Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Lucretius

Nolan bohužel působí jako někdo v pozdní části tvorby, kdo již ztratil drive. Zručný a zkušený vypravěč, jasně, jeho styl všichni známe, ale pryč je nadšení jako u jeho starších filmů, kde člověk měl pocit, že sleduje něco originálního a nového. * Byť v jádru pořád pracuje s šablonovým holywoodským mýtem génia, daří se mu jej mírnit k snesitelnosti, třeba už jen použitím většího množství postav vrcholných intelektuálů (narozdíl od hrůz typu Čistá duše, či Will Hunting, kdy je to osamocený superbrain na piedestalu versus ostatní). Což je taky akceptovatelná omluva za tzv. "efekt Simpsonů", tj. samoúčelné cpaní slavných jmen a referencí do příběhu. Ale pak, nedá mi to se nezeptat, kde je von Neumann? (za matiku si asi hodili kostkou von Neumann/Ulam/Gödel) * Zajímavé, že mám problém říct o čem to bylo, příběh se příliš nedotýká fyziky ani technologie samotné, nejde ani po psychologii, či emocích, ale přesto je zábavný. Jako by Nolan došel k nějaké esenci svého stylu a vykašlal se na vše ostatní. To, že jde o biografii mu v tomto imho dost pomáhá, ta v jádru funguje odišně než fikční žánry, byť je samozřejmě taky fikcí. Zároveň mi přišlo, že Oppenheimer nemá přesah a je čistě žánrový, že se vlastně moc nevztahuje k realitě a člověku toho příliš nějakým novým způsobem neukazuje (snad jen scéna s výběrem japonského města, tyto události se většinou zobrazují v rámci nějakého válečného narativu, zde je vidět, že se řešilo i jako politické rozhodnutí). Překvapuje mě, že i přes výše zmíněné je to celé dobré a zábavné, to je podle mě něco, co ten film činí vyjmečný. ()

djfun

Je úplně fuk jak velké znalosti či neznalosti máte z historie, potažmo fyziky či astrofyziky, v tomhle guláši jmen a mnoha důležitých historických faktů a kontextů a ještě více těch naprosto nepodstatných, se každopádně chtě nechtě ztratíte. Což by nebylo to nejhorší, kdyby tenhle snímek především nebyla dlouhosáhlá úúúúnavná obr obr NUDAAAAA!!! Rádoby pompézní vyhajpovaná hudba, která každou chvíli tlačí na pilu, nudu a prázdnotu vážně nemůže povýšit ani zastřít... Od odpadu to v mých očích jakž takž zachraňuje poslední třetina filmu a dost slušné herecké výkony R. Downey Jr. a klasicky samozřejmě Cilliana Murphyho. Všichni ostatní včetně Emilky, "Freddyho" Maleka či Garyho Oldmana jsou pouhým komparzem... "Oppiho" rozpolcenost a vůbec celá tahle tragická událost (a zároveň možná -paradoxně- dodnes udržující její opakování na uzdě) by si zasloužili mnohem lepší, údernější a zároveň srozumitelnější zpracování! ()

Chundys

U někoho Nolan asi zase neuspěl, jelikož už u Tenetu ztratil publikum, u mě zase postoupil v režisérském křesle na další úrověň a jen potvrzuje, že má Hollywood prostě v hrsti a že si může určit, jaký další snímek do kin pošle a kterému dá zelenou! O hereckých kvalitách by se dali také vést dlouhé debaty, nicméně mám typ na minimálně tři nominace z herců co pujdou na Oscara! Podmanivý zvuk vás tak zarazí do křesla i když jde zrovna v tu chvíli o "pouhou" konverzačku! Já tleskám a určitě jsem neviděl naposled!!! Now I become death!!! The destroyer of the worlds!!! ()

Mackoun

Už při vstupu do sálu a pohledu na megalomanské plátno IMAX formátu jsem byl připraven na fakt, že po mírném zklamání z TENETu jdu na nový pětihvězdičkový film od Nolana, který budu ještě pár dní po promítání s údivem vstřebávat. Megalomanské to bylo. Skvěle vyobrazený vzestup a pád velkolepého vědce, skvělá kamera, pohlcující scenérie, do prvního testovacího odpalu by se napětí dalo krájet, ale jinak… na můj vkus trochu moc složitých dialogů (tím nutně nemyslím ty vědecké) a politických tahanic, na jejichž obsáhlost jsem bohužel nebyl dopředu naladěn a čekal jsem mnohem explozivnější náplň oněch plnotučných 180 minut. Nutno uznat - nenudil jsem se ani chvilku, ale i přesto bych uvítal alespoň o trochu více fokusu na bombu samotnou a technikálie spojené s jejím vývojem, historii dalších vojenských pokusů a zkušebních odpalů… ale to by se snímek musel jmenovat jinak, než Oppenheimer. Nezbývá tedy, než formát odkazující hlavně na život a dílo vědce samotného a osvětlení málo známých okolností této velkolepé události a osudů jednotlivých vědců přijmout a ocenit ho takový, jaký je. Až na zmíněný subjektivní nedostatek bumbáců a audiovizuálních orgií se jedná rozhodně o velké dílo a i na těch několik málo podmanivých scén mohu velké plátno jedině doporučit. Subjektivně tak 3,5 hvězdy. Teď prosím další kousek, který se bude jmenovat Atomovka a dá nám dychtivcům to, v co jsme nyní marně doufali! ()

Cermbo

Totální nářez a to i u tak "nudného" žánru jako životopisný film. Už jen třeba do obyčejných dialogů naházet totálně drastickou hudbu s naprosto dechberoucí atmosférou, to dokáže opravdu snad jen Nolan. Audiovizuál, herecké výkony, atmosféra, všechno naprosto dechberoucí. Během sledování nespočetkrát husina. Zrovna u tohoto díla by měl být IMAX naprostá povinnost. Běžte na to do kina dokud to jde a užijte si skutečnou filmařinu v době, kdy vychází samej předraženej a přitom lacinej digitální bordel bez špetky citu pro kvalitní řemeslo. Díky Bohu za to, že takové filmy jako Oppenheimer ještě vznikají. ()

TostTom

Dlouho jsem nad tím hodnocením přemýšlel, ale nakonec tomu těch pět hvězd dám a to protože co se týče technické stránky, efektů nebo hereckých výkonů, nemám vlastně vůbec nic co bych mohl vytknout. Zpracování příběhu i vlastně příběh samotný taktéž na jedničku. Akorát jediný důvod proč to pro mě není 10/10 bude ten, že to asi není úplně můj žánr a taky to mělo 3 hodiny, já radši ty kratší filmy. 8.5/10 ()

Platom

Nenechal jsem se strhnout nadšenými ohlasy, vysokým hodnocením, ani výborným hereckým obsazením a před návštěvou kina jsem si sám zjišťoval nejen o filmu, ale zároveň i o historii toho, co se dělo v Los Alamos a kolem postavy Oppenheimera co nejvíce informací. Léta se zajímám o jaderné zbraně a když jsem se dozvěděl, že Nolan, můj nejoblíbenější režisér natočí film o Oppenheimerovi, věděl jsem, že to bude bomba - doslova. Hodně diskutabilní je délka filmu, tam bych začal. Osobně jsem si celý film užil, se všemi informacemi, které jsem nasbíral před samotným promítáním, mi rozsáhlé dialogy dávaly smysl, byly geniálně zahrané a nutné, pro budování atmosféry a přípravu na finální husí kůži. Film nebyl o atomové zbrani, čímž bych se chtěl vrátit k dalším negativním názorům, které jsem četl/slyšel. Byl o geniálním fyzikovi Oppenheimerovi. A Oppenheimer nebyl přítomen v Nagasaki a Hirošimě, ale po celou dobu, sleduje film jeho osobní počínání. Tudíž nářky na to, že někdo čekal celou dobu na velký bum a pak dostal jen menší bum.. O Hirošimě a Nagasaki už bylo natočeno mnohé. Tohle byl film o jedné postavě a o tom, jakým zásadním způsobem ovlivnila průběh války, ale i o politice poválečné doby a jejím dopadu na tohoto génia. A já dostal přesně to, pro co jsem si do IMAX přišel. Ryzí filmové řemeslo v té nejvíce estetické formě, které funguje, diváka vtáhne, rozžvýká a pak vyplivne. A Nolan dokazuje, že to jde bez přehnaných CGI efektů a za použití komorní atmosféry několika skromných interiérů. A to už se dnes moc nevidí. Takže bravo! ()

Matli

IMAX, to je prostě porno! A navíc je to skvěle natočené. A těch posledních pár vteřin? WTF 😬 Nolan to prostě umí a jak to dokáže vyždímat i z obyčejného životopisného díla, to je masterpiece. 90% ()

Endavour

Nevím, čím začít. Když jsem přicházel do kinosálu, věděl jsem, že mi za „pár“ reklam věhlasný a elitní režisér Chris Nolan naservíruje kvalitní podívanou. Ovšem, co jsem nevěděl byla skutečnost, že budu svědkem struhující podívané, jež uběhala strašně rychle, byť stopáž filmu byla 3 hodiny (člověk si toho prakticky ani nevšimne).  Základy o projektu Manhattan a co se dělo poté jsem měl díky četným dokumentům, mému všeobecnému  přehledu typického intelektuála, a především pak díky dokumentu "Začalo to v Los Alamos", avšak zde je třeba tučně podhrnout – jen základy. Film nás totiž zavede ne jenom do tajemné vesničky, kde se uskutečnil první test, zavede nás do nitra života samotného fyzika, jeho přátel, či spíše geniálních spolupracovníků nebo nám ukáže i  (pro tehdejší dobu „mccarthismusu“) kontroverzní aktivity vědce před jeho slávou. Film nadchne snad všechny věkové kategorie, skvělý Cillian Murhpy v hlavní roli, úžasná sondáž do života vědce a v neposlední řadě i exceletní hudba skladatele Göranssona (kterého jsem předtím neznal) u vás zanechá filmový zážitek z kategorie „magnum opus“. Pro mě určitě nejlepší film roku 2023 ()

Lukin413

Tříhodinová přednáška o kvantové fyzice s jedním velkým boom. Na Nolana vypravěčsky nezvykle konzervativní snímek, střídá se pouze několik časových rovin, nicméně sledování filmu je v podstatě lineární. Vizuálně je snímek nádherný, zaujme relativně střídmá, ale o to intenzivnější hudba a především práce se zvukem je naprosto úchvatná. ()

ashtangi

Jde si Nolan pro Oscara? Asi ano, protože jde o skvěle natočený, hvězdami nabušený film s parádní hudbou. Hvězdy hrají úžasně. Pro mě je to ale film raztahaný, ukecaný a jeho nejslabší. Nechal mě absolutně bez emocí. A takovým filmům se dost často Oscar dává. ()

TomasKotlant

Super vedlejší postavy a zajímavý rozšíření obzorů na Einsteina. Jen vizuálně jsem to čekal možná ještě epičtější a ta stopáž je dost na hraně... ()

simon84

"Now I am become Death, the shatterer of worlds." tenhle Oppenheimeruv citat znam asi 25 let, tenkrat jsem poprve cetl o Manhattan projektu. Neni to nejlepsi Nolan,a le porad je to spickovej Nolan. Vlastne trochu suchej zivotopisnej film, ale vyborne natocene, skevel zahrane, kamera a hudba je spickova a fakt me mrzi, ze jsem to nejak nedal v kine. Holt si 10 let pockam na vyrocni projekci do Aera.   Dilema vedcu je tam hezky podane, film rozhodne nuti k premysleni a otazkam. Nektere jsou porad dost desive aktualni... (kolik mrtych civilistu lze ospravedlnit?). A opet, nevim proc, ale z fyziky nebo chemie jsem mel vzdycky pocit, ze Niels Bohr zil nekde v dobe o 100 let driv nez realne zil a tak me vzdycky prekvapi, kdyz ho u filmu nebo serialu o Projektu Manhattan vidim. ()

Honza dAve

Perfektní, film, děj, herecké výkony, kamera. Není to přednáška z fyziky ani z historie, a ani nemá být. Takhle to plně stačí. Možná to chtělo malinko kratší stopáž. ()

Gastovski

Životopis o otci atomové bomby je natočen s klasickou chirurgickou, Nolanovskou precizností; herecky brilantní od A-Z, kamera van Hoytema vizuálně čaruje a Göransson zase pořádně duní. Takže logicky se jedná o strhující životopisný biják a nejlepší film roku 2023? Boužel ne! Film působí po celou dobu tří hodin velmi dynamicky, ani na chvíli jsem se nenudil, ale přesto jsem nezaznamenal nějaký wow efekt či pocit, že sleduji něco výjimečného. Stejný pocit jsem měl u Scorseseho novinky Zabijáci rozkvetlého měsíce - formálně po všech filmových stránkách nenapadnutelné, ale pod kůži se mi oba filmy nedostaly. ()

kesty

extrémne zaujímavú látku (či už historicky, vedecky alebo filozoficky) uchopil Nolan po svojom - nelineárnym a nezastaviteľným 3-hodinovým množstevným dialógom v niekoľkých časových rovinách, podkresleným natlakovaným podmazom a stvárnený značnou časťou hollywoodkej špičky. náročný film pre náročného diváka, aj faktograficky, aj rozmerovo. scéna odpálenia bomby skvelá, kulminácia výsluchu taktiež. jediné, v čom ma film sklamal, boli emócie a absencia katarzie. Oppenheimer naplno zasiahol mozog, ale nie srdce. čo je škoda, lebo Nolan už niekoľkokrát ukázal, že vie trafiť aj oboje (Inception, Prestige, Interstellar) ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)