate (sci-fi) moralita najbežnejšieho typu - ako by som reagoval, keby som mal možnosť vrátiť čas a meniť svoje rozhodnutia (zase tí Strugackí a hlavne Lem). Kormákura si budem musieť naštudovať. 90% ako z partesu!   PS-Názov filmu zavádza a režisér diváka viackrát zámerne vodí za nos a podsúvané očakávané klišé skončí zase inak, ako divák očakáva.    A to je dobre. ()

Saxicola

Výrazně temnější, depresivnější a mohutně psychologizující dvojče Případu Kettering. Vsadím boty, že drahý Baltasar Kormákur Kettering viděl a díval se dobře.  Na rozdíl od jiných velmi oceňuji, že tvůrci nepodlehli pokušení a neudělali z tohoto námětu lacinou vyvražďovačku, kde se hrdinná komunita městečka semkne a bude chrabře vzdorovat svým tajemným krvežíznivým dvojníkům, což by se nabízelo. Nesporným kladem je vizuál a celkově vykreslená depresivní atmosféra. Vůbec mi ani nevadí ani důraz na psychologii a vztahy, kdy se každý musí se svým sopečným dvojčetem nakonec nějak vyrovnat sám po svém. ALE, je tady jedno velké ale. V chování postav by mělo být výrazně více logiky. Po okolí se vám potloukají dvojníci mrtvých i živých lidí, ale místní policejní sbor sestávající z jednoho lunatika trénovaného na hledání zaběhlých ovcí situaci zhodnotí tak, že policie v Reykjavíku má jiné starosti, a musí to tedy řešit sám. No nejspíš v tom Reykjavíku zrovna vykradli trafiku, protože jinak nevím, co by měli tak akutního na práci ve srovnání s objasňováním mrtvoly, kterou našlo její živé alter ego.  Chápejte mě dobře, moje mysl je otevřená, takže v rámci mysteriózního žánru klidně přijmu předpoklad, že sopka vyrábí klony lidí i zvířat, ale naprosto nepřijímám, že by mohl existovat vědec, který by řekl: jé, extrasolární meteorit, může být radioaktivní, pojďme pryč. Největší objev v historii lidstva se prostě konat nebude, protože fešanda zrovna nemá Geigera. A tak by se dalo pokračovat.  Nejpříčetnější postavy byly dvě: majitelka hotelu Bergrún, která sice nevěděla přesně proč a jak, ale tušila, že je to průser, a syn toho vyšinutého poldy Einar, který mu nakonec dal zcela po právu přes hubu. ()