Občan Ashe: Tenista, který bojoval nejen na kurtu

Dokumentární / Sportovní
USA / Velká Británie, 2021, 95 min (Alternativní 92 min)

Snímek vypráví o životě a odkazu tenisové legendy. Arthur Ashe nebyl pouze talentovaný sportovec, ale i aktivista a bojovník za lidská práva... „Nechci, aby se na mě vzpomínalo jen jako na skvělého tenistu. To není žádný přínos pro společnost,“ řekl v jednom z rozhovorů Arthur Ashe. A tento film jen dokládá, jak široký a živoucí je jeho odkaz. Ashe nebyl jen skvělým sportovcem, byl také aktivistou, trenérem, komentátorem, manželem, otcem, a především inspirujícím mužem, jehož život by se dal charakterizovat dvěma slovy: odhodlání a soucit. Většina lidí zná jeho hvězdnou sportovní kariéru a také prvenství, která měla obrovský význam nejen pro afroamerickou komunitu, ale i pro celou společnost. Jako první hráč tmavé pleti se objevil v nominaci týmu USA na Davis Cup a stal se i prvním Afroameričanem, který vyhrál legendární Wimbledon. Ashe zemřel v roce 1993 na komplikace spojené s AIDS – po prodělaném infarktu se podrobil operaci a při krevní transfuzi se nakazil virem HIV. O jeho tenisové kariéře a životní cestě promluví nejen sportovní legendy, ale i manželka, bratr nebo aktivisté za lidská práva. (Česká televize)

Marze

Na dokument celkem dlouhé, ale vyprávění je uděláno poutavé. Překvapily mě tenisový militantní sklony. Nyní jim víme, že válka ve Vietnamu byla válkou americké kultury založené na násilí. Naštěstí si uvědomil, že bez rukou či nohou se tenis hraje špatně. Nejtěžším Askovym okamžikem v životě bylo „kdyz maminka odešla do nemocnice a už se nevratila„ Tenista se hodně zmiňuje o rasismu, ale nakonec už jako bohaty dokázal tancovat s bílou holkou. Dokument na Ceske televizi. ()