Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

pz314

skvělý střih a hudba, ale tři časové linky a kopa jmen byli na mě trochu příliš. Občas jsem se ztrácel. I tak jsem ale udržel pozornost celé 3h a docela to uteklo. ()

petrxx

Jednak jsem se u toho nudil a jednak me nebavilo jak tam od zacatku cpali ty prostrihy na jakoby jadernou reakci. Mohlo to byt o dost kratsi a taky o dost jsme se mohli vic dozvedet. Asi mam radsi vic dokumentarni podani. Bylo to moc mainstreamove podano. ()

petra8619

Fiděno v IMAX kinu. Filmovový skvost. Zpočátku to bylo náročné, šíleně moc postav, ve kterých jsem se ztrácela. Další dvě hodiny našlapané. Napínavé. Časové linky se prolínaly, jak je u Nolana zvyklé. Během zkoušky atomové bomby a na závěr filmu jsem byla dojatá a nejedna slza se mi zkoulela po tváři. Jak děsivé je to, co lidé vytvořili. Nejvíce oceňuji hudbu k filmu, která všechno umocnila. ()

Metuje

Zase přestřelená stopáž. Mohlo by to být poloviční a předalo by to stejnou message. Do výbuchu to mělo spád, poslední politická hodinka byla tak zmateně zpracovaná, že jsem z toho jako neznalec historie příliš nepobral. Zbytečně vyhajpovaný vizuál, který “prostě musíte vidět v IMAXu, jinak si to neužijete” v čele s finální testovací explozí mému diváckému prožitku bezpochyby ublížil, protože se nečekaně ukázalo, že jsou to zase jen marketingový kecy. Herecké výkony však v pořádku, film je navzdory všemu nadprůměrnou exkurzí do 2. světové války a vzniku atomové bomby (alespoň pro neznalce jako jsem já). Všichni jste tady z toho hotoví jenom proto, že to režíroval Nolan a hrál v tom Murphy. Jen těžko si dokážu představit tohle hodnocení při absenci podobných jmen. ()

PetrHendrix

Film se mi hodně líbil. Řada diváků asi bude mít problém s velkým množstvím dialogů, ale je nezbytné brát v potaz to, že film se jmenuje Oppenheimer, ne Projekt Manhattan, jak to někteří chápou. Ty procesy, kterým Oppenheimer čelil, se skutečně staly. Jediné, co mi na tom trochu vadilo, byla obratná kritika Trumana a americké armády, která je v soušasné době ve Spojených státech  tak populární. To si producenti i Nolan mohli ušetřit. Na druhou stranu je stále v civilních mezích, oproti třeba Emmerichovi, který už tím není jen trapný, ale až slizký a stupidní. Někdo kritizuje, že tři hodiny je zbytečně moc. Nemyslím si. Pokud si vezmeme, co všechno tam Nolan napěchoval, jsou tři hodiny akorát. Nevím, jak vám, ale mně film trochu připomněl Kauzu CIA a to nejen tím, že v obou filmech hrál Matt Damon. Cillian Murphy zahrál životní roli, ale nevypadá to, že za ní dostane cenu Akademie. Uvidíme. Každopádně v porovnáním s neskutečně debilní produkcí studia Marvel atp. jsem pouze rád za takové snímky. A Nolanův předešlý Tenet mě dějově nebavil, i když byl výborně natočený. ()

vladi3

Nechapem, ako moze niekto tvrdit, ze toto je Nolanova slabsia chvilka... Skvelo zobrazeny kus historie. A v podstate aj dnes na pozadi vojny, ktora sa odohrava a rozputala ju z retaze odtrhnuta mocnost, ktora jadrovy arzenal ma. A to, co spadlo v Japonsku je len prd vo vetre oproti tomu, co maju ruSSi. A teda neriesia (tak ako USA riesilo, ze nehodit bombu na Kjoto, lebo ma pre Japoncov extra vyznam) kam to jebnu, ale jebu to hlava nehlava na stratigicke ciele typu kostol, divadlo, nemocnica, skola, restika.... Cillian s Robertom si zasluzia za svoje ulohy Oscarov a Matt minimalne nominaciu... ()

futislav

Chápu, že se tvůrci rozhodli seznámit diváka se všemi důležitými momenty v Oppenheimerově kariéře. Tato snaha má však za důsledek to, že je to dvě a půl hodiny čistých dialogů, takže jedna hvězda dolů. Je to však skvěle natočené, zahrané i hvězdně obsazené. Co si však každý, kdo zažil socialismus uvědomí je to, že nezáleží na tom, jestli jste v Americe či Rusku. Jakmile jste v každém z těchto států podezřelý, že sympatizujete s druhou stranou, už po vás systém jde. Což je pochopitelné. Pouze je zde vidět, že si každý ze systémů obhajuje své represe tak, aby byly v souladu s obecným názorem v daném zřízení. V Americe komunisty vyhazují z práce, odposlouchávají a různě znevýhodňují a obhajují to ochranou demokracie. V Rusku jste prozápadní podvratný živel a pro zachování jednoty matičky Rusi s vámi bude po zásluze naloženo, pokud tedy nevypadnete z okna. Praktiky jsou v obou národech více či méně podobné. Myslím, že by střih s ukázkou hirošimského výbuchu film zvýraznil a prohloubil nosnou myšlenku. Snad se nedočkáme toho, že budou někde lidé freneticky dupat do podlahy, blahem omdlévat a tleskat, že se podařilo vygumovat z mapy třeba Brno... ()

pekarekoto

Nolan je jeden z mojich oblúbených režisérov. Bol som zvedavý ako si poradí s tak odlišným typom filmu. Predčasne som veril že to bude tak na 4/5 ale po zhliadnutí to so sklamaním vidím skôr na 3/5. Možno Nolan chcel aby vo filme v prvej rade padli všetky historické fakty. Bohužial boli to hlavne tie z oblasti politiky. Rozhodol sa o nich informovať cez dialogy medzi postavami. Dialogy ktorých je plný celý film, sú dosť rýchle, dosť únavné. Napriek dlžke filmu 3 hodiny sa Nolan nezameral na vôbec nič iné. Možno sa proste rozhodol že takto suchý a dialogový film chce. Nolan nenechal priestor pre žiadne estetické zábery, efekty, abstraktné hlboké debaty medzi postavami a podobne. Pre nič čo mám rád na mnohých jeho filmoch. Prostredie vedcov bolo tiež klasické klišé. Buď sa jednalo o triedu s pár ľudmi a klasické čmáranie kriedou na zelenú tabulu alebo niečo podobného typu. Vôbec nič zaujímavé. Čo tak zábery z výroby bomby? Alebo trochu exkluzívnejšie, dramatickejšie, estetickejšie historické fakty, kedy tušim neštastnou náhodou so šroubovákom pri vývoji zahynul jeden z ľudí... Občas dialogy naruší nejaka estetická simulácia čohosi z fyziky, velmi nekonkretna, sprevádzaná hlbokými basmi. Bohužial na spestrenie filmu to akosi nestačí a ani to často nezapadá do čiernobielych záberov a doby ktorá sa odohráva. Skôr mi to dosť pripomína znelku show time... Na mna to pôsobí skôr ako rušivý vpád. Začiatok sa zdal byť celkom nádejný aj keď nie velmi pútavý. Stále som čakal zlepšenie ale neprichádzalo. Postupne som začal tušiť že lepšie už to asi nebude. Až do bodu testovania bomby. Čo by mala byť asi najdramatickejšia pasáž. Reálne bola opäť pomerne nezáživná. Bohužial po nej nasledujú dalšie nekonečné dialogy po ktorých končí aj samotný film. Nolan sa podla mna vždy vo filmoch pohyboval niekde medzi faktami a stránkou estetickou alebo umeleckou. V tomto prípade nechal čisto tie fakty... Aj odpálenie atomovej bomby si pozriem radšej v umeleckom prevedení ako je to v jednom z dielov Twin Peaks Return od Davida Lyncha... Ja som ten posledný čo by nemal rád dialogy. Ten posledný čo by nemal rád techniku. Ale takto nieeee. 88% je fakt úlet. Myslím si že to časom poriadne klesne... ()

Knifeos

Po zhlédnutí vůbec nechápu, jak někdo dokáže po tomto bleskově přepnout mindset, resetovat emoce a popojít o sál vedle na Barbie aniž by mozek zažil fatální šok :) Oppenheimer se díky bohu stal kouskem, který jsem viděl v IMAXU a z filmu jsem tedy vytřískal maximální požitek. A to velmi intenzivní požitek. Oppenheimer cíleně útočí, pořád útočí na diváka extra elementy a vjemy, které projekci posouvají o level jinam, za hranici běžného zážitku z perfektně napsaného a natočeného filmu. Jen to už Nolanovi nestačí. Obraz a zvuk, to on touží posouvat a vymýšlet k tomu nové a nové prostředky. Oppenheimer umí být životopisný, umí být lidským dramatem, umí být vědeckou lahůdkou, umí být hororem a především umí být a je existenciální výhrůžkou a zdviženým prstem pro současné dění ve světě, které graduje již od vzniku Oppenheimerova vynálezu. Všechno, čím tímto film je, se neustále prolíná, nejde o epizody, Nolan chce působit, chce unavit a nebere si servítky. A dělá to perfektně. A nakonec, nevím, jaký výkon by musel přijít, aby otřásl Cillianem Murphym jakožto hercem roku, no a mezi vedlejšími rolemi teď Robert Downey Jr. hooodně roztáhl ramena. 9/10 ()

betykabrdova

|| Now I Am Become Death, the Destroyer of Worlds. || Já ani nevím, co říct. Cillian Murphy naprosto neskutečný, nejlepší performance posledních několika let. Christopher Nolan did it again a tři hodiny uplynuly jako nic. Naprosto neuvěřitelný kinematografický zážitek, který předčil moje vysoká očekávání. ()

skorpion112

Už dlouho jsem neodcházel z kina s tím že nevím co si mám myslet. Na jednu tu máme technicky a herecky bezchybný film. Na stranu druhou tří hodinovou nudu. Ale ono to je ve výsledku asi fakt dobrý? Opravdu nevím a nemám definitivní odpověď. Své hodnocení stavím na užití filmu jako média k předání myšlenky, ciž film zvládl na 1. Zbytek ale. Nevím nevím. Určitě tomu dám ještě týden než se definitivně rozhodnu. ()

Jenda1cz

Příjemná práce s motivy, flashbacky, uměleckými vsuvkami. V politických souvislostech jsem se občas ztrácel, on nicméně Nolan takhle točí záměrně - že se v tom člověk ztrácí - a svým způsobem se mi to hodně líbí. Celá dramatická linie týkající se etických rozhodnutí, atomových bomb atd. byla popsána skvěle a nebyla ničím vychtěná. O atomových bombách jsem na škole dělal několik amatérských prací a s tímto nadšením jsem i tento film prožíval. Viděno v IMAX projekci. ()

jizvoun

Očekávání byla obrovská a možná proto hodnotím "pouze" na 2 hvězdy. Určitě je to nadprůměr, herci to dávali bravurně, ale vzhledem k tomu hypu, co jsem vše očekával, mi to nesedlo. Veškerý marketing okolo mi dával tušit, že půjdu na pecku, která tu dlouho nebyla, ale když jsem odcházel z kina, tak jsem si říkal, že mi to nic nedalo. Chybělo mi tam to mrazení, když jsem tehdy viděl inception, dark knight, na které jsem ještě dlouho myslel a musel si je pustit znovu. Oppenheimer ve mně podobné pocity nevyvolal. ()

Logicomix

Po formální stránce je tento film velice konzervativní. Tedy alespoň ve srovnání s jinými Nolanovými projekty. Vizuálně to nemělo šanci být tak strhující jako třeba počátek. Samotná látka je na zpracování velice obtížná a to z několika důvodů: Filmové médium není dobré na demonstrace intelektuálních procesů. Filmaři si samozřejmě pomáhání různými vizuálními triky, ale pouze (více či méně úspěšně) bojují v prohrané bitvě. Také postava hlavního hrdiny není tak kladná jako třeba Alan Turing.. Jednoduše proto, co film sám tematizuje - že sestrojení atomové bomby není bezesporná věc. Třetí problém je nejzávažnější. Podobné snímky mívají jakýsi bod pochopení. To platí pro díla jako Čistá duše nebo Kód Enigmy, ale jestli vás napadnou i další. V Oppenheimerovi jsem takový moment hledal marně. Film se nezaměřil tolik na samotné vynalézání, jako na průvodní pletichy. Přesto to byl právě závěr filmu odehrávající se až po válce, který mě, proti mé vůli, docela strhl. Vlastně ani nevím proč, takže to muselo být nějaké filmové voodoo slavného režiséra. ()

Slavic.guy

Ještě teď se vzpamatovávam... Mistrovský kousek, miluji to, chci to vidět znovu a znovu. Nolan je Bůh. Murphy je Bůh, Jr. je Bůh. ()

amalia

Skvela hudba svedskeho Ludwiga Goranssona, neznala jsem ho, takze  diky za to...a film v IMAXu, druha rada, zalomena hlava, kluci v prvni polstarky pod hlavu, mozna vleze by to bylo lepsi ...ale jo, vse gradovalo spolu s tou hudbou ...a ted nevim, chce se mi po tomhle filmu jit jeste na Barbie? ()

DanGreyman06

Oppenheimer je umělecké dílo vyprávějící skutečný příběh o tvůrci nástroje, který změnil svět. Jde o velmi zajímavý a zároveň velmi smutný příběh. Film vypadá božsky a zvuk zní tak dobře že v některých scénách i začala burácet země. Herecké výkony jsou všechny skvělé a všichni zahrály své role na jedničku. Délka 3 hodiny mi vůbec nevadila, jen ke konci už mi to přišlo lehce zdlouhavé. Atomový výbuch mě celkem zklamal, ale má své kouzlo. Jinak na filmu nemůžu už nic vytknout a těším se až film výjde na bluray a nejradši bych si na to rád zašel znova, protože příběh Doktora Oppenheimera mě strašně zaujal. Příběh doktora, kterého fascinovali hvězdy a pro Ameriku spolu s dalšími vědci vymýšlel zbraň, které dokáže ničit svět a po začátních oslavách a opěvování se dočkal zrady a opovržením. Sledovat to byla pastva pro oči, jelikož film je luxusně natočen na IMAX kamery. Na to že jsem si i lehce myslel že tento typ filmu nebude pro mě a že to bude pro mě zklamání, tak po pár minutách jsem byl do filmu strašně zažranej. Proto vám můžu film doporučit všem a zajděte si do kina a nejlíp když hned po Oppenheimerovi zajdete hned na Barbie. :) Filmu dávám 9/10. Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl! ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování