X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Xmilden

Dlouhá první polovina, ve které se prakticky vůbec nic hororového neděje, je paradoxně filmařsky prakticky bez chyb. Jeden krokodýl a tím to hasne. Druhá půlka, jakoby nám najednou začal úplně nový film, konečně se vyjeví na scéně záporáci. Jsou nechutní, jsou neobvyklí, jsou minimálně velmi zkušení a hlavně jsou nebezpeční. Ti West se každým filmem lepší a jestli to tak půjde dál, tak nás v jeho 80ti čeká mistrovské dílo. X ale rozhodně stojí za pozornost. Na poli buranských hororů toho moc lepšího nevzniklo. Tohle je jasná inspirace původním Texaským masakrem. 60% ()

Omnibus

"Vykuchaný netopýr... u verbala poletuje, v komentech mu bují pýr, dobré filmy honestuje."  Dehonestuje, samozřejmě, ale přece si nenechám kvůli verbalovu zteřelému netopýrovi zprasit jamb a trochej, či nedejbože pterodaktyl! Pýr nepýr a netopýr sem a tam, stejně mám obavy, že výše hodnocení zde bude přímo úměrná věku uživatelů. Např. já romantickou lásku mezi staroušky Pearl a Howardem hodnotím svým gerontosrdcem a oceňuji pěti svraštělými hvězdami! Zamrzela jen nízká iniciativa fauny v péčkových hrátkách, zejména crocodile ejaculatio praecox, kdy krokodýl byl s blondýnou hotový během pár vteřin :-) a znechutilo dvojrolní mazlení Pearl s Maxine. Brrr... Potěšilo plamenné kázání černobílého TV kazatele: "Je čas obrátit se k hříchu zády!" Naprostý souhlas. Bend over table, ideální poloha pro hluboký průnik... víry. Jo a šňupání kokainu během řízení auta bych zakázal! Sympatické Maxine v lacláčích naostro to u mě zbytečně zmršilo rating. Ale tak nemusí vždycky přežít jen hodné holky, no ne? Už se těším na Pearl! ()

Big_Boss

Je podle většiny hororovejch fanoušků jedním z nejlepších slasherů minulýho roku. Takže jsem měl samozřejmě obrovský očekávání, protože jak asi víte, tak slasherový žánr je na poli hororů můj nejoblíbenější. Jenže já jsem asi omylem viděl úplně jinej film než ostatní, protože i přes tu zajímavou premisu o partě lidí co jdou v 70 letech natáčet porno na nějakou texaskou farmu mi přišel ten film neskutečně nudnej. Snímek sám o sobě má něco kolem 100 minut, ale mě přišlo že jsem musel přetrpět nějakej tříhodinovovej dokument. Celá pointa se točí kolem toho, že starý majitelé farmy, který nesnášejí lidi obecně (v tom případě nechápu proč nabízejí pronájem chaty na jejich pozemku) zjistí, že šťáb amaterkýho filmu točí porno. 100 letá žena Pearl žárlí na mladé herečky, tak se je rozhodne zabít a její senilní 100 letej manžel zas žárlý na chlapský pornoherce s tím, že mu určitě budou chtít přebrat jeho seschlou manželku. Ano, i na horor je to tak debilní premisa, že i po půlce filmu jsem si klepal na čelo. Smrti nejsou ani nějak originální až na poslední dvě což je právě manželský pár. Opravdu nechápu komu bych doporučil film, kde se se promenáduje nahá babka a šnečím tempem jde někomu podříznout krk. Jediný co filmu asi pochválim je ten 70. kovej (ale promarněnej) feeling a taky hereckej výkon Mii Goth, která ztvárnila nejen hlavní hrdinu Maxine, ale i hlavní antagonistku Pearl. Samozřejmě vyšel i prequel Pearl, kterej mapuje její život na farmě ve 20. letech a její snahu dobýt hollywood, ale po tomhle filmu na to nemám absolutně náladu. Možná až vyjde volný pokračování s názvem MaXXXine, tak se na oba dva filmy zpětně podívám a možná docením režisérskou trilogii Tie Westa, ale zatím to nechám u ledu.  3,5/10. ()

korbitch22

S tímhle režisérem jsem měl vždycky obrovský problém. Oceňuju jeho vytříbený retro styl. Třeba takový Devil House měl úžasný feel 80. let a dobovou atmosféru na jedničku, jenže scénář byl neskutečná sračka, ve filmu se dělo hovno, nemělo to hlavu ani patu a skončilo to stejně imbecilně, jako začalo. Takže sem se X hodně bál, že to dopadne stejně, díky bohu, nestalo se. West pro změnu servíruje luxusní atmosféru let 70. , která mu jde naprosto úžasně, příběh je super, parta mladých lidí, dodávka a jede se točit péčko, jelikož mám k péčku velice kladný vztah jak z uživatelského tak z antropologického hlediska, byl jsem celkem nadšený z toho, co se děje na plátně i když šlo jen o točení filmu bez nějaké větší atmosféry nebo napětí. Ovšem co se rozjede potom je ultimátní twist skvělých vražd, nečekaných kombinací stylů jako je slasher s animal hororem (scéna v jezeře absolutní top) a výtečný konec, u kterého jsem zaplesal. Velkou výtku mám k maskám úchylného páru, to byl fakt až zbytečně extrémní nechut no a šukačka důchodců, u toho jsem měl co dělat, nezeblít ovladač. Jinak West ohromně překvapil, příběh super, herci perfektní ve svých rolích, překvapivé a dobře natočené vraždy. Po filmu jsem okamžitě dostal chuť na jakýkoliv oldschool slasher a nový péčko. 70%: ()

Kudly4

"Řekl bych, že se jedná o jeden pořádně zkurvený Horor" Můj druhý film od Westa, Cabin Fever 2 se mi vůbec nelíbil, ale jde vidět, že dneska už je úplně jinde a natočil parádní Horor, který je poctou ke starším Hixploitationům, no nejvíce vám to bude připomínat Texaský masakr. Úvodní lehce erotická hodina byla fájn, ale přeci jen se čekalo na první krev fakt dlouho. Každopádně, Gore bylo skvělé, první zabití od creepy báby bylo až děsivý, nechybí přejetá hlava, solidně nabouraná kráva, vidle v očích, krmení aligátora (plavání v jezeře bylo megáá), za mě top scéna asi právě to první ubodání. Retro atmosféra se povedla (to úvodní nahlédnutí do baráku, bylo hodně dobrý), za mě možná hezčí herečky bych vybral a jinačí hudbu, ale jinak jsem spokojený. A co jsem tak četl, tak by z toho měla být trilogie, tak jsem zvědavý. (150. hodnocení) ()

• Názov filmov odkazuje na označenie X, ktoré používala MPAA v rokoch 1968 až 1990 a ktoré označovalo, že film je vhodný len pre divákov starších ako 16 rokov. Myšlienka tohto ratingu spočívala v tom, že na rozdiel od ostatných certifikátov by X nebol chránený ochrannou známkou a umožnil by filmárom uviesť svoj film do kín bez toho, aby ho museli predložiť MPAA na udelenie vekového certifikátu. Medzi významné filmy, ktoré boli pôvodne uvedené s ratingom X, patria Mechanický pomaranč (1971), Kocúr Fritz (1972), Posledné tango v Paríži (1972), Polnočný kovboj (1969) a Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971). V 70. rokoch pornopriemysel nakoniec využil absenciu ochrannej známky X tým, že v kinách uvádzal pornofilmy s rovnakým hodnotením. Nakoniec sa X začalo viac spájať s pornom a čoraz viac kín začalo odmietať premietať filmy s ratingom X, čo nútilo nepornografické filmy cenzurovať, aby získali rating R. V roku 1990 MPAA zrušila hodnotenie X a nahradila ho hodnotením NC-17. Na rozdiel od hodnotenia X bolo hodnotenie NC-17 chránené ochrannou známkou a nebolo možné ho aplikovať svojpomocne, ale aj tak to znamenalo, že väčšina kín filmy s týmto hodnotením neuvádzala, čo opäť viedlo k cenzúre. (molcan2)
  • Deň po premiére filmu X (2022) na festivale South by Southwest scenárista a režisér Ti West prezradil, že počas povinnej dvojtýždňovej karantény COVID-19 vo svojom novozélandskom hoteli napísal pred začiatkom produkcie tohto filmu prequel Perla (2022). Spoločnosť A24 videla scenár a dala filmu zelenú ešte pred ukončením produkcie. Spýtal sa hviezdy Mii Goth, či chce zostať na Novom Zélande a nakrúcať pokračovanie, a ona ochotne súhlasila. Prequel sa dostal do kín neskôr v roku 2022. (molcan2)
  • Existoval skutočný film pre dospelých s názvom The Farmer's Daughters (1976), ktorý je neslávne známy, pretože v ňom hral budúci uznávaný mainstreamový spisovateľ a herec Spalding Gray. (molcan2)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení