Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

bearmeedek

Na film jsem šel až teď a zřejmě pod tlakem veřejnosti. Je to dobrý film, je zajímavý, ale není to bomba. O té je film. Co brzdilo mé nadšení byla stopáž. Nejprve dlouhou dobu bádají, ale je to takové podobné. Pasáže s dvojím výslechem jsou také dlouhé a divák má dojem, že se dívá stále na totéž. U jiných filmů mi délka většinou nevadí, ale tady jsem si několikrát říkal, kdy už to skončí. 77%. ()

Kingjiri

Životopisný bijáky nemusim, byl jsem už teda psychicky připravenej biják o životě Oppenheimera a hlavně samotnýmu vynálezu atomový bomby, ve kterym se bude na pozadí možná tak trochu řešit Mccarthismus. Výsledek byl však přesně opačnej. Dostal jsem teda podivanou o Mccarthismu, ve který se jen tak mimochodem řeší Oppenheimer a na nějaký bližší informace o vývoji atomovky se skoro zapomnělo. První půlka byla docela dobrá, ačkoliv dost ukecaná a místama i uspěchaná (nicméně ta “klipovitá” filmařina ve stylu zběsilýho střihu s téměř nonstop hudebnim doprovodem měla něco do sebe). Vrchol přišel ve chvíli testování atomovky v Los Alamos. Pak už se mohlo pomalu končit. Jenže pak přišlo Mccarthistický finále, kdy mně tahle asi poslední hodinka stopáže přišla uplně zbytečná a vůbec mě nebavila. Dala by se lehce vyřešit nějakym titulkovym dodatkem, jak celej spor dopad, kdo Oppenheimera podrazil nebo podpořil a naznačit jeho následnou rehabilitaci. Proč se závěrečná hodinka nemohla spíš věnovat Oppenheimerovym pochybám o tom, co vlastně sestrojil a způsobil? Tohle silný téma se odbylo za pár minut. Několikrát jsem čet, jak je finále hustý, jak na vás celej biják svym depresivnim podáním zapůsobí apod., ale ani prd. Filmařsky, audiovizuálně a herecky skvělej film, jak jsme u Nolana zvyklý, nicméně v rámci jeho dosavadní tvorby pro mě asi nejmíň záživnej počin, kterej se ubírá uplně jinym směrem, než bych si představoval a u kterýho jsem si moh návštěvu kina nechat s klidem ujít, tři hodně slabý hvězdy. ()

Jablek

Tohle není film do kina...kvůli těm 3 minutám zajímavýho vizuálu fakt nemá smysl na to chodit. Zbylejch 177 minut je politická nebo odborná diskuze...víceméně se jedná o komorní film. Předpokládám, že až to za pár let uvidím doma, půjdu s hodnocením nahoru...ale teď jsem z toho akorát tak unavenej. ()

LordMysti

Po prvních recenzích a komentářích jsem o film dost ztratil zájem. Jako obrovský fanda historie jaderných zbraní jsem si myslel, že to bude americký nicneříkající patos. Jaké bylo mé překvapení, když jsem film s poměrně velkým odstupem od premiéry nakonec viděl. Nejprve negativa - klidně bych ho mohl mít i delší, rád bych tam uvítal více technických detailů z vývoje a ubral přikrášlení jeho postoje a odpovědnosti, což se jaksi odchýlilo od skutečnosti. I tak z toho nakonec byl opravdu nevšední zážitek jak pro oči a uši, tak pro mysl a duši... A to se mi často nestává, abych po filmu ještě chvíli seděl a vstřebával vše co jsem viděl. Tleskám! ()

TMNT

IMAX formát v tomto filme fungoval skvele na zvýraznenie mohutnosti osoby Oppenhaimera. Samotný výbuch a zbytok film je úplne premárnený potenciál. Hlavne ten výbuch bol slabota. Taktiež tento film neočakával sčítaného alebo informovaného diváka (a aj keď nie tak to sa nedokážu diváci preniesť cez niektoré skratky?) a preto venoval množstvo času uvádzaniu postáv a udalostí bez toho aby to malo nejaký zmysel pre ostatok filmu. Krátke prestrihané scény kde dialóg ide hneď k veci a nemá žiadnu náväznosť a plynulosť. Budú filmy budúcnosti už iba frame fucking? Je to dobrý film a neľutujem jeho zhliadnutie. ()

Likan7

Těch 10 minut kolem prvního testu bomby je "this is cinema" jak kráva. V tomhle je vidět, jak Nolan dokáže pohltit a fascinovat. jenže víc než když dřív tady mám film od Nolana, který mě téměř nudil. Neuvěřitelná plejáda skvělých herců tu je převážně úplně zbytečná a jsou tu jen, aby jukli na diváka a zase odešli. Branagh, Malek, Affleck a dalších asi 10 známých herců tu pak vychází do ztracena. Natočit 2 hodinový biografický příběh o Oppenheimerovi, bylo by to mezi 4 a 5, takhle je to ale prostě šíleně přepálený drama, který rozmělňuje to dobrý mezi hodně špatnýho, respektive spíš nudnýho. Nolan tady možná půjde na Oscary, ale divácky je to jeho nejslabší snímek. ()

Maximilianus

46 minút trvalo, kým ma Oppenheimer (film) začal ako tak zaujímať. Trvalo 5 dní,  kým som týchto 46 minút videl. Napriek veľmi tažkému začiatku sa mi film podarilo dopozerať a výsledok nie je až tak zlý. Možno je to mojou osobnou averziou voči Cillianovi Murphymu po tom, čo som videl Peaky Blinders, ale jeho výkon a minimálne prvá tretina filmu mi prišli prázdne. Nepomohla tomu ani polovica mužskej časti a dve ženy Hollywoodu. Dialógy boli rýchle,  aby sa povedalo v tej 180 minutovej stopáži čo najviac,  ale obsah bol pomerne prázdny. Druhá tretina boli iba reči o fyzike a chémii a zrazu bola bomba. Ale aspoň sa v nej dialo viac. Čo mňa prekvapilo a bavilo bola posledná tretina, resp. záverečných 40 minút, ako aj morálne výčitky a pochybnosti hlavného hrdinu. Nakoniec to Nolan vytiahol na 7,2/10. ()

radeckator

Nolan je jedním z nejchytřejších a nejoriginálnějších režisérů všech dob, ale ty jeho filmy podle skutečné události mě fakt moc neberou. Frajer, co udělá Tenet, Počátek nebo Dokonalý trik prostě plýtvá svým talentem a energií na tak fádní věci jako je životopis i když sebelíp zpracovaný. ()

Listyx

Nechápu obecné nadšení z tohohle kusu. Autoři nezvládají ucelené vyprávění a chaoticky se snaží soustředit na hlavní postavu a Projekt Manhattan. Ani jedno z toho se jim nedaří. Hlavní postava díky tomu vypadá jako totální magor, kterým rozhodně nebyla. On stačí začátek, celé jeho mládí se srne tak, že autoři neustále pouští animačku s hvězdičkama a jeho nechají promuvit celkem asi třikrát. A pak tadá a je to slavný vědec. Projekt Manhattan je tak skvěné téma ke zfilmování a vlastně tam z nej vůbec nic není, že to fakt bolí. Nezvládnuté nelineární vyprávnění tomu fakt nepomáhá. Ono pokud ho chce někdo sakra použít, tak to musí mít dokonale nalajnované aby to dávalo smysl a vhodně se to doplňovalo, což tady opravdu není. Za mě obrovské zklamání, stálo mě hodně úsilí tu unylou nudli vůbec dokoukat. ()

kukkik

Oppenheimer byl pro mě velkým zklamáním. Čekal jsem všechno možné, od horečnatých vizí světa v plamenech, přes pacifistický manifest plný záběrů na zmařené životy japonských civilistů nebo vědátorský epos ve stylu Génius. Místo toho jsem se dočkal tříhodinového mccarthyovského pekla, při kterém jsem se dokázal živě vcítit do pocitů vyslýchaného Oppenheimera. Filmařsky precizně zpracovaná nuda, zklamání a až neuvěřitelně zahozený potenciál filmu, který by v jiném pojetí v tomto roce, ve světle aktuálních světových událostí, mohl být epickým. Bohužel, po všem tom těšení jsem se tu po dvou hodinách podíval na výbuch jedné petardy na dvorku v Los Alamos a byl svědkem, s prominutím, vpravdě rabínského rozjímání nad nesmrtelností chrousta. Z jediné věci mám radost a to, že jsem se na to nakonec nejel podívat do IMAXu, protože jinak by tenhle komentář obsahoval mnohem víc velkých písmen a interpunkčních znamének. Takto konstatuji toliko, že do kina bych na to nešel, doma z nudy jsem se podíval ale podruhé se na to dívat nebudu. 3/5 ()

Pavel82

Spousta keců, ale je to o hovně. Oppenheimer nebyl vůbec zajímavý člověk a 3 hodiny se Vám někdo bude snažit namluvit, že byl. A ten test bomby, který všichni tak opěvují je asi 45 vteřin. A že bych si z toho stříknul do textilu... ()

gemi

Tyjo, jak to hodnotit. Je to tříhodinový opus o životě a době člověka, kterého možná nezná každý, ale jehož výtvor ukončil WWII a drží světové velmoci vzájemně v šachu. Je to komplexní vyprávění Oppenheimerova příběhu. Problém je v tom, že jsou to fakt tři hodiny konverzací. Tu napínavých, tam zase méně, ale konverzací. Prostě tříhodinový plk. Vizuálních efektů, které by to nějak oživily, je tu poskrovnu, prakticky všechny byly vidět v různých trailerech. Takže ano, na jednu stranu je to fakt opus o životě člověka, který změnil svět, ale na stranu druhou, kdyby to režíroval kdokoliv jiný než Nolan, asi by se to vůbec nedalo vydržet. I tak jsem to dal na dvakrát. ()

ER

Tak to jo Christophere Nolane. Vím to už od Vašeho prvního snímku, batmaní trilogie to jen potvrdila, ale i tak to musím opět napsat. Jste Pan Režisér a nevidím tu moc takových, kteří by se Vám mohli dorovnat. ()

Azrail

Skládám obrovskou poklonu Nolanovi za to, že dokázal natočit tříhodinový film, ve kterém se prakticky jen mluví, ale který nenudil ani jednu minutu a já osobně jsem byl celou stopáž přilepený k obrazovce a hltal každý jeden promyšlený dialog a perfektní herecké výkony od všech zúčastněných. A do toho všeho politikaření a vědy dokázal Nolan propašovat i svůj typický audiovizuální styl, který celému zážitku jen přidal punc dokonalosti. 10/10 ()

faraoon

Omylem jsem si jako první stáhnul stejnojmenný dokument z téhož roku, ale čas jsem nepromarnil. Spojením s Nolanovým přednesem jsem vstřebal exaktní představu o životě vládce nad životem i smrtí a době do které byl Oppenheimer vnořen. ()

Franc1s

Nolan-atom-čas...Krásné spojení v užásný nejen životopisný film o strůjci Atombombe. Vše zde klape jak symfonický orchestr, dialogy nenudí, naopak je člověk hltá jedním douškem. Dunivý a intenzivní soundtrack, mě zarazil opět do sedačky v kině a špičkový Hoytema TOP. A "ta" laskomina bez digitálních efektů je třešnička na dortu. Hned po skončení v kině jsem byl trošec na vážkách, ale po čase si to sedlo, jak o tom člověk přemýšlí a jsem rád, že Nolan si to dělá po svém! Třikrát sláva! :) 9/10 ()

m4xp4yn3

Nemyslím že jsem viděl film, ale ilustraci ke středoškolskému referátu. Oppenheimer je důsledně anti-umělecký a mělký, primárním cílem je odvyprávět příběh, poučit a nenudit. To se daří, stopáž hezky odsýpá, ale uvítal bych kdyby dialogy, na kterých celé dílo stojí, sloužily jako něco víc než stručné shrnutí vývoje. Jinde bych byl spokojený, od Nolana však čekám víc než polopatický výklad a dobré řemeslo. ()

Homer.p

Zdaleka to není ten nejlepší film Pana Režiséra, ale i pouze pro tu závěrečnou scénu, a s tím spojenou pointu, to prostě je jednoznačně pětihvězdičková záležitost. Nolan prostě dokáže to tajemno a mysterioznost vklínit i do životopisného filmu a přitom neuvěřitelně přirozeně. Čekám minimálně 10 Oscarů a všechny budou zasloužené. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)