Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Anthony

Určitě zasloužený Oscar za scénář. Zvláštní cena měla být udělena hercům jako týmu. Detektivní zápletka je zde spíše jen takový bonus, především tu jde o vykreslení prostředí a zachycení mezilidských vztahů v přesně odstupňované hierarchii velkého množství postav. Altman je dobrý v tom, že se v tom množství lidí, kterými zaplnil plátno, neztratil. ()

nascendi

Stará dobrá Anglia s jej stáleprítomným dažďom, aristokraciou, pre ktorú je dodržiavanie tradícií viac, ako dodržiavanie zákonov a služobníctvom, ktoré sa pokúša vo chvíľach, keď nie je zamestnané odhadovaním prianí svojich pánov, žiť vlastný život. Keďže život, zvyky a tradície šľachty ma bez ohľadu na krajinu pôvodu nezaujímajú a Roberta Altmana nepoznám, jediným dôvodom mojej zvedavosti bola účasť Kristin Scott Thomas. Ale ani jej postava s tvárou pokrovej pohyblivosti ma nenadchla. Napriek všetkému som ochotný dať tri hviezdičky ako odškodnenie za to, že na film expresne rýchlo zabudnem. ()

Marek1991

Snobizmus a riadenie života druhých nemusím a preto mi bolo ťažké toto pozerať, napriek tomu, že sa jedná práve o poukázanie na elitárstvo, imperializmus a ten snobizmus z rokov minulých. Myslím, že to zvládli, no nijak zvlášť ma film neohúril. Svojím spôsobom je to aj detektívka, no dosť natiahnutá, aby sa mi to páčilo. Toto komorné dielo mi len spôsobilo odpor k tomu, k čomu som už odpor cítil. Herecky to bolo presvedčivé, veď asi každý z nás má ešte v sebe niečo z povahy ľudí, ktorí druhými pohrdajú, komandujú ich, určujú pravidlá a povyšujú sa, to je proste ľudská zlá stránka, ktorá nie je až tak skrytá, ako napríklad sadizmus, či iné vlastnosti. Je to dobrý film, no čakal by som niečo výraznejšie. ()

Flakotaso

Velké zklamání. Výtečná hudba, ale jinak? Kdo si má proboha pamatovat třicet postav?! Vražda, která hraje ve filmu stejnou roli jako vidlička chybějící na stole? A těch skvělých herců byla obrovská škoda, když v takovém množství postav dostal každý jenom minimum prostoru. Chápu, že to muselo dát hrozně moc práce, tolik postav, tuny dialogů a a kostýmů...avšak až na krásnou hudbu je to film značně nedivácký. Nesrovnatelné se Soumrakem dne. ()

swamp

Tento film Roberta Altmana mi jistým způsobem připomínal 8 femmes, ale nenadchl mě nijak zvlášť. Je to konverzační snímek odehrávající se v panském sídle, kde existuje takové "podsvětí" v podobě služebnictva. :) Výborné a hlavně nehvězdné obsazení vás ovšem donutí zůstat u filmu až do konce. "If there's one thing I don't look for in a maid, it's discretion. Except with my own secrets, of course." ()

• Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)
  • V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)
  • Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon