Nejkrásnější krajiny světa

Velká Británie, 2022, 47 min

Režie:

Andy Bailey

Robert Lindsay (vypravěč)

Putování podél řeky Mekong od jejího pramene na Tibetské náhorní plošině až po velkolepý plovoucí trh v Can Tho v její deltě nás zavede do šesti různorodých zemí. Cestou uvidíme boj o záchranu slonů v laoské rezervaci Mandalao, nádherné vodopády Kuang Si nebo starobylé město Luang Prabang, které je duchovním domovem buddhistů. Zavítáme na úchvatné místo Sam Phan Bok, kde Mekong vyhloubil v pískovci až cizokrajně vyhlížející krajinu. Chybět nemůže ani návštěva Angkoru, starobylého khmerského města s jeho neobyčejně krásnými a propracovanými chrámy. Naprosto jiný zážitek pak nabídne moderní hlavní město Phnompenh, kde poznáme tamní architekturu přizpůsobenou nestálým vodám Mekongu. (Česká televize)

Marze

Dokument na České televizi je obrazově překrásný. Je znát, že rýžožrouti v jihovýchodní Asii se geometricky množí , protože geneticky modifikovaná rýže má šestkrát větší výnos, než dříve a je odolná záplavám. V Laosu přežívá polovina slonů a nakoupit pralesy jako privátní rezervace se zdá účinné. V dokumentu uvidíte Budhu a jeho kámoše Višnu, mnoho místních zvířat , zemědělců, rybářů, architekturu měst, památky, klimatickou změnu kvůli níž teče v Mekongu méně vody. ()