Fenomén 21

Soutěžní
Slovensko, 2021, 36 min

Účinkují:

Martin Nikodým (moderátor)

Súťažná hra pre ľudí s výnimočným intelektom a schopnosťami... Program v ktorom na vás čakajú logické úlohy, hádanky, rébusy, hlavolamy, šifry, bludiská, neriešiteľné paradoxy i „chytáky“. V súťaži si budete môcť preveriť a precvičiť takmer všetky zložky ľudskej inteligencie. Určená je všetkým, ktorí chcú udržať svoj mozog vo forme. Zadania, s ktorými sa súťažiaci Fenoménu 21 musia popasovať, majú grafický, slovný, logický aj fyzický charakter, prípadne sú zamerané na pamäť, priestorovú orientáciu alebo laterálne myslenie. Využijú tak aj svoju hudobnú, emočnú a pohybovú inteligenciu. (RTVS)

Marze

Netradicni soutez na Slovenske televizii, v niz se misto znalosti spoleha na inteligenci. Jak rikal filosof Jan Sokol, zkusenost je  jako svetlo svicky ve tme. Kam nedosahne, musime se spolehnout na inteligenci (ci intuici). Kreativita je vlastnost mladych lidi (velci vynalezci vetsinou ucinili sve objevy jako mladi). Proto me neprekvapilo, ze soutezicimi jsou mladici (alespon v  dile, ktery jsem videl). ()

Bob0

Baví ma to viac než Duel , pretože tu nejde o vedomosti ale o celkové IQ. A neviem prečo, veľmi sa mi v nej darí. A to som zabudol najdôležitejšie. Televízia vydáva v poslednom čase toľko hlúposti, že takáto súťaž ako  Fenomén...je proste Fenomén. A Love Island , Farma a Nový život nech zmiznú z tohto sveta. ()

jedna_vrana

Vždy ma bavili a bavia vedomostné súťaže, aj keď niekedy sa pýtajú na detaily, ktorých znalosť vám v živote nijako nepomôže. Ale Fenomén 21 je o riešení logických úloh, niekedy jednoduchých, niekedy zložitejších a ja som zistila, že mi chýbajú základy učiva fyziky základnej školy. Trochu mi prekáža, že Martin Nikodým počas riešenia úloh do toho "kecá", asi by som sa v televíznom štúdiu nedokázala sústrediť na riešenie. ()

movemat

Svojim charakterom je to určite unikátna súťaž, keďže sa primárne zameriava na inteligenciu súťažiacich a nie na ich vedomosti či schopnosti zabaviť. Nikodým je ako moderátor samozrejme skvelý. No ide tak trochu o premárnený potenciál. Samotný priebeh hry by sa žiadalo trochu zdynamizovať a zatraktívniť. Teraz je to príliš jednoduché a nie dosť zaujímavé - dám vám otázku a kto skôr odpovie. Možno by to chcelo dať súťažiacim častejšie možnosť vybrať si spomedzi rôznych tém, než len raz vo finále alebo využiť video animácie aj na tvorbu samotných otázok. Proste dať tomu viac šťavy. Výčitku mám jednoznačne aj k dĺžke samotného programu - 30 minút raz do týždňa - to akoby sa tvorcom nechcelo vymýšľať otázky. Buď by to chcelo predĺžiť jednotlivé diely alebo ich dávať častejšie ako napríklad funguje Duel. Takto si to človek ani poriadne neužije. Taktiež mi zakaždým prekážajú úlohy s padajúcou loptičkou či prechádzanie krúžku cez drôt, ktoré sú podľa mňa skôr o sústredení a zručnosti než o inteligencii. Aj totálny blbec s IQ pod 50 by si to za krátky čas nacvičil a porazil aj najväčšieho inteligenta, čím sa trochu míňa cieľ súťaže. ()

papilon395

Milé překvapení na slovenské Dvojce. Zcela jistě lepší novinka, než novácké Na lovu.  Úkoly jsou logické hříčky, které se dají použít i pro zábavu na párty lidí s IQ 100 a víc. Soutěžící v zahajovacím kole byli určitě hodně nervózní, protože dělali školácké chyby. Martin Nikodým v roli moderátora uklidňuje a netlačí na pilu. ()